Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Květen 2020
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější komentáře

V neděli 23.10.2011 se po delší pauze uskutečnilo další kolo soutěží družstev. Áčko v 1.LV doma přivítalo ostravský Labortech „B“, céčko zajíždělo k zápasu se Slovanem Havířov „C“ na půdu soupeře. Nemusím snad ani zmiňovat, že do bojů zasáhli i další naši hráči hostující v jiných týmech.

Áčko nastoupilo k zápasu jen s jedním hostujícím hráčem-na první šachovnici nastoupil IM Pavel Šimáček, bratři Jurčíkové hráli slovenskou extraligu a Jozef Michenka jako kmenový hráč Labortechu proti „svým“ nenastoupil. Ani hosté nepřijeli kompletní. Na první šachovnici jim chyběl GM Artur Jakubiec. Mírnou ratingovou převahu měli naši hráči.

Čekal se vyrovnaný souboj a očekávání byla naplněna… Na první šachovnici se marně snažil bílými figurami zlomit obranu Mirka Jaworského Pavel Šimáček. Partie vypadala opticky o chlup lépe pro bílého, ale v pozici zřejmě vůbec nic nebylo. Po zásluze tedy nakonec remíza.
Na druhém stole bojoval Vojta Zwardoń černými proti Honzovi Malíkovi. Vojta i tentokrát postavil černými pozici, kde bylo třeba za obě strany především dobře počítat. I když mi někdo v průběhu zápasu říkal, že to Vojta hraje „nějak divně“, věděl jsem, že Vojta ví, co dělá a věřil jsem, že nějaký bodík nebo půlbodík udělá.Potvrdilo se, po zajímavém průběhu se partie dostala do koncovky, kde se oba soupeři dohodli na remíze.
Na třetím stole se potkali „staří matadoři“. Náš Jarda Sobek bojoval bílými proti Standovi Fiřtovi. Zdálo se mi, že bílý stojí o něco lépe, ale trochu jsem se obával, že Jarda stejně jako v minulém kole něco přehlídne ;-) Jak správně konstatoval Vojta: měli bychom si někam vyvěsit logo „POZOR NA VĚŽ!“ a já bych jen doplnil, že by možná bylo vhodné olepit celou místnost plakáty na podobné téma (pozor na jezdce, pozor na mat atp.)… :-) Nevím, co Jarda přehlédl, ale partie nakonec skončila remízou.
Na „čtyřce“ bránil černými Ernest Gibiec pozici proti polské WIM Edytě Jakubiec. Bílá trochu optimisticky postupovala pěšci královského křídla a Ernest si zatím hrál svou hru na dámském křídle. Ačkoli jsem neviděl závěr partie, řekl bych, že právě optimistické tažení bílých pěšců mohlo být příčinou porážky vůdkyně bílých kamenů. Nakonec Edyta Jakubiec-Ernest Gibiec 0-1.
Na pátém stole se hrálo na na dvou stolech :-) Jarda Olšar má problém se zrakem a využívá tedy ke hře v souladu s pravidly šachu pro zrakově postižené druhou šachovnici. Aleš Krajina proti němu postavil černými Alechinku. Po několika tazích zahájení to vypadalo, že černý vlastně ještě vůbec netahal :-) Pozice byla ovšem dost pevná na to, aby odolala pokusům našeho hráče o prolomení obrany. Nakonec i zde tedy remíza.
Na stole šestém postavil Pepa Lys černými proti Václavu Paclovi dost pochybnou pozici. Především nějak pozapomněl na vývin figur, konkrétně na rošádu. To se mu vymstilo, když za její provedení (a záchranu před velkými nepříjemnostmi) odevzdal dva pěšce. Nakonec se sice hrála koncovka nestejných střelců, ale vzhledem k tomu, že na šachovnici zbyly oběma soupeřům i věže, nebylo o výsledku pochyb. Možná to v některém okamžiku mohl Pepa zahrát lépe, ale celkově to byla hra na jednu branku. Pacl-Lys 1-0.
Sedmá šachovnice byla dlouho vyrovnaná. Radek Gruštík bílými postavil proti Jardovi Kaňokovi sice o něco málo horší, ale pevnou pozici. Ve chvíli, kdy se zdálo, že remíza je neodvratná, „vymyslel“ Radek plán s matem černému králi. Stačil však jeden šach věží s vidličkou králi a jezdci a nejenže se mat nekonal, ale bílý přišel o figuru a partii vzdal. Gruštík-Kaňok 0-1.
Na osmé postavil Zimniok L. černými proti Oldřichu Kovářovi „klasiku“- staroindickou. Soupeři hned v zahájení vyměnili dámy a pozice byla zhruba rovná. Pak se však ukázalo, že bílý není zcela v obraze a volbou svého plánu umožnil černému převzít iniciativu, která nakonec vyústila v zisk celého pěšce a nakonec i bodu. Kovář-Zimniok L. 0-1.

Nakonec tedy zápas skončil asi spravedlivou remízou 4-4. Po dvou kolech je naše áčko prozatím až na desátém místě s jedním bodem.

Šachový klub Karviná Labortech Ostrava B
Šimáček Pavel (H) 2462F ½ - ½ 2320F Jaworski Miroslaw (C)
Zwardoň Vojtěch 2297F ½ - ½ 2352F Malík Jan (H)
Sobek Jaroslav 2267F ½ - ½ 2294F Fiřt Stanislav
Gibiec Ernest 2279F 1 - 0 2215F Jakubiec Edyta (C)
Olšar Jaroslav 2231F ½ - ½ 2205F Krajina Aleš
Lys Josef 2184F 0 - 1 2179F Pacl Václav
Gruštík Radomír 2218F 0 - 1 2192F Kaňok Jaroslav
Zimniok Lubomír 2125F 1 - 0 2058F Kovář Oldřich
4 : 4

V okresním přeboru zajíždělo céčko do Havířova na Slovan. Družstvo, které si před zahájením soutěže dělalo zálusk na první příčky (mluvím o našich, ne o Slovanu!), opět nic nepředvedlo. Neviděl jsem sice jejich partie, ale výsledek Slovan Havířov „C“ – ŠKK Karviná 6.5-1.5 hodně napovídá o průběhu zápasu. Pouze tři hráči „dokázali“ remizovat, zbytek družstva prohrál. Slovo „dokázali“ jsem dal do uvozovek, protože remíza v 8.tahu není žádný extra výkon. Ve dvou zápasech tedy naši hráči uhráli celkem 3 partiové body, což je vzhledem ke složení mužstva (tři volní hráči!!!) mírně řečeno dost slabé. Čtyři remízy, jedno vítězství a 11 porážek ve dvou zápasech znamenají celkový nulový bodový zisk, děsivé skóre 3 body a zatím poslední dvanácté místo. Nutno podotknout, že toto umístění je v současné době více než spravedlivé :-(

TJ Slovan Havířov „C“ ŠK Karviná „C“
Melzer Patrik (V) 1953F ½ - ½ 2060F Bělačík Jan (V)
Valenčík Jozef (V) 1851F ½ - ½ 1807F Broda Michal
Beran Petr 2086F 1 - 0 1761F Mrázek Roman (V)
Kaminský Rudolf (V) 2125F 1 - 0 1982F Zimniok Zdeněk
Červenka Roman (Z) 1834F 1 - 0 2011F Kloza Jaroslav
Koběrský Patrik 1814N ½ - ½ 1715F Krajčovič Filip (Z)
Szumilo Štefan 1744N 1 - 0 1677F Tyburec Zdeněk
Wertheim Adolf (K) 1705N 1 - 0 1662N Holub Tomáš
:

V okresní soutěži máme ještě své zástupce na hostování v jiných týmech. Honza Stetz hostující za Inter Petrovice „B“ přispěl svou remízou s Bohdanem Adamčíkem k trochu překvapivému vítězství Petrovic s Rychvaldem „B“ (I.Petrovice „B“-OS Rychvald „B“ 5-3).
Markéta Zimnioková hostuje za Slovan Havířov „D“. I ona včera v „dívčí válce“ remizovala se sekretářkou šachového svazu Jitkou Kniezkovou. Její remíza však znamenala jen úpravu skóre, protože Slovan Havířov „D“ nakonec zápas s Baníkem Havířov „D“ prohrál (B.Havířov „D“-Slovan Havířov „D“ 5-3).

Co dodat? Teď nás čeká další delší pauza, takže je čas připravit se na budoucí soupeře. Snad to nakonec nebude tak zlé ;-)

Be Sociable, Share!

7 komentář-e(ů) v “Druhá kola-1.LV, OP”

 • MaSo napsal:

  No, céčko hraje strašně. Sice jsme byli oslabeni mou nepřítomností (nebo posilněni :-) ). Nevím, aspoň bych to posunul, bohužel jsem hrát nemohl.

  Na druhou stranu, družstvo Slovanu bylo silnější i elově, hlavně na prvních deskách. Stačí se podívat na národní elo prvních dvou desek slovanu. Tím, samozřejmě nechci říct, že bychom neměli šanci. Buď hrajeme blbě, nebo se prostě nedaří…

  Spíš to první…:-(

 • Vojta napsal:

  K tomu zápasu A
  Já určitě nevěděl co dělám, ale věřil jsem, že se ubývajícím časem a dáváním najevo sebevědomí, že tam nic není, to přežiju :D
  Jarda Sobek to měl pořád na remízu, ale mohl to ještě zkoušet, např v analýze se nám povedlo to dostat do vyhrané pozice
  Ernest rozehrál partii výborně a prakticky celou dobu neměla Edita šanci na výhru, pouze mohla dostat mnohem dřív.
  Krajina podle mého názoru nehrál aljechinku ale carocan s tempem méně. Nechápu že mu ty jeho zvrhlosti a tahy jako h5, h4 můžou procházet, ale asi často soupeře tak zaskočí, že příjde tah jako Sd3.
  Pepa Lys měl velkou naději na remízu i po tom zahájení ale ta pozice byla dost složitá na to aby se v ní orientoval a když jsem koukal na motor tak ten z toho byl úplně zmatený.
  Na poslední desce to bylo jasné od zahájení, že bílý nemá tyhle pozice zažité.
  A nebuďme na to Cčko tak zlí, teď hráli s favoritem :-)

  • admin napsal:

   Nejsem na céčko zlý :-) Jen mě štve, když družstvo (nebo klub), za které hraju, prohrává. Ano, možná hráli s favoritem, ale takových „favoritů“ je čeká ještě sedm… :-D Blbé je, že ani jeden hráč nemá přes 50 % (to nemá žádné jiné družstvo) a i kdybych bral v úvahu, že někdy se ty výsledky jednotlivých partií „nesejdou“, tady by ani součet z obou kol nestačil ani na jeden zápasový bod :-) A jinak…za céčko hrají hráči, kteří běžně hrají o soutěž výš, tak by to aspoň trošku mohlo vypadat jinak.

 • Paulus napsal:

  Co kdyby Céčko hrálo jinak a tak žeby se domluvili na společném stylu založení hry:)!Například by hráli všeci takticky,pak-li že chceme at´ náš klubík vyhrává.Je to jen taky můj nápad,ostrou hrou by se zamezily remízy,nebo aspon omezily:-D.Chápu když je někdo stratég,ale taky pokus by nebyl podle mě špatný:).Jinak hochům věřím a přeju budoucí výhry!

 • MaSo napsal:

  Myslím, že by stačilo uplatnit na hráče céčka sofijské pravidlo. Pak bychom možná začli vyhrávat…nebo víc prohrávat…:-)

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.