Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Září 2021
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Nejnovější komentáře

Nerad bych někoho podceňoval, ale vsadil bych se, že i mezi hráči I.VT se najdou tací, kteří nezvládají matování střelcem a jezdcem. Když říkám „nezvládají“, mám na mysli např.mat střelcem a jezdcem v blickách ;-) V normální partii s dostatkem času to snad každý vymyslí…

Chceme dát mat střelcem a jezdcem, co je třeba vědět? V prvé řadě, kde můžeme dát mat, jak mají stát figury a dále musíme znát matové obrazce a způsob, jak dostaneme krále slabší strany na tu „pravou“ pozici.

Mat střelcem a jezdcem můžeme vynutit na poli BARVY STŘELCE nebo v jeho těsné blízkosti. Král silnější strany musí stát na jezdcovou vzdálenost od rohového pole.

Matové obrazce:


V mnoha knihách se ke způsobu matování píše pouze tolik, že zaženeme krále do správného rohu, ale už jsem se setkal s případy, kdy hráč nevěděl, nejen jak tam krále dostat, ale nebyl ani schopen dostat jej ke kraji desky.

Stačí si uvědomit, že střelec a jezdec mohou působit při odřezávání krále jako „věž“

Střelec a jezdec odebírají králi pole na šesté řadě

nebo jako „dvojice (baterie) střelců“

Střelec a jezdec brání králi přejít přes diagonály b8-h2 a c8-h3Zbytek už je relativně jednoduchý, pokud známe pravidlo dvojitého véčka nebo taky „pily“. Dostaneme-li krále ke kraji šachovnice, postupně jej tímto manévrem jezdce a za pomocí střelce a krále dotlačíme do správného rohu-do rohu barvy střelce.

Jezdec se bude pohybovat po vyznačené trase

Nechci tvrdit, že zde uváděný způsob je jediný, nejjednodušší nebo nejlepší, jen jsem popsal jeden z možných způsobů matování (alespoň mně to pomáhá ;-) ). Jestliže znáte jednodušší návod, klidně jej uveďte nebo mi jej pošlete.

Pokud známe výše uvedené a trošku si to procvičíme, určitě nebude nikoho matování střelcem a jezdcem strašit ;-)
Pro názornost uvádím dva příklady. V prvním příkladu už je král zahnán ke kraji šachovnice a zbývá jej pomocí manévrování figur („W“) zahnat do správného rohu. K přehrání zde.

Ve druhém příkladu stojí král uprostřed šachovnice a zaženeme jej nejdříve na okraj desky. Podotýkám, že jsem nevolil nejrychlejší cestu, ale (pokud možno) co nejnázornější způsob, abych ukázal, jak mohou střelec a jezdec vzájemně spolupracovat a odebírat králi ústupová pole. Příklad zde.

A dále už to chce jen trochu cviku ;-)

 

Be Sociable, Share!

6 komentář-e(ů) v “Mat střelcem a jezdcem”

 • Vojta napsal:

  Trénink je dobrá věc. A jestli si vzpomenete na dámu proti věži a pěšákovi, tak nám dneska Davidek ukázal jak na to.
  http://chess.ugrasport.com/?page_id=996

  • LZ napsal:

   Jj…Díval jsem se. A pak nám ukazoval, jak nehrát dáma proti věži :-) , ale doma se to dobře kecá… Na druhou stranu…Kdyby tam seděl kdokoli z nás, asi by to byla větší „tragédie“. Ta koncovka není jednoduchá, pokud se máš vlézt do 50-ti tahů :-) a soupeř to hraje dobře.

 • LZ napsal:

  Jo…a pokud někde vidíte jako výsledek remis, tak to je blbost :-) Navara vyhrál, ale rozhodčí nějak „zaspali“ nebo neumějí ovládat elektronickou šachovnici :-)

 • LZ napsal:

  Hmmm… Tak asi jsem debil :-) Domníval jsem se, že se Moiseenko vzdal a ona to fakt byla remis!!!Údajně se David Navara „omylem“ dotkl jiné figurky… Tak to jsem asi fakt (kromě toho, že jsem blbý) ještě i slepý. Nic takového jsem v přímém přenosu nezaznamenal (viz níže). Opravdu jsem myslel, že Navara vyhrál… :-(
  Včera jsem se díval na fotbal Skotsko-ČR a to, že jeden „debil“ spadne v šestnáctce a je z toho penalta, ještě neznamená, že jsme všichni podvodníci…

  Ale teprve teď jsem si přečetl, oč vlastně šlo:
  The first noble move was made by Moiseenko, who forgave an accidental touch of a piece made by his opponent. After that Navara decided that he has no moral right to win this game and made a noble gesture in return � — he offered a draw in an absolute winning position. I think our world is not hopeless while we have people like David Navara and Alexander Moiseenko. I personally will support these two Grandmasters in all further rounds. Unfortunately one of them will have to leave after the tie breaks.

  V průběhu partie se David údajně dotkl dvou figur současně a nebyl si jistý, které jako první. A protože Moiseenko mu uznal jeho tah, Navarovi se zdálo nefér zvítězit v této partii… Klobouk dolů…kam se hrabou „nekopové“, kteří si vymyšlenou penaltou chtějí vydělat velké prachy (a udržet koryta). Tak to vypadá, že ne všichni sportovci jsou nefér hráči… ;-) Aspoň David Navara, a stejně tak i jeho soupeř, jsou rozhodně GENTLEMANI, na které můžeme být hrdí i kdyby nepostoupili… (na rozdíl od nafoukaného Rezka, který by zasloužil „vyhodit“ ze sportu vůbec-už jen za blbé kecy po zápase…). Pánové, oproti včerejšku, kdy naši fotbalisté zvítězili neoprávněně (a v novinách si mohou psát, co chtějí, zápas jsem viděl), je tohle čin hodný smeknutí…Oba hráči jsou více než OK (a taky hrají o celkem solidní peníze, stejně jako ty „hvězdy“, které sem tam trefí balón nebo nohu soupeře…) !!!

  • Vojta napsal:

   No příjde mi, že tohle se nedělá. Za 1) dle pravidel i kdyby se dotkl krále(beztak ho šmirnul oblekem), tak to dle pravidel neznamená, že s ním musí táhnout.
   za 2) když už tak měl tu remízu nabídnout dříve, protože podle mě toho soupeře dokonale zesměšnil
   za 3) pokud by byl Moisenko gentleman tak ji nepřijme a vzdá
   za 4)´Rezek je borec, měl to vše naplánované byl to geniální trik. Řekněme taková nekorektní oběť v beznadějné pozici, no a rozhodčí mu to zbaštil prostě fotbal…

   • LZ napsal:

    Nevím, jak to bylo s údajným dotekem, ale Navara není hráč, který by se rád hádal. Ukrajinec byl (a je) možná přesvědčen, že měl pravdu, takže se nevzdal :-) . K fotbalu: obě mužstva hrála mizerný fotbal, ale Skotové se alespoň 2x trefili mezi tyče, našim se tam dokutálel balón od pupku jednoho „pivaře“ a pak si jeden hráč musel lehnout na zem (jak ty říkáš-nekorektní oběť), aby jim soupeř a rozhodčí dovolil kopnout si na bránu. A jediný z našich, kdo je borec, je Kadlec, protože se trefil mezi tyče (a dokonce úspěšně minul i brankáře) :-D

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.