Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Nejnovější komentáře

V neděli 10.10.2021 byly v ČR zahájeny šachové soutěže družstev. Do bojů zasáhlo i naše „B“ družstvo, které si jelo pro náklep do Frýdku-Místku. Už letmý pohled na soupisky dával tušit, že proti favoritovi KP naši borci moc šancí nemají.

 

Naši hráči se však nevzdávají bez boje :-) . Raději obětovali plánované soustředění v Komorní Lhotce a dali přednost domácí přípravě, jen aby podali co nejlepší výkon.
Nestačilo to.
Béčko prohrálo s BŠŠ Frýdek-Místek „D“ „těsně“ 6.5-1.5. Ale nemusela to být tak krutá porážka, kdyby naši hráči využili všech možností, které jim favorizovaný soupeř poskytl.

Na první šachovnici se utkali Marek Míča s našim Jarkem Olšarem. Míča měl od začátku mírnou převahu, ale v jedné chvíli dal možnost našemu hráči získat celou figuru. Náš hráč tuto možnost buď neviděl nebo ji špatně spočítal. Černý partii prohrál, když nevyužil remízové možnosti výměny střelce v 58.tahu (58. … Jxb5=).

 

Na druhé desce měl bílé Josef Szotek s Petrem Gnojkem. Partii rozhodla chybná výměna dam v rovné dámské koncovce. Pěšcovka byla jednoznačně vyhraná pro černého.

 

Na třetí šachovnici hrál černými Honza Belačík proti Adamu Frankovi „draka“ v sicilské. Vůbec mu přitom nevadilo, že tah 7. … g6?? je chybou, po které už zbývá černému jen čekat, zda bílý dokáže svou výhodu uplatnit. Letmý pohled na pozici po 14.Dxb7,: černý má vyvinutého jen střelce na g4 a spoustu slabin, není co řešit.

 

Na čtvrté desce urval půlbod Rosťa Sobek s Lukášem Weissmannem. Přesnější by bylo napsat, že byl obdarován :-) . Bílý se po 18.Jd1? dostal do horší pozice, ale černý nepokračoval přesně a na šachovnici vznikla teoreticky remízová věžovka. V poměrně ploché pozici bílý tahem 35.g4?? degradoval svou věž na h4 na pouhého pěšáka. Naštěstí pro bílého černý kolem možnosti uzavřít věž na královském křídle a utéct volným a-pěšcem prošel bez povšimnutí.

 

Na páté šachovnici se předvedl jako host Honza Repák :-) . Klasika. V přibližně rovné pozici vymyslel kombinaci na zisk materiálu. Materiál získal(?), ale ztratil krále.

 

Šestá deska a partie dvou „starých bardů“, Walowy-Holeček, skončila zaslouženou remízou, když Bohuš nechtěl získat materiál a černý nechtěl v závěrečné pozici pokoušet osud.

 

Na sedmé desce měl karvinský Zdeněk Zimniok černé figury s Bartolomějem Buchtou. Oba dva hráči se při rošádách na opačné strany správně pokoušeli o útok. Jenže bílý „tahal“ za kratší konec a černý mohl několikrát získat velkou výhodu. Místo toho to hrál při zdi a ještě k tomu chyboval (27. … e5??).

 

Partie Folwarczný-Sedláček stojí za to.
Za co?
Čert ví…
Bílý mohl několikrát stylově rozbít kryt před černým králem (Sxh6), udělal to však až po zdlouhavých přípravách, kdy už černý stačil stáhnout své figury k obraně krále. Ale i tak měl bílý stále výhodu. Pak dokonce po 36. … gxh4 velkou (a možná i rozhodující) výhodu. Partie končí remízou ve 41.tahu a bílý má stále výhodu :-D :-D :-D a to rozhodující. Napíši to raději česky: v závěrečné pozici je bílý celkem lehce vyhraný.
Ale remíza je remíza, no ne? :-)

 

FMD_SKKB

Kompletní výsledky KP najdete na webu ŠSČR.

Partie ze zápasu BŠŠ FM „D“ – ŠK Karviná „B“ ke stažení níže.

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.