Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Nejnovější komentáře

Některé věci se píší hodně těžce. Včera jsem obdržel smutnou zprávu o odchodu dalšího člena našeho klubu.
Dne 26.4.2021 vyhasl „Oheň Gabrielův“ :-(   .

Po dlouhé těžké nemoci nás navždy opustil náš kamarád ZDENĚK TYBUREC (* 19.12.1954 – + 26.4.2021).

Přezdívku „Oheň Gabrielův“ nebo jen „oheň“ si vysloužil u nekonečných čtvrtečních blicařských sezení, kdy hlasitě komentujíc své partie bavil celou společnost.
Jeho hláška „Teď poznáš, co je oheň Gabrielův!“ se stala nesmrtelnou hlavně proto, že ji hlasitě pronášel v pozicích, kdy by  jiný šachista pomalu propadal zoufalství. Při hře Zdeněk nehleděl na slabiny či materiál, šel nekompromisně vstříc soupeřovu králi. Někdy úspěšně, jinde méně úspěšně. Ale výsledek byl to poslední, co ho zajímalo. Bavila jej především hra samotná a svým přístupem bavil a strhával ke kibicování i ostatní.

Zdeněk si vlastně čtvrteční tréninky „přivlastnil“ :-) .
Jedna místnost s dvaceti lidmi, na stolech postavené šachy, ale hraje se jen na jedné šachovnici, která je obklopena klubkem kibiců.
Všichni se zájmem sledovali,  čí pozici v právě probíhající partii spálí „oheň Gabrielův“ na uhel, soupeřovu nebo vlastní?
A když už bylo opravdu zle a Zdeňkův osamocený král jen těžko hledal políčko, na které by ještě mohl vstoupit, glosoval to (opět hlasitě) :“Bezpečnost! My to hrajeme na bezpečnost!!!“

Když se před několika lety i s rodinou odstěhoval, dlouhou dobu jsme si zvykali na neobvyklý čtvrteční klid při šachovém tréninku. Chyběl nám, ale pořád jsme věřili, že si jednou najde čas a přijede nám ukázat, „jak se hraje podle FIDE“, co je to ta „bezpečnost“ a jak zničující sílu má „oheň Gabrielův“.
Po včerejšku je jasné, že už se nikdy nedočkáme. :-(

Až budeš tam nahoře, Zdendo, pozdrav za nás archanděla Gabriela a nauč je tam, jak se hraje o korunu s flekem „podle FIDE“.
Loučíme se s Tebou, ale nikdy nezapomeneme.

Upřímnou soustrast rodině a pozůstalým.

ZT1

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.