Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Nejnovější komentáře

Pokud byl minulý název příspěvku „Začínáme“, pak je jen logické, že nyní je to „Začali jsme…“ a musím podotknout, že ne příliš úspěšně.

Začaly soutěže družstev a jako první z našich týmů se do nich zapojilo béčko, které postoupilo do Krajského přeboru Moravskoslezského šachového svazu (dále jen KP). Tedy nováček…

V prvním kole se karvinský nováček potkal s dalším „nováčkem“, který se však do soutěže dostal z opačného konce. Béčko doma přivítalo tým TJ Ostrava „B“, který v minulé sezóně vypadl z II.ligy. Mohlo by se zdát, že šlo o těžkého soupeře a možná by šlo o těžkého soupeře, kdyby přijel v kompletní sestavě. Ostraváci však přijeli hned se čtyřmi náhradníky. I Karviné chyběli mladí polští hráči, kterí se loni zasloužili o postup „B“ týmu. Přesto však byla Karviná favoritem. Hned na šesti šachovnicích měli domácí ratingovou převahu.

Pravda, občas byla jen symbolická, ale přece jen měla mít Karviná „navrch“. Neměla. Poměrně brzy bylo jasné, že partie se nevyvedla Honzovi Belačíkovi. V sicilské, kde hrál Mirek Škola ve 2.tahu c3, hrál Honza, jako by se hrála úplně jiná varianta. Hrát se dá cokoli…a ani v tomto případě to nebyla příčina porážky černého. Udělal si však rošádu na nesprávné křídlo a zdálo se mi, že bílý rozumí pozici o dost lépe.

Černými se partie moc nepovedla Jirkovi Folwarcznému na osmé desce, kde se potkal s „největším šachanistou“ Honzou Repákem. Honza Repák sice v zahájení ztratil pár temp tahy dámou, ale Jirku to nechávalo klidným a hrál hodně při zdi. Pak se Repákovi podařilo dosáhnout mnohem lepší (vyhrané?) pozice, nepřesnou hrou však dovolil černému vyrovnat hru. V rovné pozici začal černý opět „stahovat kalhoty několik kilometrů před brodem“ a bránil se, kdo ví čemu. To umožnilo bílému opět získat výhodu, kterou uplatnil až ke konečné výhře.

 

Téměř nikdo nepochyboval, že na šesté desce zvítězí Bohuš Walowy s Pavlem Kramolišem. Neměl to sice jednoduché, ale soupeř mu pomáhal, jako by hrál za Karvinou :-)

Ostravský Drahoš Tyleček bílými figurami ve francouzské obraně zvolil neobvyklou variantu, ale ze zahájení nic nezískal. Partie se mi dokonce víc líbila za našeho hráče, ale pak si buď přehodil tahy nebo neuvědomil nebezpečí a jednotahová  (19. … exf5? … 19. … h6 =) chyba rozhodla o vítězství Tylečka. Urodila se miniaturka :-(

 

Partie Rosti Sobka (Karviná) s Pavlem Šamu se stala objektem zájmu hráčů v pozápasových rozborech., protože v průběhu zápasu se někteří hráči domnívali, že bíly (Sobek R.) stál lépe. Nestál. Od devatenáctého tahu tahal za kratší konec provazu a bojoval za ztracenou věc. Zasloužené vítězství černého (Šamu).

 

Partii Szotek – Chrostek, přiznám se, moc nerozumím. Chvíli stál lépe bílý, chvíli černý. Alespoň to tvrdí PC a při pohledu na šachovnici nemám důvod nevěřit. Nakonec tedy zřejmě zasloužená remíza.

 

Na první šachovnici hrál Jarek Olšar s Honzou Didim. Po krátké počáteční slovní „přestřelce“, kdy si hráči ujasňovali, co je v pravidlech FIDE při hře zrakově postižených (doporučuji kapitánům i hráčům tato pravidla prostudovat-nikde není psáno, že kterýkoli z hráčů MUSÍ mít asistenta…i když Jarda Olšar asistenta měl), se situace uklidnila a začalo se hrát. Dlouhou dobu byla pozice rovná (plus mínus), ale Jarek Olšar ztrácel čím dál víc času. Nakonec ve vrcholné časové tísni hrubě chyboval a po ztrátě materiálu se vzdal.

 

Poslední dohrávala moje maličkost (Zimniok L.) v partii s Karlem Trombíkem. Dlouho přibližně rovná partie, pak ale Karel Trombík začal hrát podivné obranné (?) tahy, kterým jsem moc nerozuměl. Tak jsem zkonzumoval pěšce a i když jsem viděl silnější pokračování, v časové tísni jsem vsadil na bezpečnost. Dřevo je dřevo a uvidíme, zda to půjde vyhrát. Po časové kontrole se však Karel vzdal. Výsledek zápasu už byl jasný a zřejmě bych to nějak po dlouhých minutách hraní dotahal s pěšcem více do vítězství.

Celkový výsledek je pro Karvinou hodně nelichotivý, ale vzhledem k tomu, jak naši hráči sehráli své partie, je spravedlivým obrazem nedělní výkonnosti obou týmů.

1.kolo KP MKŠS

1.kolo KP MKŠS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Na úvod prohra. Nepříjemné, ale ještě zbývá deset kol :-) Z ostatních výsledků KP, které najdete zde, osobně považuji za překvapivé prohru domácí Kopřivnice se Slavojem Poruba „D“ a ještě více mě zaskočila prohra Slezanu Opava „A“ s Orlovou „C“, kde byly ratingové rozdíly dost vysoké.

Sezóna ale teprve začíná, takže nedělejme předčasné závěry :-)

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.