Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Duben 2020
Po Út St Čt So Ne
« Bře    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Nejnovější komentáře

 Powered by Max Banner Ads 

Některé věci se rozdýchávají jen těžko… Třeba některé šachové zápasy. Soutěže družstev pokračovaly osmým kolem, konkrétně soutěže družstev, v nich máme svá zastoupení.

Zatímco naše céčko se v OP dostalo do finálové čtveřice, v níž svede boj o postup do KS, situace našeho béčka a áčka je trochu jiná.

Naše béčko je stále na špici KS „B“ a má nakročeno do KS. V zápase osmého kola nastoupilo proti Slovanu Havířov „B“ i s Vojtou Zwardoněm na první desce. Ačkoli áčku chyběli hned tři hráči, béčko nebylo vzhledem k postavení v tabulce nijak oslabeno.Tedy oslabeno bylo, protože i tady se vyskytly určité problémy a někteří hráči nemohli k zápasu nastoupit, ale mohlo být ještě hůř, kdyby kapitán áčka povolal hráče béčka k zápasu ve II.lize.

Kromě první desky (Zwardoń) byly ostatní šachovnice ratingově zhruba vyrovnané. Vojta na první svou elovou převahu potvrdil a ani ostatní nezaháleli. Prohrál sice Michal Broda, ale výhry Szotka a především mladých polských hráčů Myrmuse a Goszyka přiblížily naše béčko blíže ke KP. Béčko je tři kola před koncem na samostatném prvním místě s šestibodovým náskokem na druhou Stonavu, již porazilo v sedmém kole. Pokud se nic zvláštního nestane a béčko ještě alespoň jednou zvítězí (ideální by byly čtyři body), zahrají si naši hráči v příštím roce KP. Zaslouženě…. Do konce však zbývají ještě tři kola, tak nejásejme předčasně.

SKK B- Slovan Hav."B"

SKK B- Slovan Hav.“B“

KS "B" po osmém kole

KS „B“ po osmém kole

KS "B"-křížová tabulka

KS „B“-křížová tabulka

Stejným směrem, jako naše béčko, má „našlápnuto“ i naše áčko. Problém je v tom, že zatímco béčko možná půjde do KP zespodu, áčko má velkou „naději“ na sestup z II.ligy.

V klíčovém utkání proti týmu Slavia Orlová „B“, který měl jen o bod více než Karviná, chyběli áčku z různých důvodů hned tři hráči. Orlové vypadl jeden hráč, ale přesto byl i tady zápas ratingově přibližně vyrovnaný (až na poslední dvě desky). Po úvodní remíze orlovského Pavla Zabystrzana  s Petrem Růžičkou ještě vše vypadalo pro naše áčko v pořádku. Minimálně rovné pozice a řekl bych, že spíše naši hráči měli „více ze hry“.

Pak se však začal lámat chleba. Na osmé desce nenašel Zdeněk Zimniok uspokojivou obranu v těžké pozici a rázem byl bez celé věže.

V pozici následujícího diagramu bílý bez rozmyslu obětoval, co se dalo a přece se mohlo hrát dál, kdyby bílý zachoval chladnou hlavu a místo 22.Vxf5?? zahrál 22.Jf1! s dalším 23.Vf4! :

Další věžový gambit převedl Vláďa Konečný, který zřejmě opisoval od osmé desky a rovněž odevzdal celou věž. Oba dva hráči na sedmé desce hráli v této fázi partie hodně „nepřesně“, štěstí se nakonec přiklonilo k silnějšímu.

A když už se nedaří, tak se nedaří vůbec nic :-(

Nadějnou pozici prohrál na šesté desce i Martin Sobek. Pak se přidal jinak letos dobře hrající Janusz Raszka, který z lepší (vyhrané???) pozice udělal nejdříve pozici rovnou, pak méně rovnou…prohranou a v závěru si ještě nalezl do matové sítě. Podobným stylem si počínal na druhé desce i Jarek Olšar, který nezahrál tah, jenž by v dané pozici zahrálo i průměrně šachově vzdělané děcko a nakonec prohrál partii na čas. Buď Jarek prostě tah neviděl nebo se mu zdál až příliš primitivní…

Myslím si, že skoro každý by automaticky zahrál 19.Dh6 a ať černý ukáže, jak bude krýt pole g7. Opravdu jednoduché, ale neuskutečněné :-(

Olsar_Lojek pred 19.Jg4

Olsar_Lojek pred 19.Jg4

Na celkovém debaklu už nic nemohla změnit ani moje (výjimečná :-) ) výhra, ani remíza Jardy Sobka na první desce. Prostě „náklep“.

Karviná je tři kola před koncem na předposledním místě a pokud se chce zachránit, musela by třikrát vyhrát a ještě doufat v příznivé výsledky dalších zápasů. Variant je celkem dost, ale se současnou formou hráčů našeho áčka bude boj o záchranu hodně těžký.

Partie k přehrání zde.

Orlova_SKK

Orlova_SKK

Tabulka II.ligy "F" po 8.kole

Tabulka II.ligy „F“ po 8.kole

II.liga "F"_křížová tabulka

II.liga „F“_křížová tabulka

 

 

Be Sociable, Share!

Jeden komentář v “Do KP! Do KP?”

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.