Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Červen 2023
Po Út St Čt So Ne
« Bře    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější komentáře

Některé věci se rozdýchávají jen těžko… Třeba některé šachové zápasy. Soutěže družstev pokračovaly osmým kolem, konkrétně soutěže družstev, v nich máme svá zastoupení.

Zatímco naše céčko se v OP dostalo do finálové čtveřice, v níž svede boj o postup do KS, situace našeho béčka a áčka je trochu jiná.

Naše béčko je stále na špici KS „B“ a má nakročeno do KS. V zápase osmého kola nastoupilo proti Slovanu Havířov „B“ i s Vojtou Zwardoněm na první desce. Ačkoli áčku chyběli hned tři hráči, béčko nebylo vzhledem k postavení v tabulce nijak oslabeno.Tedy oslabeno bylo, protože i tady se vyskytly určité problémy a někteří hráči nemohli k zápasu nastoupit, ale mohlo být ještě hůř, kdyby kapitán áčka povolal hráče béčka k zápasu ve II.lize.

Kromě první desky (Zwardoń) byly ostatní šachovnice ratingově zhruba vyrovnané. Vojta na první svou elovou převahu potvrdil a ani ostatní nezaháleli. Prohrál sice Michal Broda, ale výhry Szotka a především mladých polských hráčů Myrmuse a Goszyka přiblížily naše béčko blíže ke KP. Béčko je tři kola před koncem na samostatném prvním místě s šestibodovým náskokem na druhou Stonavu, již porazilo v sedmém kole. Pokud se nic zvláštního nestane a béčko ještě alespoň jednou zvítězí (ideální by byly čtyři body), zahrají si naši hráči v příštím roce KP. Zaslouženě…. Do konce však zbývají ještě tři kola, tak nejásejme předčasně.

SKK B- Slovan Hav."B"

SKK B- Slovan Hav.“B“

KS "B" po osmém kole

KS „B“ po osmém kole

KS "B"-křížová tabulka

KS „B“-křížová tabulka

Stejným směrem, jako naše béčko, má „našlápnuto“ i naše áčko. Problém je v tom, že zatímco béčko možná půjde do KP zespodu, áčko má velkou „naději“ na sestup z II.ligy.

V klíčovém utkání proti týmu Slavia Orlová „B“, který měl jen o bod více než Karviná, chyběli áčku z různých důvodů hned tři hráči. Orlové vypadl jeden hráč, ale přesto byl i tady zápas ratingově přibližně vyrovnaný (až na poslední dvě desky). Po úvodní remíze orlovského Pavla Zabystrzana  s Petrem Růžičkou ještě vše vypadalo pro naše áčko v pořádku. Minimálně rovné pozice a řekl bych, že spíše naši hráči měli „více ze hry“.

Pak se však začal lámat chleba. Na osmé desce nenašel Zdeněk Zimniok uspokojivou obranu v těžké pozici a rázem byl bez celé věže.

V pozici následujícího diagramu bílý bez rozmyslu obětoval, co se dalo a přece se mohlo hrát dál, kdyby bílý zachoval chladnou hlavu a místo 22.Vxf5?? zahrál 22.Jf1! s dalším 23.Vf4! :

Další věžový gambit převedl Vláďa Konečný, který zřejmě opisoval od osmé desky a rovněž odevzdal celou věž. Oba dva hráči na sedmé desce hráli v této fázi partie hodně „nepřesně“, štěstí se nakonec přiklonilo k silnějšímu.

A když už se nedaří, tak se nedaří vůbec nic :-(

Nadějnou pozici prohrál na šesté desce i Martin Sobek. Pak se přidal jinak letos dobře hrající Janusz Raszka, který z lepší (vyhrané???) pozice udělal nejdříve pozici rovnou, pak méně rovnou…prohranou a v závěru si ještě nalezl do matové sítě. Podobným stylem si počínal na druhé desce i Jarek Olšar, který nezahrál tah, jenž by v dané pozici zahrálo i průměrně šachově vzdělané děcko a nakonec prohrál partii na čas. Buď Jarek prostě tah neviděl nebo se mu zdál až příliš primitivní…

Myslím si, že skoro každý by automaticky zahrál 19.Dh6 a ať černý ukáže, jak bude krýt pole g7. Opravdu jednoduché, ale neuskutečněné :-(

Olsar_Lojek pred 19.Jg4

Olsar_Lojek pred 19.Jg4

Na celkovém debaklu už nic nemohla změnit ani moje (výjimečná :-) ) výhra, ani remíza Jardy Sobka na první desce. Prostě „náklep“.

Karviná je tři kola před koncem na předposledním místě a pokud se chce zachránit, musela by třikrát vyhrát a ještě doufat v příznivé výsledky dalších zápasů. Variant je celkem dost, ale se současnou formou hráčů našeho áčka bude boj o záchranu hodně těžký.

Partie k přehrání zde.

Orlova_SKK

Orlova_SKK

Tabulka II.ligy "F" po 8.kole

Tabulka II.ligy „F“ po 8.kole

II.liga "F"_křížová tabulka

II.liga „F“_křížová tabulka

 

 

Be Sociable, Share!

Jeden komentář v “Do KP! Do KP?”

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.