Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Nejnovější komentáře

Šachové soutěže družstev jsou skoro v polovině. Do bojů tuto neděli (15.12.2019) zasáhla i naše družstva. Béčko, které doposud vedlo v KS „B“ jelo do Českého Těšína, kterému se zatím nedařilo. Ǎčko, které zatím mělo na svém kontě jen jeden bod za remízu s Ostravou, hrálo doma s posledním celkem Slavoj Poruba „C“ a výhra v důležitém zápase by se hodně hodila.

Začněme béčkem, které mělo být favoritem v zápase s těšínským Slavojem. Mám jen kusé informace, ale béčku to tentokrát nevyšlo. I když za Těšín nastoupil na první desce zkušený Vašek Mitura, stále mělo béčko ratingově „navrch“. Něco se ale pokazilo a jen samotní hráči vědí, co. Nebudu napínat, béčko „jen“ remízovalo. Otázka je, jestli je v tomto případě slovo „jen“ na místě. Možná může být béčko za remízu rádo. Kdo ví? V každém případě i po této ztrátě se béčko drží v tabulce na druhém místě se stejným bodovým ziskem jako Sokol Brušperk a s dvoubodovým náskokem na třetí tým Stonavy. Je předčasné spekulovat, co bude v následujících šesti kolech, ale se třinácti body by už náš tým měl soutěž alespoň udržet :-)

Slavoj Český Těšín-ŠK Karviná "B" ... :-(

Slavoj Český Těšín-ŠK Karviná „B“ … :-(

Tabulka KS "B" po 5.kole

Tabulka KS „B“ po 5.kole

Odkaz na výsledky kola (a jiné informace ze soutěže) : https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2492/kolo-5/

Optimisté očekávali od našeho áčka jasné vítězství, pesimisté upozorňovali na formu některých hráčů, realisté věřili v těžce vybojované vítězství a já osobně, jako kapitán áčka, jsem se tohoto zápasu trochu bál. V poslední době se nám vůbec nedařilo a při pohledu na výsledky Slavoje Poruba „C“ mi naskakovala husí kůže. Jejich tým měl na svém kontě sice nula bodů, ale téměř všechny zápasy prohrávali těsně poměrem 4,5-3,5. Navíc se mi povedla věc, která se jen tak nevidí. Zaspal jsem na zápas začínající v 10:00! Kdybych jen zaspal… Já měl u sebe i klíče od hrací místnosti. Všechno je jednou poprvé a tahle lapálie mě alespoň donutila vymyslet opatření, které by takovou situaci částečně řešilo. V každém případě se tímto omlouvám nejen svým spoluhráčům, ale i hráčům soupeře. Opravdu mě to mrzí…

Dorazil jsem před hrací místnost díky pomoci mých spoluhráčů o cca 15-20 minut opožděn a po dohodě s kapitánem hostujícího týmu bylo všem domácím hráčům ubráno 15 minut.  Po krátkých úvodních formalitách se začalo hrát.

Naštěstí jsem měl štěstí v neštěstí :-) a díky přehlédnutí Richarda Kudly jsem měl brzy o figuru více. Pro mě zcela nečekaná situace, ve které obvykle buď polevím v pozornosti nebo začnu zmatkovat. Tentokrát jsem si ovšem „seděl na rukách“ a s pocitem viny poctivě propočítával varianty. Brzy jsme vedli 1-0.

Další celý bod připsal Janusz Raszka a přiznám se, že partii jsem moc nesledoval. Když jsem ji ale přepisoval do PC, přišla mi celkem divoká :-) Nakonec se můžete podívat sami, jak se to vlastně hrálo.

Brzkou remízou skončila i partie mezi Petrem Polochem a Václavem Žídkem na první šachovnici a vzhledem k vývoji v zápase a postavení na dalších šachovnicích jsem tento výsledek vítal.

Pavel Káňa v partii s Davidem Mičulkou stál po zahájení jako „černý“, tedy bojoval o vyrovnání. To přišlo nečekaně brzy a nejen vyrovnání. Pavel měl čistého pěšce více a být ta partie v sázkové kanceláři, kurz na výhru černého by se zřejmě pohyboval kolem 1,7. Ale Pavel možná i pod vlivem příznivého vývoje v zápase povolil a závěrečná pozice už se mi více líbila za bílého. Dobrá remíza.

Petr Růžička vyšel ze zahájení s Martinem Václavíkem víc než dobře. Petr je solidní hráč s (prozatím) nesolidními výsledky za Karvinou :-) a to byl také jeden z důvodů, které mě nutily věřit v Petrovo vítězství. V mnoha partiích stál Petr dobře nebo lépe, ale vítězství se mu poměrně velkým obloukem vyhýbala. Všechno jednou musí skončit. Zasloužená Petrova výhra.

Pavel Kufa podle PC (přiznám se, že u partie jsem si ani nevšiml, že má Maciej o kvalitu víc :-) ) správně obětoval Maciejovi kvalitu. Pak se mu však situace vymkla z rukou a Maciek si dokráčel pro celý bod.

Zápas už byl vyhraný, dohrávaly se poslední dvě partie a obě měly mírně kuriózní průběh. Šimon Štukner stál proti Jarkovi Olšarovi po většinu partie hůře, ale bojoval. V jistém okamžiku nabídl remíz, kterou Jarek „automaticky“ odmítl. Až po odmítnutí se mě zeptal na stav zápasu. Když slyšel, že je už vyhráno, jen suše konstatoval: „Aha, tak to jsem to možná mohl vzít.“ Nevzal a pochybil. Mohl vyhrát, kdyby viděl to, co jsem neviděl ani já a možná ani nikdo jiný (i když… nedal bych ruku do ohně za to, že to někdo nepostřehl).  V pozici následujícího diagramu

Štukner-Olšar po 33.Se3

Štukner-Olšar po 33.Se3

poměrně lehce vyhrávalo 33. … Dxd5! 34.exd5 Sxe3+ 35.Kh2 Sf4 36.Dd1 Je2+ 37.Kh1 Sxc1 a černý má velkou materiální převahu, přičemž je bílý král celkem dost exponován.

Než ovšem skončila partie Štukner-Olšar, došlo k vyčerpání času černého v partii Sobek – Čempel. Zatímco Jarda Sobek měl na svém partiáři u bílého zapsaný 40.tah, v kolonce černého bylo tahů jen 39. Ovšem Jarek Čempel měl za bílého 41 tahů, za černého 40. V následné rekonstrukci (lahůdka, jeden Jarek píše nečitelně, druhý občas vynechá tah :-D ) se i přes nedostatky v zápisu partie oba hráči shodli na tom, že černý má splněný limit čtyřiceti tahů a partie pokračovala. Nikoli dlouho, brzy se oba Jarci dohodli na remíze.

Mezitím Jarek Olšar přestřelil a Šimon Štukner vyhrál nejen na pozici, ale i na čas. Celkové skóre se ustálilo na konečných 5,5-2,5 pro domácí.

Odkaz na výsledky II.ligy „F“ : https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2422/kolo-5/

Partie ke stažení ZDE.

Mimochodem… tak trochu „mimo mísu“ (ale opravdu jen trochu).
Docela nedávno byl uveden do zkušebního provozu šachový informační portál zpravy.sachy.cz , kde můžete sledovat aktuální šachové dění.  Z mnoha míst slýchávám, že server nss.cz už není, co býval. Těžko posoudit a těžko cokoli komukoli doporučovat. V každém případě ani na webu zpravy.sachy.cz byste neměli být o nic ochuzeni. Komentované partie (GM Plát, IM Bureš a další), krátké zprávy, zábava atd.

Pravda, skalní milovníci jazykových hlavolamů, které se ve velké míře vyrojily na starém dobrém nss.cz, zřejmě zůstanou u nss.cz :-)   Pokud vás ale „jazykové hrátky“ s češtinou nebaví, zkuste nový server nebo se rovnou přidejte mezi spolupracovníky, budete vítáni.

 

ŠKK-Sl.Poruba "C"

ŠKK-Sl.Poruba „C“

Tabulka II.ligy "F" po 5.kole

Tabulka II.ligy „F“ po 5.kole

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.