Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Nejnovější komentáře

„Status quo“ bych přeložil (ač nelatiník :-) ) jako „setrvalý stav“. Opravdu to vyjadřuje současnou situaci našich týmů. Áčko je ve srabu a potácí se ve spodní části tabulky, béčko je v laufu a zatím beze ztráty bodu. I naše céčko v OP je už na tom lépe, než naše áčko :-(

Okresní přebor  má za sebou tři kola. Naše céčko předminulou neděli konečně zvítězilo a má 3 body ze tří zápasů. V této soutěži to není nijak moc, ani málo, protože po základní části se pokračuje nadstavbovou částí, v níž se bude hrát o postup do KS a o sestup do OS. Nechci předbíhat, ale mám dojem, že skupina o sestup je tak trochu jen o čest. Je celkem jedno, jestli spadnete do Okresní soutěže nebo do Olše…. A kdo ví, zda příští rok ještě OS bude. Ale céčku…všechna čest, bojují, baví je to a konečně zabrali.

3kolo_OP

3kolo_OP

Tabulka OP po 3.kole, základní část

Tabulka OP po 3.kole, základní část

 

—-

Áčko jelo ve čtvrtém kole do Havířova, kde se utkalo s posledním týmem II.ligy „F“, Baníkem Havířov. Při pohledu na soupisky bylo naše áčko jasným favoritem, při pohledu na výsledky se dal čekat vyrovnaný zápas. Jako kapitán jsem se (ne)zodpovědně zbavil „slabin“ :-) a sebe přitom ponechal v sestavě :-D :-D :-D

Volně přeloženo: Jarda Olšar se nemohl zúčastnit a povolal jsem náhradníka. Nejraději bych odstavil sám sebe, ale musel bych povolat dalšího náhradníka a ještě více oslabit béčko, které je hlavním „dodavatelem“ náhradníků, což se mi dvakrát nechtělo.

Riskl jsem to a ponechal jsem se v sestavě. Pro béčko dobře, na áčko to nemělo žádný vliv :-(

Zpočátku to pro naše áčko vypadalo více než nadějně. Já, největší slabina týmu (doposavadní výsledky za áčko byly 0-0-0, tedy velká rošáda), jsem dle slov Jarka Sobka měl neuvěřitelné štěstí, protože jsem prý narazil na hráče, který hrál v neděli stejně špatně, jako já :-) Osobně bych řekl, že se mému soupeři v neděli podařilo sehrát ještě horší partii, než se to stává mě. Marcel Funiok sice vyměnil špatného francouzského střelce, ale za tu cenu, že mu chyběla asi 3-4 tempa ve vývinu figur. Když se mě Láďa Dobrovolský ležérně zeptal na chodbě mezi řečí, jak to jde, mohl jsem klidně odpovědět: „Hraji pozici, kterou hrávám často, s tím rozdílem, že obvykle mívám za náskok ve vývinu mínus dva pěšce nebo mínus jednu (či více) figuru.“ :-) Mohl, ale neodpověděl. Otázka byla jen řečnická a zdvořilostní. Odpovědí bylo jen pokrčení ramen a „Hmmm…“

Když člověk jako černý udělá ve francouzské z prvních dvaceti tahů čtyři tahy dámou, dva tahy jedním střelcem a čtyři tahy druhým střelcem, pak už mu (při započtení tahů pěšci v zahájení) moc prostoru pro hru jiných figur nezbývá. Vlastně už mu nezbývá ani moc tahů do konce partie. Zimniok L.- Funiok M. 1-0.

Vedeme, největší salát týmu boduje a i domácí hráči vidí vývoj zápasu černě (cca 2.5-5.5 pro Karvinou, když už vyhrál dokonce i ten Zimniok).

Jenže pak přichází chvíle, která možná změnila vývoj zápasu. Hned po mé partii končí partie Bulava-Raszka. K mému údivu bílý vyhrál. Kuriózně. Janusz Raszka se zřejmě nedostatečně soustředil (nebo naopak až příliš?) a nevšiml si, že bílý pěšec nestojí na poli h2. Přesněji řečeno, jestliže vlak Harryho Pottera odjížděl do Bradavic z nástupiště 9 a 3/4 , pak bílý pěšec ve zmiňované partii stál na poli h2 a 1/4 (někteří viděli h2 a 1/2). Nepodezírám Petra Bulavu, že by si nenápadně posunoval pěšce směrem kupředu :-) Ten pěšec stál blbě už od začátku partie. Smutné je, že si to Janusz neuvědomil a několik tahů hrál na „hrozbu“ Dg3. Když se mu naskytla příležitost, tah Dg3 samozřejmě zahrál a následovala blesková odpověď bílého h2xg3. Smutně se díval Janusz do svého partiáře, pěšec dle zápisu stál opravdu od počátku partie na h2. Nezbývalo, než čestně přiznat vlastní pochybení a partii vzdát. Janusz se přes tuto nepříjemnost celkem statečně přenesl (stačilo pár kapek vyrovnávací uklidňující tekutiny) už také proto, že zápas pro nás vypadal stále ještě dobře.

Petrovi Polochovi se podařilo „ošulit“ soupeře a vypadá na výhru. Na osmé desce má Rosťa Sobek s Richardem Funiokem pěšce více a k vítězství je ještě dlouhá cesta, ale přece jen…pěšec je pěšec.

Nijak extra se mi nechtělo zkoumat pozici Petra Růžičky s Pavlem Podlesným. Při letmém pohledu mi připadala Petrova pozice podezřelá, ale šlo opravdu o pohled letmý a ovlivněný utišující kapalinou (na žal Janusze), takže možná jsem to neviděl dost dobře.

Pavel Káňa za mnou přichází s otázkou, zda může přijmout nabízenou remízu v partii s Marcelem Řezníčkem. Kývu hlavou, že ano, protože se mi jednak Pavlova pozice moc nelíbí a jinde na šachovnicích vidím optimisticky jen naše výhody. Pavel s Marcelem tedy remizují a v následném rozboru se ukazuje, že to Marcel Řezníček mohl ještě zkoušet (i když…asi by to stejně skončilo remízou).

Pozice Jarka Sobka se Standou Kolářem je přibližně rovná. Nevím, jestli tomu tak bylo po celou partii, ale v této konkrétní chvíli to tak asi opravdu je. Líbí se pozice Macieje Mroziaka s Petrem Kičmerem. Ovšem pozor! Janusz mě upozorňuje, že bílý má pěšce méně a zřejmě za něj nemá dostatečnou kompenzaci. Ano, asi proto se mi to líbí :-) Vypadá to, že Maciej poctivě prostudoval všechny mé prasácké pozice …. Objektivně má pravdu asi Janusz, ale přesto věřím Maciejovi.

Stav zápasu je 1.5-1.5 a končí další partie. Láďa Dobrovolský vyklouzne Petrovi Polochovi jako úhoř a partie končí remízou. Remizuje také Petr Růžička a na chvíli přestávám zápas sledovat (cigareta atp.). Po návratu do hrací místnosti se mi dělají mžitky před očima (ne, nebylo to vlivem jakékoli kapaliny). Uznávám, že Janusz měl „asi“ pravdu, Maciej je prohraný. Jarda Sobek už bude o výhru usilovat jen stěží…a na poslední desce se zcela změnila situace. Ríša Funiok má dámu a tři pěšce, Rosťa Sobek dvě věže a jednoho pěšce. Že bychom prohráli?!

Ano, Petr Kičmer už Macieje k ničemu nepustí, také Rosťa Sobek už jen smutně přihlíží, jak jeho soupeř uplatňuje svou převahu (nějak nechápu, jak k tomu došlo…uvidím, až si přehraji partii). Jarek Sobek se ptá na aktuální stav a chce aspoň zkorigovat výsledek zápasu. Bohužel, ani jemu není dáno a prohrává.

Nakonec prohráváme „obvyklým“ poměrem 5.5-2.5 a zatímco se Baník odpoutává ode dna tabulky, my se posunujeme o jednu příčku níže na desáté místo.

Vypadá to, že nás čekají ještě krušné chvilky v boji o záchranu….

Favorité?

Favorité?

Nelichotivý pohled po 4.kole

Nelichotivý pohled po 4.kole

 

To naše béčko, to jsou jiní kabrňáci!

Stejně jako áčko hrálo i béčko s posledním týmem tabulky. Tým (náš) oslabený o několik hráčů (Vojta Zwardoň hrál v Extralize za svůj klub BŠŠ FM, Roman Mrázek plnil pracovní povinnosti, Rosťu Sobka jsem stáhl já do áčka) nezaváhal ani napočtvrté a po čtyřech kolech vede tabulku KS „B“ se stoprocentním bodovým ziskem.

Béčko sice vyhrálo 5.5 – 2.5, ale zápas to zřejmě nebyl úplně jednoduchý….

Jako první zavěsil Bohuš Walowy, který se pak místo chybějícího kapitána Vládi Konečného věnoval koučování zápasu. Druhý bod přidal Zdeněk Zimniok. A pak už se všichni modlili za ostatní hráče :-)

Byl jsem se podívat na začátek zápasu a tak trochu jsem předvídal události.

Tušil jsem, že černými hrající Honza Belačík nebude mít jednoduchou situaci s Davidem Szotkowskim. Mé předpoklady se nemusely naplnit, kdyby Honza v závěru viděl to, co viděl zastupující kapitán Bohuš Walowy. Honza se vzdal, ale pozice byla údajně remízová.

Dobře zahráli oba polští mladíci. Bartosz Goszyk i Mateusz Myrmus možná nesehráli své partie bezchybně, přesto se jim podařilo stoprocentně bodovat a přispět tak výraznou měrou k celkovému vítězství.

Josef Szotek, Michal Broda a Jirka Folwarczný remizovali. Partie jsem neviděl, takže nemohu soudit, zda oprávněně nebo nikoli. Ať už tak nebo onak, i oni přispěli ke konečnému vítězství domácího týmu.

Je hezké vidět naše béčko na špici… Ještě hezčí by to bylo po jedenáctém kole :-)

SKK "B"_Mosty u Jablunkova

SKK „B“_Mosty u Jablunkova

KS "B" po 4.kole

KS „B“ po 4.kole

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.