Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Listopad 2021
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Nejnovější komentáře

Ve druhém kole jelo áčko ve 2.lize na „horkou půdu“ do Ostravy, béčko v KS přivítalo Petrovice.

Začněme áčkem…

Ačkoli jsem před zápasem z několika úst slyšel, že to bude jednoduchá záležitost, nevěřil jsem tomu a myslím, že tomu nevěřili ani hráči našeho áčka. Pravda, na prvních čtyřech šachovnicích jsme měli ratingovou převahu, zbytek šachovnic byl ratingově celkem vyrovnaný. Jenže rating je jen číslo, které možná vyjadřuje dlouhodobou výkonnost, ale nic neříká o tom, jak se hráč v daný den vyspal nebo jak se připravil na soupeře. Brzy se ukázalo, že mé pojetí ratingu je celkem realistické.

Aniž by se dohrála jediná partie, byl stav zápasu ani ne půlhodinu po zahájení 1-1. Na druhé šachovnici domácí Filip Neumann zpackal zahájení a ani největší pesimista by zřejmě nepochyboval o tom, že ho Maciek Mroziak vypustí. Nevypustil a rázem jsme na chvíli vedli 0-1. Opravdu jen na chvíli, protože kapitán hostů, tedy já (Zimniok L.), pojal sicilský gambit hodně netradičně. Nejenže jsem přišel o několik pěšců, ale ještě jsem zprznil postavení svých figur takovým způsobem, že ani tady nemohlo být o výsledku partie pochyb a Martin Veselý si vesele dokráčel pro bod, 1-1.

V těchto chvílích ovšem zápas vypadal pro náš tým ještě celkem dobře. Janusz Raszka hrál s Honzou Didim koncovku, která možná nebyla vyhraná, ale rozhodně bylo těžké ji prohrát. Na osmé desce partie teprve začínala, protože ostravský Marek Štefaník se „mírně“ opozdil. Na první desce se sice urputně bojovalo, ale ani domácí Martin Bureš, ani Petr Poloch neměli nějakou výraznější převahu. Oba stáli dobře, takže zřejmě rovná pozice…

Na třetím stole bojoval Jarda Sobek s Tondou Vackem a i když i tady byla zhruba rovná pozice, věřil jsem, že Jarda soupeře udolá. Jarek Olšar stál s Otou Hladíkem ze zahájení jako bílý, tedy s mírnou převahou, ale nic významného. Na sedmé desce se mi zdálo, že se naše posila Lukasz Foltyn nechal Tomášem Oborným nějak zatlačit, ale nijak podrobněji jsem pozici nezkoumal, takže šlo jen o povrchní pohled.

Ještě to nebylo ani zmiňovaných 1-1 a na osmé desce se Zdeněk Zimniok začal nějak „motat“ figurami. Zřejmě zapomněl, že má bílé a kdyby mu stál na g2 střelec, řekl bych, že hraje svoji oblíbenou „pircku“, kterou hraje takovým zajímavým způsobem: figury, které překročí demarkační linii mezi čtvrtou a pátou řadou nemilosrdně mění a ty, které se tak daleko do pole nedostanou, nechává trpět na sedmé a osmé řadě. Tentokrát takto nechal trpět své bílé figury. Pravda, obklopil jimi svého krále, ale moc políček k pohybu jim nezbývalo. Když už ovšem řekl „A“, měl říct také „B“. Stál sice stísněně, ale nebylo mi jasné, jakým způsobem by na něj mohl soupeř nalézt. Prostě to chtělo tahat jednou věží po první řadě a trpět, dokud se soupeř nerozhoupe. Bohužel, místo toho bílý změnil svůj pohled na pozici a aktivním postupem g-pěšce umožnil černému bezpracně vydělat celý bod :-(

Aby toho nebylo málo, tak Janusz podcenil Didiho protihru nebo možná přecenil své šance a najednou zjistil, že není způsob, jak chytit a-pěšce pelášícího k poli proměny. Najednou to bylo 3-1 pro domácí.

V prvním kole v Litovli se Jarek Olšar nikoho nezeptal ani na čas, ani na počet tahů a v pozici, kdy mohl remízovat věčným šachem zahrál aktivní g4 a partii prohrál na čas. Tohle se mi vybavilo v Ostravě, když se Jarek zeptal: „Kolik máme tahů? Jaký mám čas?“ a po mé odpovědi zahrál aktivní g4. Partii prohrál, ale tentokrát nikoli na čas. Neviděl ztrátu pěšce, figury atd. … I s figurou méně však ještě mohl bojovat o remízu, protože Oto Hladík měl jen věž, jezdce a g-pěšce, zatímco Jarek věž a pěšce „a“ a „h“. Upřímně, pozice byla za černého asi vyhraná, ale když už se hraje do „spadnutí“, nemusí to být zrovna lehké a myslím, že ani nebylo. Ale Jarek soupeři aktivně pomohl, když postoupil h-pěšcem o dvě pole na h4 a tím ho nenávratně oslabil. Pak už bych to dokázal dotahat k výhře za černého i já, 4-1.

Na 4-2 snížil Jarda Sobek, jehož k výhře „dokopal“ svéráznou nabídkou remízy Tonda Vacek. Nabízet Jardovi (nebo většině  našich hráčů) remízu stylem: “ Dovolili mi dát to za remis.“ („Dovolili“ =  dovolil domácí kapitán), je jako mávat rudým hadrem před hlavou rozzuřeného býka. Našim hráčům to „nedovolili“ :-)

Pomalu jsem nad naším týmem lámal hůl, protože jsem neviděl, jak by mohl Petr Poloch prorazit proti Martinu Burešovi. Naopak v Lukaszově partii se mi zdálo být vše jasné, a tak jsem čekal těsnou prohru 4.5-3.5. Jenže zatímco si Martin Bureš bezstarostně potahoval figurkami na své polovině, Petr také tahal figurkami na své polovině, nikoli však bezstarostně. Výsledkem bylo, že se Petrovi podařilo nejen připravit průlom, ale ještě i získat pěšce. Už jsem nepochyboval o jeho výhře a Petr je po technické stránce na výši. 4-3

Poslední partie stojí za diagram (doufám, že si to pamatuji správně). Hraje se poslední fáze partie, stav zápasu je 4-3, hráči mají na hodinách tři až čtyři minuty, nervy jsou na pochodu.

Oborný-Foltyn, černý na tahu

Oborný-Foltyn, černý na tahu

Zajímavá pozice. Ani jeden král není zrovna v bezpečí, černý Sb7 kouše do hlíny, ani Sh6 nemá nějaké extra perspektivy. Na druhou stranu… Bílí jezdci nemají souhru a bílý král je v prekérní situaci. O pěšcových slabinách raději pomlčím. Celkem důležité je postavení věží: bílá moc nehraje, černá má volný sloupec, ale kryje pole g8 a poslední řadu. První, co se nabízí, je využít postavení bílého krále a bílých jezdců. Černý přitom nesmí zapomenout na svého Sb7, který nemá moc polí a stejně tak na Sh6 a poslední řadu. Tahy, které napadnou skoro každého: Vc3 nebo Vc2. Teď je třeba to jen spočítat :-)

Po 1. … Vc3, což se stalo v partii, černý moc nemá. Bílý hraje 2.Jfe1 a nic se neděje V. partii se dále hrálo 2. … Sg7 3.Dg2 De4+ 4.Dxe4 dxe4 a kupodivu černý nezíská figuru, protože dále se hraje  5. Vc1 Vxc1  6.Jxc1 Sf8 7.Jc2 Sd5 a pozice je rovná.

Zajímavé je 1. … Vc2

1. ... Vc2

1. … Vc2

Hrozí De4# . Bílý musí 2.Jd2  , aby nedostal mat A teď teprve přijde 2. … Vc3 3. Ke2 (prakticky vynuceno) Sc6! . Ano, v propočtu je třeba vidět tenhle záludný tah. I když si bílý vezme na a6  4.Vxa6, nic se neděje, protože po braní na d3 4. … Vxd3 5. Dxd3 Dxd3+ 6.Kxd3 Sb5+ (dokonce i po 4. … Dxd3+ 5.Dxd3 Vxd3 získává černý materiál: 6.Vxc6 Vxd4) černý vyhraje. Bílý může zkusit postrašit soupeře a zahrát (po 3. … Sc6) na „mat“ 4.Vg1 a tady je za černého tah, který není na první pohled viditelný (aspoň pro mě ne) : 4. … Sg5! a bílý prohraje.

Ale jak už jsem psal, času je málo, nervů hodně :-) Nakonec se to Lukaszovi nepodařilo dopočítat, ale zachoval klidnou hlavu a partii dotáhl do vítězného konce.

Nakonec zřejmě spravedlivá remíza 4-4. Bez jediné partiové remízy!!!

Uff, celkem nervy.

Hezký zápas v nešachovém prostředí. Tedy, místnost OK, jen zdi a dveře jsou jako z Japonska a těsně přede dveřmi se srocují judisté, badmintonisté a jiní -isté a povětšinou jsou to maminky s dětmi a kravál je to pořádný. Snad i v supermarketu by bylo méně hluku.

4-4

4-4

 

Buďme rádi za remízu a doufejme, že se stejně jako loni zvedneme. Příští kolo nás čeká doma Grygov, zápas začíná až v 10:30.

—-

Sranda byla v Karviné při zápasu ŠK Karviná „B“-Inter Petrovice. Loni obě družstva usilovala do poslední chvíle o postup. Letos je situace trochu jiná. Karviná v prvním kole vyhrála, Petrovice těsně prohrály. Ačkoli jsem na zápase nebyl, mohu posloužit „hospodským“ popisem zápasu přímého účastníka.

Petrovice nastoupily v silné, asi nejsilnější, sestavě. Ani naši se nedali zahanbit a i když jim chyběl na první šachovnici Vojta Zwardoń a mladý Bartosz Goszyk, sestava byla na úrovni.

Nevím sice, jak šly jednotlivé partie, ale…

Na první desce přehrál Cieslak Patrycjusz Josefa Szotka. Na druhé desce nepomohla obvyklá nabídka remízy Honzovi Belačíkovi a Wiktoria Cieslak mu dala „.za uši“. Na třetí desce Roman Mrázek z pozice síly s kvalitou navíc nabídl Pepovi Gajduškovi remízu a de facto vyhrál zápas, protože stanovil skóre na 4.5 pro nás.

Na čtvrté desce se radoval Rosťa Sobek z výhry s Liborem Štampoským, konečně mu vrátil loňskou prohru i s úroky.

Deska pátá a nerovný souboj. Bohuš Walowy Františku Parmovi nedal šanci a nekompromisně ho zařízl. Na šesté prý stál mladý Mateusz Myrmus mírně pod tlakem s Břéťou Kopeckým. Jenže se dobře bránil a v už asi vyhrané pozici napadl střelcem soupeřovu dámu. Břéťu nenapadlo nic lepšího, než s ní po diagonále, na níž operoval dotěrný střelec, ustoupit…a Mateusz ji samozřejmě sežral :-)

Sedmá deska byla údajně divočina, ve které měl šťastnější ruku (nebo spíš hlavu) Péťa Radecki. No a na osmé se Jirka bránil v horší pozici, ale nakonec se partie obrátila.

Béčko má po dvou kolech šest bodů a společně s Vendryní a Brušperkem dělí první až třetí místo. V dalším kole hraje venku a jede právě do Vendryně :-) Bude sranda :-D , držíme palce!

 

SKK "B"-Petrovice 4.5-3.5

SKK „B“-Petrovice 4.5-3.5

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.