Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Leden 2023
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Nejnovější komentáře

V neděli 13.10.2019, týden po našem „soustředění“, začaly šachové soutěže družstev s naší účastí. Obě naše družstva hrála venku. Áčko ve II.lize „F“ jelo do Litovle, béčko v Krajské soutěži „B“ (dále jen KSB) do Frýdku-Místku.

Nebyl by to náš klub, abychom hned ze začátku neměli problém se sestavou. Na první kolo se omluvily první dvě desky áčka a bylo třeba vzít náhradníky. Naštěstí letos nemáme až tak velký problém s hráči. Možná i proto, že letos nemáme „velké oči“ a naším cílem je především konsolidovat hráčskou základnu.

Béčku celkem logicky chyběl na první šachovnici hostující Vojta Zwardoń. Jednak proto, že hrál v prvním extraligovém kole za svůj tým a samozřejmě také proto, že béčko hrálo proti jeho aktuálně mateřskému klubu :-) Kapitánovi před zápasem přišla s předstihem ještě jedna omluvenka, ale měl dostatek času zajistit náhradníky. Poprvé se v KSB představily dvě mladé polské posily. Mladí hráči Myrmus a Goszyk, dva třináctiletí mladíci, byli doporučeni jejich trenérem (M.Mroziak) a mohou tak nejen pomoci našemu béčku, ale také si vyzkoušet únavný kolotoč našich soutěží :-) . Soupeřem béčka bylo „až“ frýdecko-místecké éčko, ale mladí hráči z BŠŠ mohou být nepříjemným soupeřem. Béčko podržely první dvě desky (remízy), zkušeně „zavěsili Sobek R. a Walowy. Když přidal remízu i kapitán Vláďa Konečný a zvítězil Goszyk, znamenalo to první (snad ne poslední :-) ) tři body pro náš tým.

BSS "E" - SKK "B"

BSS „E“ – SKK „B“

Hráči áčka vyrazili do cca 160 km vzdálené Litovle. Už loni (i dříve) jsem proklínal, a stále proklínám, nedělní zápasy „brzo“ ráno. Nějak mi hlava nebere, proč se nemůže hrát třeba od 11 nebo 12 hodin, popř.proč se „musí“ hrát v neděli ráno, když ČD a jiné organizace ruší spousty spojů a je někdy těžké dostat se na devátou do vedlejšího města. Samozřejmě jsem na toto téma vznesl pár dotazů, ale vždy mi bylo sděleno, že „je to tak zažité“, „všichni jezdí auty“, „lidi nechtějí zabít celý víkend“, „diváci by si nezvykli“ :-D   atp. Kdysi, kdy partie trvala klidně třeba sedm hodin a pak se ještě přerušovalo a dohrávalo, měly začátky v devět ráno své opodstatnění. Ale dnes? Prostě to nechápu.

Do Litovle jsme na desátou hodinu dorazili bez problémů a začal zápas se soupeřem, s nímž jsme se kdysi utkávali v Extralize. Korektní prostředí, gentlemanští soupeři, žádné problémy. Mimo těch na šachovnici :-)

Doposud jsem čekal na partie ze zápasu, abych neplácal nějaké blbosti. Bohužel, zápis partií se domácím nevyvedl :-) a z osmi partií je většina zapsána když ne špatně, tak „divně“, tj. ve chvíli, kdy přepisovatel zřejmě nemohl něco přelouskat, zapsal tah (nebo sérii tahů) doporučovaných šachovým programem a zápis ukončil výsledkem :-) Nechtěně tak udělal z mnoha účastníků zápasu (domácích i hostů) tupce, kteří se nečekaně vzdávají v přivyhraných  nebo lepších pozicích. Já se prý např.vzdal ve věžovce s pěšcem více :-) … Ukázka ze špatně zadaného partiového materiálu:

Krejčí-Zimniok. Pozice, která na šachovnici NIKDY nebyla :-)

Krejčí-Zimniok. Závěrečná pozice zápisu s výsledkem 1-0. Pozice, která na šachovnici NIKDY nebyla :-)

Ano, kdyby mi stál Sd6, asi bych to neprohrál :-) Já ho ale v partii postavil na b6.

A ještě jedna ukázka :-) V jednu dobu byl Jirka Folwarczný vyhraný, ale následující pozice se v zápisu partie vůbec nevyskytuje :-D Osobně jsem ji však v reálu viděl.

Folwarczný-Gerych. Bílý chybovyl a ustoupil Kd1 místo správného Kf3. Pozice se v zápisu partie vůbec nevyskytuje :-)

Folwarczný-Gerych. Bílý chyboval a ustoupil Kd1 místo správného Kf3. Pozice se v zápisu partie vůbec nevyskytuje :-)

 

Nezbývá mi tak, než popsat průběh zápasu svými slovy a celkem neobjektivně (ale to stejně dělám vždycky :-) ).

Jako první skončila partie Pavlík-Sobek Martin. Moc jsem to nesledoval, ale zdálo se mi, že se černá dáma nějak zatoulala na královském křídle. Po pravdě, raději bych hrál pozici za bílé. Jenže Martinův soupeř se „uchrtil“ na materiál a zatoulaná samička zasadila bílému králi těžký úder.

Pavlík-Sobek M. Závěrečná pozice (snad :-) , pokud je dobře zápis)

Pavlík-Sobek M. Závěrečná pozice (snad :-) , pokud je dobře zápis)

Vedeme 0-1.

Pavel Káňa stlačil v CaroKannu Petra Mohapla tak, že černý prakticky neměl čím tahat. Tedy…mohl tahat dámou, což také činil a dáma brzy své putování skončila v zajetí. Skončila také partie a vedeme 0-2.

Janusz Raszka rozehrál bílými proti Neoralovi sicilskou. Zdálo se mi, že černý je v pohodě, ale buď to hrál černý divně nebo Janusz tak dobře anebo jsem něco neviděl :-) Když jsem se na partii po nějaké době podíval, měl Janusz o několik pěšců víc a pozice černého byla v troskách. Stav zápasu: 0-3.

Mohlo by se zdát, že tohle už nejde prohrát. Zvlášť když já v partii s Honzou Krejčím st. (ano, tohle není GM :-) ) jsem měl pěšce víc a přivyhranou pozici. Také Jarek Olšar na druhé desce zázračně ožil po, z mého pohledu, zvláštně zahraném zahájení. Dokonce i na osmé desce hrající oslavenec a sponzor Jirka Folwarczný utekl hrobníkovi z lopaty a najednou měl šance nejen na remízu.

Špatná byla asi jen pozice Petra Růžičky s Vláďou Bělunkem a na první šachovnici vzdoroval černými Jarda Sobek Honzovi Krejčímu ml. . Možná je „ml“ zbytečný přívěšek, protože od svého otce se Honza mladší liší titulem GM :-) Jarda někde obětoval(?) pěšce za iniciativu, ale pak jaksi nevěděl, co s pozicí. V jedné chvíli byla pozice možná i rovná. Možná…, ale proti GM se mi nezdálo být pravděpodobné, že to Jarek udrží.

Stačilo nám udělat 1.5 bodu z pěti partií. Jenže…

Petr Růžička svou partii prohrál, 1-3. Já (Zimniok) jsem hrál tak tragicky, že jsem se z téměř vyhrané pozice dostal do rovné pozice a ani to mi nestačilo :-( a systematicky jsem své postavení zhoršoval až k porážce. Mezitím bylo trochu rušno na druhé šachovnici, kde Jarek Olšar s minutou na hodinách místo věčného šachu hrál „tvrdě“ a prohrál na čas. Na osmé Jirka nevyužil šancí, které mu velkoryse soupeř poskytl a rázem to bylo 4-3 pro domácí. Když ani Jarek Sobek neudržel svou pozici, prohráli jsme zápas poměrem 5-3.

Několikrát jsem po zápase musel odpovídat na otázku, proč Jarkovi Olšarovi nikdo neřekl, že má málo času a že stačí remíza. Odpověď je jednoduchá: nedovolují to pravidla. Nikdo, ani kapitán, nemůže přijít za hráčem a říct mu: „Dej to za remis.“ Ano, často to v různých soutěžích vidíme, ale je to proti pravidlům. Stejně tak je proti pravidlům jakékoli komentování probíhajících partií jinými hráči :-) Takže asi tak….

První kolo za námi, prohra sice mrzí (zvlášť taková), ale teď už aspoň nemusíme nikam daleko jezdit.

Objektivní příčiny naší porážky jsou jasné:

1/ Jirkovy narozeniny

2/ Jarkovy narozeniny

3/ měsíc v úplňku

Naštěstí v dalším kole, kdy jedeme do Ostravy, nikdo narozeniny neslaví a měsíc nebude v úplňku  :-) .

Litovel-SKK "A"

Litovel-SKK „A“

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.