Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Leden 2023
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Nejnovější komentáře

Devátými koly pokračovaly soutěže družstev. Béčko jelo bojovat o případný postup do Frýdku-Místku, áčko bojovalo o tři body pro záchranu doma s Porubou „C“.

V KS „B“ se dějí věci!

V minulém kole klopýtly vedoucí Petrovice a prohrály s Rychvaldem „A“, čímž se dostal do čela celek Rychvald „B“. Tentokrát Petrovice porazily Rychvald „B“ a opět se vyšvihly do čela. Bohužel, naše béčko této situace nevyužilo a prohrálo ve Frýdku-Místku. Na vedoucí Petrovice tak ztrácí dva body a i když má ještě teoretické šance na postup (v téhle soutěži, jak vidno, je možné opravdu všechno :-) ), dalo by se říct, že v neděli, 24.2.2019, béčko své šance pohřbilo.

Smutný pohled :-(

Smutný pohled :-(

Nic moc...

Nic moc…

Áčko „muselo“ bodovat, aby mělo před posledními dvěma koly naději (nebo spíš jistotu) na záchranu. Je zvláštní, že na začátku soutěže jsme chtěli hrát o postup a na jejím konci se zachraňujeme :-D

Jako obvykle jsme řešili běžné problémy. Na poslední chvíli (v sobotu večer) se omluvil Dariusz Mikrut, že ochořel chřipkou a kapitán (já) musel v pozdních večerních hodinách shánět narychlo náhradníka. Naštěstí se obětoval Petr Růžička, což znamenalo, že kromě Macieje Mroziaka se nikomu nebudou měnit barvy figur.

Když už jsem v sobotu vyřešil jeden problém, měl jsem zato, že už mě nic nemůže překvapit. Do hrací místnosti jsem pro jistotu přišel o hodinu dříve, vše zkontroloval, postavil, přichystal. Pak jsem si vzpomněl, že minule nám chyběl toaletní papír. HA! Naštěstí jsem tady celkem brzy a mohu to zkontrolovat.

Před dveřmi WC mi ovšem spadla čelist. Zlomená klika. Zkouším volat Jardovi Sobkovi, aby vzal nějaké nářadí, ale ten je už na cestě a z telefonu slyším jen nereprodukovatelné nadávky :-) Prý to kapitán céčka ví už nejméně měsíc a co prý děláme. Nic. Já o tom prostě nevěděl.

Scházejí se hráči, domácí i hosté. Ještě musím zaběhnout na autobusovou zastávku pro Jarka Olšara a řeším zapeklitou kliku. Vysvobozuje mě Luděk Dobeš (velké DÍKY), který má v autě kombinačky. Dveře jsou otevřeny, vyrážím pro Olšara. Zápas začíná s maličkým zpožděním.

Nehrajeme příliš dlouho a přichází Petr Poloch, že sice chtěl bojovat, ale soupeř byl dobře připraven, takže to dali za remízu. Beru to jako fakt a upřímně: mezi těmito hráči jsem ani nečekal boj do holých králů, na to se přece jen znají až moc dlouho.

Obcházím šachovnice a zdá se mi, že Maciej Mroziak to na druhé desce nepostavil zrovna nejlíp. Taky že ano. Zkouší soupeři nabídnout remízu, ale ten odmítá. Nehraje však přesně a nakonec nabízí remízu sám.

Na třetí desce hraje „záskok na poslední chvíli!, Petr Růžička s Vaškem Žídkem. Moc jsem tu partii nesledoval, ale asi ani nijak nevybočila z rovnováhy a máme další remis.

Čtvrtá remíza se zrodila na osmém stole. Dva bardi ostravsko-karvinského šachu, Vláďa Potomák z Poruby a náš Rosťa Sobek, natahali zajímavou pozici. Údajně to Vláďa v jednu chvíli mohl hrát lépe, ale nehrál a Rosťa bez problémů vyrovnal (a možná víc než vyrovnal) a partie končí remízou.

Na čtvrtém stole hraje Ania Kubicka. Opět černými :-) V rovné koncovce odmítá nabídku remízy Kuby Chlevišťana a hledá výhru. Nejen, že nenachází, nakonec se sama musí zachraňovat. Ale úspěšně. Remis.

Hrají se poslední tři partie. Jarda Sobek má s Markem Víchou pěšce víc, ale nehraje přesně a soupeř vybudoval téměř nedobytnou pevnost. Ani Jarek Olšar černými v partii s Luďkem Dobešem nemá v pozici skoro nic. Zato na sedmé desce hraji já s Lukášem Chrostkem. Oběť pěšce, nepřesná hra… a najednou tahám za kratší konec. Věřím ale, že Jardovi Sobkovi se podaří rozbít zeď černých figur a když neprohraje Jarek Olšar a já „náááááhodou“ ano, budeme mít alespoň bod.

Jenže naši hráči jsou bojovníci :-) Jarek Olšar tlačí na soupeře a nakonec přece jen dosáhne vyhrané pozice. Jarda Sobek také „prekabátil“ soupeře a sápe se po jeho králi.

Zbývá moje pozice. Bojuji o remízu a když už jsem u cíle, dělám „hovadinu“ a skáču jezdcem někam na a2. Utěšuji se, že když oba Jardové vyhrají a já prohraji, máme tři body.  Ukazuje se však, že můj tah Ja2 sice vypustil remízu, ale byl tahem vyhrávajícím :-) Soupeř zřejmě podcenil sílu zbytku mých dřevěných sil (král+pěšec+jezdec) a podlehl dojmu, že už se mu nic nemůže stát. Stalo se. Upletl jsem matovou síť. Tah před matem má Lukáš dilema: vzdát se nebo si nechat dát mat? Vyřešil to stylově :-) a nechal si dát mat.

Získali jsme důležité tři body, které by nám (snad) měly stačit na záchranu. Se štěstím, ale štěstí přeje silnějšímu ;-)
Měli jsme KLIKU, i když na WC chyběla.

Partie ke stažení a přehrání.

„Opičky“ ze zápasu a níže pro „nestahovače“. Včetně jednoduchého návodu, jak zachránit partii.

SKK_Poruba_C

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

7

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.