Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Leden 2023
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Nejnovější komentáře

Poprvé v roce 2019 zasáhla naše družstva do šachových bojů. Béčko přivítalo doma Mosty u Jablunkova, áčko se projelo do Opavy.

Na poslední chvíli jsme byli nuceni „posílit“ naše béčko ve stíhací jízdě o postup do KP. Ano, sebrali jsme jim kapitána, kterému tato sezóna zatím příliš nevychází. Kupodivu nevychází sezóna ani kapitánovi áčka, tedy mně :-) Ale vzpomněl jsem si na školní léta a matematiku ( mínus x mínus = plus) a znásobil jsem v áčku mínusy (já x Vláďa). Funguje to, byl z toho opravdu plus.

Mosty přijely k zápasu s naším béčkem dost oslabené. Přesto neprodali svou kůži lacino. Štěstí však přeje silnějšímu a stejně jako platí matematické zákony, platí obvykle i toto pravidlo. Nakonec vysoké vítězství a stále dva body za Petrovicemi, které tentokrát vyhrály s celkem Sokol Dobrá „B“. Stíhačka pokračuje…

SKK "B"-Mosty u Jablunkova

SKK „B“-Mosty u Jablunkova

Tabulka KS "B" po 6.kole

Tabulka KS „B“ po 6.kole

Ǎčko jelo v silné sestavě (i s Vláďou!) do Opavy a věřili jsme ve výhru. Víra je hezká věc, ale pro vítězství je třeba také něco udělat. Dělali jsme, co jsme mohli a nakonec jsme zvítězili, ale byl to zvláštní zápas.

Snad poprvé se nám stalo, že jsme dojeli absolutně v pohodě. Žádné bloudění, defekty, sněhové bouře apod. Zvláštní také bylo, že jsme zápas vnímali v jeho průběhu (a těsně po něm) jinak, než po přehrání partií. Tedy u mě to není nic zvláštního :-) , ale pletli se i renomovaní hráči.

Jako první jsem bodoval já a byl to můj první bod pro družstvo v roce 2019 a také v sezóně 2018-2019. Doufám, že ne poslední. Černými jsem postavil rovnou pozici a dokonce získal figuru. Figuru za tři pěšce, ale pozice se mi zdála být jasně vyhraná. Naštěstí jsem nahluchlý a neslyšel jsem údajnou soupeřovu nabídku remízy, protože to by mě asi donutilo zamyslet se, proč mi ji nabízí. Takhle jsme žil v domnění, že lehce vyhraji :-) Až doma mi PC ukazoval, že sice s figurou více stojím lépe, ale do výhry je stejně daleko, jako z Karviné do New Yorku. Ale sympatický soupeř mi pomohl a vedli jsme 0-1.

V téměř všech ostatních partiích jsme po zahájení stáli lépe. Pokud se pletu, je to proto, že se mi nechce znovu „pitvat“ partie :-)

Jenže…

Na druhé šachovnici Dariusz Mikrut sice přehrál Nikose Muratidise, ale pak si zatančil s vlastní dámou a zakopl při tom. Najednou to přestalo za bílého vypadat dobře. Černý se ovšem dobře nezorientoval a když k tomu ještě chyboval, partie náhle skončila Dariuszovým vítězstvím.

Na třetí desce rozehrál Dawid Czerw černými urychleného draka, s nimž dosahuje celkem dobrých výsledků. Nepochyboval jsem, že i tentokrát ví, co dělá a ani se mi nechtělo počítat divoké varianty v této partii. Dawid také rychle vyhrál, ale když jsem si doma přehrával jeho partii, poléval mě studený pot a děkoval Bohu, že Dawid, na rozdíl od soupeře, neztratil hlavu .

Naopak, pozici Ani Kubické jsem moc nevěřil. Ne, že by byla špatná, ale něco podobného jsem prohrál měkde v blicce. Ale to byla blicka a tohle zase vážná partie. Pak je tu ještě jeden podstatný rozdíl: onu blicku jsem hrál já a tohle hrála Ania a nejenže nevypadáme jako jednovaječná dvojčata, ale i styl naší hry (a úroveň :-) ) je jiný. Ania bezpečně a v pohodě vyhrála partii stylem start-cíl.

Když přidal vítězný půlbod (0.5-4.5) na osmičce Vláďa Konečný, bral jsem to jako samozřejmost, protože jsem na šachovnici viděl vyrovnanou koncovku. Ale samozřejmost to zdaleka nebyla. Vláďa stál po zahájení lépe, pak mu však začaly překážet vlastní figury a zamotal se s nimi tak, že o jednu z nich měl přijít. Soupeř to neviděl (ani Vláďa :-) ) a partie tak skončila remízou.

Na páté desce Jarda Sobek černými figurami bez problémů přehrál Martina Pardyho. Když ho měl „ukončit“, něco se zvrtlo a partie začal připomínat ruskou ruletu. Soupeři si jeden po druhém přikládali ke spánku zbraň a cvakali spouští. Kulka vyšla na bílého a my si připsali další bod.

Na šesté šachovnici stál Jarek Olšar po zahájení celkem dobře, ale Karel Záleský se vynalézavě bránil a bránil se tak dlouho, až sám přebral iniciativu, kterou až do konce partie nepustil a spolehlivě skóroval.

Hrála se poslední partie na první desce a Martin Mužík se v jezdcové koncovce pokoušel zlomit Petra Polocha. Koncovka vypadala na dlouho a Petr přijel do Opavy po vlastní ose. Proto jsme se s ním dohodli, že jej opustíme :-( . Remíza v partii za Petra určitě byla, ale po dlouhém boji člověk nemusí vidět všechno. Petr nakonec obětoval svého jezdce a než jsme odjeli dal bych krk na to, že i bez figury remízu udrží. Stejného názoru byl v autě i Jarda Sobek, jen na zadním sedadle rebeloval Vláďa Konečný a hádal se s námi, že to bílý (Mužík) může vyhrát. Samozřejmě jsme mu doporučili, aby se nejdříve naučil šachy a pak něco vymýšlel :-) Ovšem ukázalo se, že nebyl daleko od pravdy. Jeho plán by sice nevyhrál, ale plán, který vymyslel Martin Mužík, fungoval spolehlivě. Pravda, i on ještě v dlouhé koncovce chyboval, ale únava už byla znát i na Petrovi a nepodařilo se mu postřehnout, že ještě může remízovat :-(

Zdánlivě jednoduchý zápas nebyl až tak jednoduchý, jak jsem se domníval. Konec dobrý, všechno dobré… Vyhráli jsme a to se počítá.

Partie k k přehrání, ke stažení.

Kreslené opičky ke stažení :

Opava_SKK

a komu to stačí přímo tady :-) , tak viz níže.

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

7

7

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.