Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější komentáře

Před týdnem, 2.12.2018, se nehrála jen Extraliga, ale i nižší soutěže. Naše béčko bojuje o postup do KP z Krajské soutěže, áčko nastoupilo proti vedoucímu týmu II.ligy „F“ Slavoji Poruba „B“.

Obě utkání našich družstev poznamenala vysoká absence hráčů áčka. Ač jsme se snažili postavit družstva tak, aby béčko odehrálo většinu sezóny kompletní, prosinec je pro náš klub zřejmě zakletý :-) Loni proti Porubě nám chyběli všichni hosté, podobně tomu bylo i letos.

Nemoci a pracovní vytížení, popř.rodinné záležitosti, zdecimovaly áčko a jako kapitán jsem chtě-nechtě musel sáhnout do rezerv a poškodit naše béčko, které nastoupilo prosti Slavii Orlová „D“ a i v oslabené sestavě bylo nejen ratingově jasným favoritem. Těžko říct, co všechno se „pokazilo“, ale nakonec byli hráči béčka rádi za jeden zápasový bod. V tabulce klesli na druhou příčku a přeskočil je Inter Petrovice, který se letos překvapivě drží na špici. Šlágrem příštího kola bude zápas Inter Petrovice-ŠK Karviná „B“, kde by naši měli být favoritem i vzhledem k tomu, že áčko, které je ve II.lize zatím na posledním dvanáctém místě, může béčku oplatit jeho „služby“ a poskytnout jim nějaké „náhradníky“.

SKK_Sl.Orlová "D"

SKK_Sl.Orlová „D“

KS "B" po 4.kole

KS „B“ po 4.kole

 

Áčko bylo v utkání s Porubou outsiderem. Hostující Petr Růžička před utkáním vtipkoval, že by nikdy nečekal, že „skočí“ ze šesté desky na první. Alespoň vidí, že u nás platí doslova: „Každý pěšák má v torně maršálskou hůl.“ :-D

Mroziak a Czerw plnili své pracovní šachové povinnosti, Mikrut a Poloch onemocněli, k tomu Petr na poslední chvíli, což našemu týmu také nepřidalo. Jarek Olšar letěl na opačnou polokouli, a tak měla malý (opravdu malý :-) ) problém i Tereza. Zvažoval jsem sice, že by Terka mohla „zapůjčit“ své dítko manželovi na Extraligu nebo okopírovat americkou komedii Sám doma a po anglicku se vytratit z domu, ale po zralé úvaze jsem tyto myšlenky zamítl. K tomu mi ještě Ania Kubicka oznámila, že je také nemocná. Naštěstí pro nás při kontrole u lékaře omdlela a uhodila se do hlavy. Zřejmě dost silně, protože mi nedalo moc práce přesvědčit ji, že nejlepší  pro její hlavu bude, když nastoupí proti Porubě :-)   Navíc nemohl ani Ernest Gibiec, který se také potýká se zdravotními problémy. V sobotu sice zkusil nastoupit v Extralize za Těšín, ale zřejmě to nešlo (soudě podle partie) a v neděli už odpočíval.

Z béčka jsem si tedy vypůjčil Rosťu Sobka a „společného“ náhradníka Jirku Folwarczného, který dostal příležitost ukázat se svému trenérovi (Lukáš Klíma) přímo v akci :-)

Samostatnou kapitolou jsou naše dojezdy na zápasy. Pokud je pro někoho triviální záležitostí přesunout jedno nebo více vozidel z bodu A do bodu B, pak v áčku to bývá obvykle tragikomedie.

V 9:15 jsme měli odjíždět a samozřejmě nám chyběl náhradník Jirka, po krátké domluvě jsme ho nechali putovat do Poruby po vlastní ose a když jsme (Jarek Sobek, Rosťa Sobek a já) nabrali na domluveném místě Patrika Gnidu, „valili“ jsme přímo na Porubu, kde už měli být Petr Růžička a „praštěná“ ( :-) ) Ania Kubicka.

Po půl desáté mi volá Pavel Káňa, který se měl dopravit k zápasu také sám, že mu nestartuje auto. Krátký telefonický hovor a Pavel slibuje, že se dopraví jiným vozem. Ještě jsem nestačil schovat telefon a volá Jirka, že už je sice v Porubě, ale nějak mu „blbne“ navigace a pořád mu to ukazuje, že do cíle zbývá ještě 35 minut. Na můj dotaz, zda opravdu zadal ulici Marie Majerové, odpovídá se smíchem: „Aha. Já mám Marii Pujmanovou!“ a že to hned napraví. Za chvíli volá ovšem znovu, že do cíle mu údajně zbývá: „1 hodina a 48 minut“. Není čas řešit jeho prstové překlepy a protože už jsme také v Porubě, naviguji ho na místo kousek od hrací místnosti telefonicky. Po zápase si Jirka ověřoval navigaci (že by reklamace???) a ukázalo se, že tentokrát sice zadal správně ulici, ale vybral první nabízené město, Brno.

Jirka poctivě čeká u silnice ve svém voze a když jsme na dohled, požádám řidiče, aby mu dal znamení a Jirka se mohl připojit. Klakson vyděsil nejen mě, ale asi i Jirku, protože mi okamžitě volá: „Ty vole, co blbnete? Jelo kolem mě asi šest aut v obou směrech a jedno z nich zatroubilo! Kam mám jet?“ a vyrazil „na blind“ za jedním z vozů. Ne, nebyli jsme to my, protože zatímco jsme řešili Jirku, minuli jsme odbočku k hrací místnosti. Naštěstí… Museli jsme se totiž vrátit a potkali jsme Jirku (!), který se tentokrát už připojil.

Popojíždíme k hrací místnosti, je 9:59 a volá Ania, kde prý jsme, že čekají s tátou nedaleko popelnic, kde se asi koná nějaký výprodej oblečení, protože kolem popelnic je celkem živo. Uklidňuji ji, že vidíme nejen popelnice, ale i ji. Parkujeme a vyrážíme k zápasu. Po cestě se nám ještě „ztratil“ Rosťa, který zamyšlen vstoupil do jiného vchodu a nechtěně navštívil bohoslužbu Armády Spásy (budova má dva vchody- Armádu Spásy a Svaz důchodců, kde se hrálo). Totéž se pak povedlo i Pavlovi, když dorazil později, rychle zahrál tah a se souhlasem rozhodčího šel přeparkovat auto, cestou zpět se dobýval na bohoslužbu.

Začínáme hrát a Lukáš Klíma konstatuje, že ztratil týden života, protože se poctivě (po dlouhé době) připravoval na kde koho, jen ne na Aniu :-) Po nějaké době vypadají skoro všechny naše partie dost nadějně. Skoro… Jediná špatná pozice je ta moje proti Honzovi Malíkovi. Po poslední porážce za Kopřivnici, kde hostuji (týden před zápasem s Porubou), jsem se zařekl, že budu poctivě trénovat a už nebudu hrát „hollywoodské“ šachy, což jsou partie typu: jsem akční hrdina, všechno přežiju! *
Poctivě jsem celý týden trénoval a připravoval si nějaká solidní zahájení za bílé. V pátek jsem se ale dozvěděl, že budu hrát černými. Ke všemu jsem se to dozvěděl při odpolední směně a v sobotu už mi zbyl čas jen na shánění náhradníků.

* Pro zajímavost, jak takové „hollywoodské“ šachy asi vypadají: 1.e4 e5 2.Jc3 Jc6 3.f4 g6? 4.fxe5 Jxe5 5.d4 Jc6 6.Sc4 Ja5?? s myšlenkou: „Tak se ukaž, frajere, jestli jsi schopen mi obětovat na f7!“           Byl… :-(

Ale zpět k zápasu. V téměř rovné pozici udělal hrubou chybu Rosťa Sobek hrající černými proti Tomáši Očkayovi a partie rychle skončila. Moje pozice by nebyla tak špatná, kdybych neudělal z plnokrevného hřebce na f6 neduživého a chromého oslíka na poli h7 :-( Honza Malík si nenechal ujít příležitost a nechal mě trpět s mým oslem až do hořkého konce. Dobře zahráli Jarda Sobek a Patrik Gnida na třetí, resp.čtvrté šachovnici. Jarek sehrál dobře zahájení a když mu pak nadělil Jirka Bolacký předčasnou mikulášskou nadílku v podobě čistého pěšce, už svou šanci nepustil. V partii Patrika s Jirkou Adámkem mi dlouho nebylo jasné, kdo stojí lépe. Pak však Jirka Adámek překombinoval a Patrikovi zůstala kromě figury i vyhraná pozice.

Ania se na Lukáše připravila, jenže se hrála varianta, kterou Lukáš hraje už dlouho. Celkem bez problémů černými skoro vyrovnal. Skoro…a tak se Ania rozhodla hrát na výhru, což bylo v dané pozici pochopitelné. Pozice se trochu vyostřila a ukázalo se, že Lukáš má s touto variantou opravdu bohaté zkušenosti a najednou stál lépe on a partii nakonec vyhrál.

Pikantní byla partie na osmé šachovnici, kde se potkali dva Lukášovi „žáci“ :-) Lukáš trénuje jak Jirku, tak i Richarda a mohl tak se zájmem sledovat jejich souboj. V samém závěru partie, okořeněném oboustrannými chybami, byl šťastnější Richard a připsal tak další bodík na konto Poruby.

V té době už se hrály jen dvě partie. Opozdilec Pavel Káňa se s Liborem Veselým přetahoval o kdejaké políčko, jeden druhému obětovali kvalitu, ale kdybych to měl brát fotbalově, tak: držení míče: Káňa 20% , Veselý 80%; střely na branku: Káňa 0, Veselý 15…Prostě se hrálo na polovině bílého a dopadlo to pro nás neslavně, tečka.

Poslední dohrávali na první desce dva Petrové, polský Piotr Murdzia s Petrem Růžičkou. Upřímně, jejich poskakování dámami ve střední hře jsem moc nerozuměl. Asi to mělo nějakou logiku, ale já neměl čas to sledovat, protože jsem se v těchto chvílích věnoval svému oslíkovi na h7. V každém případě, když jsem si ke konci partie spočítal materiál, zjistil jsem, že polský Piotr má o jednoho pěšce víc než český Petr. A uplatnil ho k výhře…

Sice to na takový debakl nevypadalo, ale byli prostě lepší. No nic, je třeba se otřepat a vyšplhat se zpět „mezi lidi“ :-) Dvanáctá příčka není nijak lichotivá (tabulku sem raději ani nedávám).

Partie k přehrání a ke stažení.

Kreslené šílenosti ke stažení :

Poruba_B_SKK

a po stránkách pro „nestahovače“ :-)

Prolog

Prolog

2

2

3

3

4

4

 

5

5

 

6

6

7

7

 

8

8

9

9

10

10

Epilog

Epilog

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.