Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
« Led    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Nejnovější komentáře

Kromě soutěží, jichž se účastní naše družstva, probíhají samozřejmě i jiné soutěže. V Krajském přeboru se 21.10.2018 utkala domácí Kopřivnice se Slavii Orlovou „C“. Po napínavém boji vedli hosté z Orlové 4-3 a hrála se poslední partie, v níž měl domácí Pavel Omamík proti Matouši Sikorovi velkou převahu.

Partie nakonec dospěla do koncovky vyhrané pro bílého.

Bílý na tahu

Bílý na tahu

Jenže nervy pracují a člověk nemusí být vždy v nejlepší formě. Ve vyhrané pozici nakonec domácí hráč chyboval a partie skončila remízou, která znamenala celkové vítězství Orlové.

V pozici na diagramu má bílý o pěšce více a kibicové, tedy spoluhráči obou aktérů, viděli, jak snadno (?) může bílý vyhrát. Bílý partii remizoval následujícím způsobem:

Na čtvrtečním tréninku ŠK Karviná jsem pozici ukazoval svým kolegům. Všichni viděli, jak je to za bílého vyhrané. Téměř všichni znali i teorii věžovky s krajním pěšcem. Ale protože nejsme jen „suchopární“ šachisté-teoretici a dobře víme, že při šachové partii funguje lidský mozek jinak, nasimulovali jsme si stav mysli po cca 4-5 hodinách hry :-) Ukázalo se, že několik vypitých piv je  přibližný ekvivalent únavy mozku po několikahodinové námaze a pak není realizace nebo obrana podobné pozice nikterak jednoduchá.

Tedy přesněji řečeno-ono to jednoduché je, ale u partie občas vidíte „duchy“ a v takovém tréninkovém rychlém „rozboru“ vám občas „hodí“ někdo do placu nějakou hovadinu a než se správně zorientujete, několik párů rukou už dokazuje, že prý nemáte pravdu :-)

Takže na co všechno jsme si (ne)vzpomněli na tréninku:

(Nebojte se, není to z mé hlavy :-) Čerpám ze Smyslovovy knihy o věžovkách a pro jistotu jeho analýzy ověřuji v tablebasích.)

1/ Klasická pozice s pěšcem na a7 a věží na a8-viz diagram 1.

Diagram 1 ; remíza

Diagram 1 ; remíza

Černý král se bude držet na polích g7-h7 a pokud se bílý vydá králem k pěšci a7, má černý k dispozici šachování věží z první (resp.druhé či třetí) řady. (Pro začátečníky: pokud by se černý král vydal k pěšci např. 1. … Kf7, tak po 2.Vh8 nemůže černý vzít 2. … Vxa7 kvůli 3.Vh7+ a ztrátě věže na a7)

2/ Pokud chce bílý pozici s pěšcem na a7 a věží na a8 vyhrát, musí uskutečnit následující plán: dojít svým králem k pa7 a dokázat ho ochránit před otravnými šachy černé věže (Vb8 a Kb7). Z toho logicky vyplývá plán obrany černého: nemůže sice zabránit pochodu krále k pa7, ale musí se pokusit jej neustále šachovat nebo uzavřít na poli a8.

Z výše uvedeného plyne: pro černého jsou důležitá pole na královském křídle g7 a h7, aby bílý neměl šach Vh7, a na dámském křídle pole: a6,, b6, b7, c6, c7, aby udržel bílého krále na a8.

 

Král slabší strany musí být odřezán od pole proměny nejméně o čtyři sloupce, aby silnější strana mohla provést převod věže na pole b8 a uniknout králem z a8. Názorně na diagramech:

Bílý na tahu vyhraje

Bílý na tahu vyhraje

Černý král je odřezaný o čtyři sloupce a bílý má dostatek času na manévr Vc2-c8-b8 a černý král se nestihne přesunout na c7.

Bílý na tahu: remíza

Bílý na tahu: remíza

Tady bílý sice stihne manévr Vh2-h8-b8, ale černý se dostane králem na c7 (c8 nebo c6) a nepustí bílého z pole a8.

Tak na tohle všechno jsme si vzpomněli, ale matně se mi vybavuje, že jsme ve čtvrteční analýze v jisté pozici „selhali“. Opravdu jen matně, ale troufám si tipnout, že jsme se zřejmě někde v analýzách dostali do následující pozice:

Pozor na ni ;-)

Pozor na ni ;-)

Král je dostatečně blízko, ale věž nebrání v úniku krále z a8. V této pozici záleží na tom, kdo je na tahu. Je-li na tahu černý, pak remizuje po 1. … Vb1. Ovšem pokud je na tahu bílý, pak vyhraje po 1.Kb7 a černého nezachrání ani blízkost jeho krále, protože stojí-li v tomto postavení věž na čtvrté nebo páté řadě, bílý napochoduje králem až na pátou, resp.šestou) řadu a postaví „most“, tedy po šachování věží z první řady předkryje svou věž. Sami si můžete ověřit, že pokud postavíte bílou věž např.na c2, bílý král sice unikne z a8, buď se ale neschová před šachy nebo černý král projde přes c7 k pěšci.

Aby to nebylo tak jednoduché, záleží v těchto koncovkách také na postavení bílé věže :-) Stojí-li věž silnější strany UŽ na poslední řadě, pomůže slabší straně jen obsazení pole c7. Viz diagram:

Bílý na tahu vyhraje, černý na tahu remizuje

Bílý na tahu vyhraje, černý na tahu remizuje

Logicky z předchozího textu vyplývá, že bílý vyhraje po 1.Vb8 s dalším Kb7. Černý naopak remizuje po 1. …Kc7.

No a teď je jasné, jak to mohl kopřivnický hráč „lehce“ vyhrát :-D

Takže ti, co nebyli při našich čtvrtečních analýzách, mohou vše „nastudovat“ teď ;-)

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.