Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější komentáře

Ti, co umějí číst a zajímají se o šachy, jistě zaregistrovali, že odstartovaly šachové soutěže družstev. Naše béčko jelo v KS „B“ do Vendryně, áčko bojovalo ve II.lize doma s Labortechem Ostrava „B“.

Béčko jelo do Vendryně v téměř kompletní sestavě, tedy i s Vojtou Zwardoněm a tentokrát se chlapi pochlapili :-) I když někteří přímí účastníci tvrdí, že přes výrazný výsledek to nebyl tak jasný zápas, přesto můžeme konstatovat, že takhle dobře béčko neodstartovalo už řadu let.

Béčko zvítězilo vysoko 6-2 a po prvním kole je v tabulce na prvním místě. Ne, že by to něco znamenalo, ale tohle už jsme dlouho neviděli :-)

Vendryně-Karviná "B"

Vendryně-Karviná „B“

A pokochejme se pohledem :-D :

Tabulka po prvním kole

Tabulka KS „B“ po prvním kole

Momentka ze zápasu s Vendryní (autor: Filip Krajčovič).

Už vedeme??? :-)

Už vedeme??? :-)

 

Áčko čekal těžký soupeř a dokonce přijel také v kompletní sestavě.
My jsme postavili to nejkrásnější, co máme :-) Hrály tedy Tereza Rodshtein i Ania Kubicka. Prohráli jsme sice těsně, ale objektivně…od začátku jsme tahali za kratší konec provazu.

Petr Poloch se „nedobře“ zorientoval v zahájení proti Tomáši Oralovi a brzy bylo vymalováno. Pak Ania z dobré pozice udělala několika nepřesnými tahy (a jednou chybou) pozici prohranou a Standa Fiřt si nenechal ujít příležitost. Na druhé desce zvolil proti Vláďovi Tallovi Dawid Czerw slovanskou obranu a řekl bych, že bez výraznějších problémů udržel pozici a remízu. Na třetí desce hrála Terka s Jozefem Michenkou a i když se snažila něco z pozice vydolovat, nakonec to byl Pepa, kdo to mohl zkoušet hrát dál, ale opravdu jen zkoušet, nic víc. Na sedmé desce stál Patrik Gnida od zahájení „přizdechle“. Řekl bych, že spíš zdechle :-) , ale partii hrají vždy dva lidé a brzy se tady začaly dít věci :-) Na osmé desce sice Ota Bachořík přehlédl pěšce, ale něco tak podezřelého by mohl konzumovat jen šílenec nebo šachový program. Nejsem šachový program :-) Bylo evidentní, že bílé figury se rychle rozehrají a pokrýt všechny hrozby nebude jednoduché. A nebylo. Brzy partie skončila vítězstvím Oty a Ostrava už tak vedla 4-1.

Jarda Sobek trpělivě mačkal Otu Hladíka. V pozici sice nic extra nebylo, ale černý musel hrát naprosto přesně. Nehrál a Jarda brzy získal dva pěšce, které v dámské koncovce uplatňoval správným způsobem k výhře. Ve chvíli, kdy mohl přesně podle svého plánu vyměnit dámy a hrát jednoduchou pěšcovou koncovku s dvěma pěšci víc, se mu zřejmě zavařily „obvody“ a místo výměny dam sbíral další pěšce. Kupodivu, program ukazuje, že prý to byl nejlepší tah :-) , ale normální člověk by prostě vyměnil dámy a hotovo. Jarda tím znechutil nejen mě, protože jsem musel z jeho partiáře luštit dalších zhruba dvacet tahů, ale možná i soupeře, který dobře věděl, že pozice je prohraná a výměnu dam by jistě s úlevou přivítal :-) Jarda ovšem i dámskou koncovku s materiální převahou umí a v partii zaslouženě zvítězil. Jarda Olšar chtěl s Alešem Krajinou vyhrát. Stál dobře, což neznamená na výhru :-) , ale přepjal strunu a v koncovce jezdce proti střelci měl Aleš o dva pěšce více. Mezitím se však párkrát „otočila“ partie Patrika Gnidy s Jardou Kaňokem a nakonec v už vyhrané pozici pro Patrika si nechal dát Jarda Kaňok mat.

Aleš Krajina trpělivě postupoval dopředu svými pěšci. Jarda Olšar se zase trpělivě bránil, dá-li se to tak nazvat. V jedné chvíli v časové tísni Jardova ruka šmátralka nahmatala hodiny a aniž by provedl tah, zmáčkl. Nechtěně, ale přece jen je to proti pravidlům. Ani Aleš nezareagoval zrovna „podle FIDE“ a hodiny přemáčkl zpět :-) . Škodolibě jsem se začal shánět po rozhodčím (můj brácha, Zdeněk Zimniok), který zatím sbíral partiáře u právě dokončených partií, ale oba hráči, Aleš i Jarda, mě „zklamali“, protože se gentlemansky dohodli, že se vlastně nic nestalo. Hrajeme sice podle pravidel FIDE, ale jsme lidi a hlavně přátelé a i když bylo evidentní, že Jardu tahle situace mrzí a byl smířen s tím, že bude po zásluze potrestán, Aleš se zachoval jako gentleman, takže se pokračovalo v „tahačce“. Kde není žalobce, není ani soudce.  Alešovi se nakonec jeho smysl pro fair play tak trochu vymstil, protože Jarda našel patový motiv, po kterém zlikvidoval jednoho pěšce a dosáhl remízové pozice. Přesto mohl být Aleš spokojen, protože tenhle půlbod znamenal celkové vítězství Labortechu v poměru 3,5-4,5.

Na šachovnicích byli soupeři lepší, ale přesto: objektivně měl vyhrát HEZČÍ tým! Tudíž „nezasloužená“ prohra :-D :-D :-D

Partie ze zápasu k přehrání a stažení ZDE.

Obrazová dokumentace ke stažení ve formátu pdf:

SKK_Labortech

…a pro masochisty k prohlížení jednotlivých stránek :-)

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.