Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Nejnovější komentáře

…jejich chyba :-D . Mají svá pravidla a nehodlám komentovat, zda dobrá či špatná. V každém případě: dobře jim tak! ;-)

S jedním z našich fanoušků, „Američanem“ a blogerem na idnes.cz Karlem Stryczkem, jsme chystali povídání o turnaji Open Karviná 2018. Nakonec jsme „neprošli“ sítem pravidel pro blogery na idnes. Nevadí, za pomoci Jirky Hurty (foto), Karla Stryczka (trocha textu + foto) a mého bráchy (Zdeněk Zimniok-kdyby náhodou někdo nevěděl), jsem „splácal text o devíti dnech, které neotřásly vůbec ničím, kromě mých vnitřností a sebevědomí…

Entrée Karla Stryczka:

Kdo říkal, že se šachisty je nuda?

Mistři šachu se začátkem července sjeli na mezinárodní turnaj Open Karviná 2018. Byl jsem pozván na návštěvu, trochu se pobavit, pokibicovat a povykládat o šachu a o životě, jedné dlouhé šachové partii.

Turnaj se hrál v hospodě U Tesarčíka v Karviné, odkud je to jen pár kroků do Polska. Uvnitř jeden mezinárodní velmistr, jedna velmistryně, tři mezinárodní mistři , šest mistrů FIDE, kandidáti mistra, plný sál hráčů. Na zahrádce dvanáctka za osmadvacet, grilované speciality, klobásky, žebírka vonící až k autobusové zastávce.

Organizátorem, roztleskávačem turnaje a jedním z hráčů byl šachový nadšenec, karvinský patriot a kreslíř Luboš Zimniok. Analýzou historických událostí jsme zjistili, že jsme oba hrávali šachy za karvinské gymnázium v dobách, kdy v Karviné smrděly koksovny a úderníci těžili tuny uhlí nad plán pro lepší zítřky socialistické republiky.

V sále, který původně sloužil pro bály a tancovačky (pozn. LZ: stále slouží), sedělo proti sobě asi padesát šachistů a zadumaně pozorovali figurky na šachovnicích před nimi. Měli pozavíraná okna, aby ticho potřebné k přemýšlení nerušila skupina folkáčů hrající u piva na kytary a lidé na zahrádce cinkající půllitry. Kvalita vzduchu nic moc. Zřejmě jsou na to hráči zvyklí, ale i tak pravidelně opouštěli sál, aby se nadýchali čerstvého karvinského povětří a doplnili tekutiny u výčepu.
—-
Tolik Karel Stryczek, Čechoameričan z Karviné a Hudsonu, budoucí prezident farmy šachového klubu ŠK Karviná v USA :-)

 

Devět dnů na OPEN Karviná

Den první

V 9:00 přesně volám kolegovi, se kterým mám domluven odvoz šachového materiálu. V 9:00 přesně mi to nebere. S ledovým klidem přecházím na plán „B“ – sehnat jiné auto a řidiče.

Well, jsem klidný jako želva.

Well, jsem klidný jako želva.

Plán „B“ funguje a v hospodském sále už rozestavujeme stoly a chystáme materiál, mezitím volá původní šofér, že jeho páteční „vycházka“ skončila neplánovaně nad ránem a že by mohl cca za hodinu normálně fungovat a za pár hodin i sednout za volant. Děkuji za velkorysou nabídku a posílám ho do „někam“.

Registrují se hráči a blíží se zahájení. Rum, donesený jako pobídka pro organizátory, brzy došel.
Blíží se šestnáctá hodina a hráči sedí na svých místech.
PŘEKVAPENÍ!
Začít ve stanovenou hodinu, to je na šachových turnajích v ČR málokdy k vidění. Já hraji s Filipem, který pomáhal se stoly a rumem. Je jasné, že v naší partii nemusí nutně zvítězit ten „lepší“. Klidně může vyhrát ten „odolnější“ :-)
V průběhu partie si odskakuji na cigáro a když se vracím do sálu, vidím výraznou postavu. Strýček, tedy Stryczek, z Ameriky se přijel podívat! A vzal s sebou i syna. Prohodíme pár slov, duo Karel a Karel se dozvídá, že u partie člověk nemusí sedět, jak přibitý, že je běžné, že ženy hrají v turnajích s muži (bohužel, naopak to nejde) a že i děti hrají normálně s dospělými. Karel slibuje, že se ještě staví.
Překvapení se nekonají, favorité vítězí, nalosováno druhé kolo. Beru si domů partiáře se zápisy partií, abych to v neděli dopoledne před druhým kolem mohl přeťukat do digitální podoby.

Den druhý

Ráno vstávám s pachutí v hubě-rum+pivo+“něco“, co jsem asi včera sežral. Dopoledne při přepisování partií se snažím přehlušit „tympánisty“ v palici tvrdým rockem a heavymetalem. Moc se to nedaří, navíc jeden idiot píše hrozně, z partiáře se nedají přečíst ani jména. Aha, tak to je můj zápis. No, to jsem musel vypadat :-(
Před kolem si Pepa Lys pochvaluje ubytování: „Tož je to dobré. Jak sem byl teraz v Teplicach, tak tam sem bydlel v ‚holobytu‘ za 650 korun! Teplu vodu sem si musel zehřivať ve varnej konvici a aji žarovky sem si musel kupiť sam.“ , ale hned vzápětí dodává: “Ale televiza mi tu něhraje. Kupil sem si taku tu malu placatu, ale nic tam něchytam. Kde se tu daju kupiť anteny?“. Brácha se ho ujal a yvsvětluje mu, kde se dá koupit pokojová anténa.

Pepa Lys v Praze

Pepa Lys v Praze

Ve druhém kole jedno malé překvapení Artem Omelja (Ukrajina), jeden z favoritů turnaje, jen remizuje s Januszem Raszkou z Polska a to ještě může být rád. Janusz se čtyřiceti minutami na hodinách dopustil trojí opakování pozice v koncovce K+S+J : K.

Kolo končí, tiskne se nasazení dalšího. Stůl u výčepu s výhledem na TV a rusko-ukrajinská společnost. Chudinovskich, Kislinsky a Omelja. Přijímám pozvání, Saša Chudinovskich mi kupuje pivo, prý na vítězství Ruska se Španělskem a na dobrý turnaj (šachový). Další pivo je ze žalu na neúčast Ukrajiny a další na neúčast naší reprezentace. Pivo na vypadnutí Polska v základní skupině odmítám, protože ráno musím do práce :-(

Den třetí

Ráno ve čtyři budíček do práce, ihned po práci na šachy. Klubový kolega, který se mi nabídl, že bude zadávat partie (má dovolenou, takže i čas) mi oznamuje, že z 24 partií druhého kola už zadal TŘI, ale že na tom dělá. Dělá na tom dodnes.
Ve třetím kole zajímavé dvojice, ale žádné překvapení. Do čela jdou Vojta Zwardoń a Alex Kislinsky .

Přichází duo Karel+Karel (Stryczek) i se známými a rodinou. Zmastil jsem Jirku Čujdíka, jdu ven na pivo a nabízím, že si s juniorem zahraji partičku. Beru ze sálu šachy a stavíme je na stole venku. Samozřejmě, se hned přihrne několik kibiců z řad turnajových hráčů, ale i hostů restaurace. Tatík Karel stojí nad Karlem synem a radí střídavě česky a anglicky. Vedle sedící „rowdies“ z Třince (před dvěma lety chtěla karvinská Městská policie tři třinecké pány ve věku 65-85 let pokutovat za to, že si na lavičku přinesli láhvovou desítku. Samozřejmě jsme je ještě popichovali, že by to měli nahlásit i rodičům těch „chuligánů“) radí „po našymu“: „Mykni se z tym koňym curik.“ . Franta Kraus radí, Zdeněk Čubok přikyvuje. Rozhodčí David Šimon se evidentně nudí, protože se v samém závěru také zapojuje do matování mého krále.
Mladý Karel nakonec slavně zvítězil a rady kibiců ani nepotřeboval. Na rozloučenou se ještě oba Karlové, senior i junior, fotí na památku se zahraničními hráči a s mou maličkostí.

Uprostřed duo K+K

Uprostřed duo K+K, autor: Stryczek K.

Chystám se domů, „odchytil“ mě ale nějaký šachový nadšenec, jestli si nezahraji. Sakra, tak zase do zavíračky.

Den čtvrtý

Pepa Lys se chlubí, že už si koupil anténu a už „chytá“ ČT1 a Novu, což se mu zdá být málo. Někdo mu navrhuje, že si má sednout někam ven a zkusit chytit víc programů. Pepa se zamyslí. Televize je i na autobaterii… že by dokoupil k televizi ještě i auto? Uvidíme.

Na prvním stole se potkali favorité. Kislinsky – Zwardoń, remíza.

Kislinski-Zwardoń

Kislinski-Zwardoń

Situaci si hodně zkomplikoval Artem Omelja, který prohrál s Dominikem Kulou. Prý měl den předtím těžký den, „mnogo piv ja vypil“. Na můj dotaz, kolik je „mnogo“ odpovídá: „Četyrje…!“ , což vyloudí úsměvy na tvářích našich hráčů.

 

Den pátý

Nejen zahraniční hráči, ale i rozhodčí se ptají po našem pokladníkovi. Budou si muset počkat. Náš pokladník je spolehlivý, ale dostat z něj peníze, to není jen tak. Jedeme třeba na zápas, který nás vyjde na 8000. Den před zápasem ale dostanu jen šest tisíc s obvyklou „průpovídkou“ : „Musíš šetřit.“, peníze později ale stejně vyplatí. Nechápal jsem to, ale našel jsem si pro to vysvětlení: má strach, že někdo umře v průběhu zápasu a nechce zbytečně utrácet klubové finance.
Stejné vysvětlení předkládám i hráčům a rozhodčímu. Peníze dostanou, pokud se dožijí konce turnaje.

"Teď NE! Musíš se dožít konce turnaje!"

„Teď NE! Musíš se dožít konce turnaje!“

Venku se potkávám s Jirkou Hurtou. Jirka se tady na tři dny ubytoval, aby nemusel pendlovat mezi Havířovem a Karvinou. Ptá se mě s kým hraji a když slyší, že s Terezou Rodshtein, říká: „To budeš mít těžké, ale aspoň si pěkně zahraješ.“ a nedaleko vidím usmívající se Terku: „Ten smích ji přejde, zmastím ji.“, sebevědomí mi nikdy nechybělo :-)
Všichni víme, jaké to je, když hrajeme s „babou“ nebo nějakým „capartem“, je dobré mít připraveno několik výmluv pro případ prohry. Např.: „Jsem gentleman, nechal jsem jí vyhrát.“ nebo „Ten klučina měl takový milý kukuč a vedle šachovnice si postavil plyšáčka. Bylo mi ho líto…no…, tak jsem mu to pustil.“ Použít se dá i věta, kterou jsem pronesl při partii s mladým Karlem, když jsem ztratil figuru: „Chtěl jsem ho vyzkoušet, na jaké úrovni to hraje.“ A vůbec je dobré mít připravenou výmluvu. Nejčastější je: „Kdybych byl zdravý, vypadalo by to úplně jinak!“ Ti, kteří hrají podobně „prasácké“ šachy jako já, mají tu smůlu, že naprostá většina jejich soupeřů onemocní v průběhu jejich partie, ve které stáli skoro celou dobu na výhru. A pak najednou přijde „těžká nemoc“, která jim zabrání dotáhnout vyhranou partii do vítězného konce :-(

Po partii. Malá analýza, co by bylo, kdybych byl zdravý :-D

Po partii. Malá analýza, co by bylo, kdybych byl zdravý :-D

S Terkou jsem prohrál. Ne, nejsem gentleman, ani neměla u šachovnice plyšáčka.
Pravda je taková, že mě asi v desátém tahu děsně rozbolel nakopnutý palec u pravé nohy a s takovou bolestí se prostě nedá podat dobrý výkon :-)

Ukrutná a nečekaná bolest mi zabránila podat dobrý výkon :-)

Ukrutná a nečekaná bolest mi zabránila podat dobrý výkon :-)

Den šestý

Hrajeme dopoledne, protože odpoledne se koná populární GRADO CUP, bleskový handicapový turnaj (celkový čas na partii činí 10minut, které se rozdělí mezi dva hráče podle jejich výkonnosti, např. 2min:8min), bohatě dotovaný firmami GRADO a GRUMAR.

Odpolední GRADO CUP na 16 kol pískám já. Když slyším „Ááááá k**va…“ nebo „po našymu“ „Ǒóóó k**va…“ (zvláštní, jak si je to podobné :-) ), stačí mi jen podívat se, jestli už se stavějí figurky a mohu zapsat výsledek.
Brzy se na některých hráčích projevuje vliv prostředí. Jeden z hráčů obchází šachovnice, na nichž se bojuje, s dotazem: „Máš mě rád?“, musím zakročit. Tahám ho ze sálu, sice se trochu brání, ale na můj fikaný dotaz: „Máš mě rád?“ , reaguje: „Mám, ale musíš mi koupit panáka.“. U výčepu naše krátká „láska“ ztroskotá na mém odmítnutí druhé rundy :-) a za sebou slyším volání“ „…a já už tě rád nemám!“
Stává se, loni jsem se při téhle akci „vyznamenal“ já. Měl jsem krásný závěrečný projev půl hodiny po skončení turnaje, kdy už v sále nikdo nebyl. Prý nejedna prázdná židle uronila dřevěnou slzu…
Letošní GRADO CUP vyhrál mladý Polák Szymon Walter, před Piesikem (PL) a neúnavným Vojtou Zwardoněm.

V šestém kole, hraném dopoledne, pár překvapení. Omelja tratí půlbod se mnou, Terka zmydlí Alexeje Kislinského! Černý den pro Ukrajinu :-( a nádherný den pro Vojtu Zwardoně, který poráží Rusa Alexandra Chudinovského a dostává se tak do samostatného vedení.

Den sedmý

Jirka Hurta se před kolem rozplývá nad naším městem. Karviná se mu dostala hluboko pod kůži a píše oslavný článek na webu nss.cz

Jirka si musel něco "šlehnout", vidí Karvinou v růžových barvách

Jirka si musel něco „šlehnout“, vidí Karvinou v růžových barvách

Vojta Zwardoń boduje na prvním stole se Shilovem z Ukrajiny a takřka nezadržitelně se blíží k vítězství v turnaji. Naopak, jeho pronásledovatel Alex Kislinsky pokračuje v podivných výkonech a v prohrané pozici s klubovým kolegou Pavlem Zabystrzanem nakonec zachraňuje na poslední chvíli remízu. Já hraji jako prase a pohřbívám své naděje na dobrý výsledek. Terka Rodshtein hraje s tátou a jak se dalo čekat, nakonec po „bojovném“ jedenácti tahovém průběhu- remis.
Rozhodčí i někteří hráči se dočkali, dorazil pokladník a dokonce vyplácel.

Den osmý

Blíží se závěr turnaje a některým jde o všechno, tak bojují jako o život, jiným už o nic, a tak se aspoň dobře baví :-) Pivo teče proudem, gril se rozpaluje vždy v 16:00.
Zwardoń poráží Jardu Olšara a Tereza Rodshtein prohrává s Omeljou. Překvapuje Pepa Lys, který se zřejmě místo sledování svých dvou televizních programů (auto si nakonec nekoupil) poctivě připravil na partii s Alexem Kislinskym. Remíza v jejich partii se moc nečekala. Vojta je tak už po osmém kole jasným vítězem turnaje.

Den devátý

Vítěz už je sice jasný, ale jde i o další ceny. Tentokrát favorité nezaváhali. Bojuje se ale až do konce. Já sice prohrávám, ale užívám si popartiové analýzy na zahradě, do které se zapojuje kde kdo. Naštěstí jde o „kultivovanou“ analýzu, kde na rozdíl od „nekultivované“ lítají nad šachovnicí myšlenky a ne ruce. V analýze jsem celkem dobrý a většinu přímých „útoků“ na mého krále odrážím a držím (na rozdíl od partie) rovnou pozici. Bohužel, Jarda Sobek a Terka Rodshtein jsou pragmatičtější než většina mých analýzových protivníků a brzy nalézají jednoduchý plán sice bez útoku, ale s postačující výhodou bílého. Nas*ali mě :-)

Šamani hypnotizují dřevěné figurky :-)

Šamani hypnotizují dřevěné figurky :-)

V turnaji vyhrál Zwardoń, před Kislinskym a Terezou Rodshtein. Závěr bez problémů, ceny předány. Chci ještě sklidit šachy, ale závěr se dost podobá zahájení. Úklid nechám na pondělní dopoledne, protože mě opět odchytil A.Chudinovskich a objednává mi pivo za pivem. Poslední věc, kterou si pamatuji, je grilovaná makrela a „stehovací“ cesta domů, při níž je důležité kormidlovat poměrně lehkou brašnou s tiskárnou. Taška na pravém rameni znamená cca 5 kroků vpřed severoseverovýchodním směrem a ve chvíli, kdy už mířím přímo na východ, je nutné přehodit brašnu na levé rameno a učinit pár kroků severeseverozápadním směrem a tak dále. Nic lehkého!

S navigací by to nebylo o moc lepší

S navigací by to nebylo o moc lepší

Co na závěr? Nezbývá než poděkovat hráčům, sponzorům a všem, kteří pomáhali. Speciální poděkování patří personálu restaurace U Tesarčíka za trpělivost, majiteli Štefanu Kmoškovi za poskytnutí sálu a jeho dceři za vynikající grilování.

 

Grilujeme!

Grilujeme!

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.