Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Leden 2020
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější komentáře

 Powered by Max Banner Ads 

Již sedmým kolem pokračovaly II.Liga „F“ a Krajská soutěž „B“.  Zatímco naše béčko jelo k utkání se Slovanem Havířov „B“ (zajímavý „trojzápas“ Slovanu s Karvinou, nejdříve utkání áček ve II.lize, teď zápas béček v KS a co nevidět nás čeká setkání céček v OP :-) ), áčko hrálo doma s týmem Beskydské šachové školy Frýdek-Místek „C“.

Základním problémem v dnešní době je sehnat dostatek (dobrých) hráčů na zápas. Zaměstnání, nemoci, jiné povinnosti, to je jen malý výčet drobných překážek.

Za naše áčko tentokrát nastoupili dva hosté: Dawid Czerw si zahrál na první šachovnici a Ania Kubicka se „obětovala“ pro tým a ihned po skončení uzavřeného turnaje v Mariánských Lázních se vydala autem přes celou republiku do Karviné. Vzhledem k tomu, že přijela v sobotu v noci do Bohumína, moc času na regeneraci neměla. Přesun z Bohumína do hotelu v Karviné proběhl v pohodě a na její zavazadla jsme kupodivu vystačili s osobním vozem. Ranní přesun (pěšky) do hrací místnosti byl sice horší, ale pomohl i Dawid, takže celkem pohoda.

 

Ania si přivezla kufr se ČTYŘMI kolečky a striktně nám zakázala táhnout ho po dvou :-)

Ania si přivezla kufr se ČTYŘMI kolečky a striktně nám zakázala táhnout ho po dvou :-)

 

Jako vždy při domácím utkání dorazil i náš „dvorní“ fotograf a propagátor karvinského šachu, aby pořídil obrazovou i textovou (za mé pomoci) reportáž ze zápasu pro Karvinský deník. Po příjezdu hráčů soupeře byl příjemně překvapen jejich mladým složením.

 

Šachy nebo fotky na tablo maturantů?

Šachy nebo fotky na tablo maturantů?

 

K samotnému zápasu…

Rozeznat u šachovnice, kdo hraje za BŠŠ a kdo za Karvinou nebylo těžké, ale poznat to na šachovnici…, to už byl mnohem větší problém. Na několika šachovnicích posedla hráče nezkrotná touha „obdarovat“ soupeře.

Na osmé hrající Bohuš Walowy tak od Ondry Nytry dostal hned po zahájení figuru. Nástup bílých figur sice na první pohled vypadal hrozivě, ale stačilo zachovat chladnou hlavu a mohli jsme mít bod. Mohli… Ale virus „šachové všeobjímající lásky“ řádil dál a Bohuš mu podlehl a partie skončila věčným šachem.

 

Po Vf7 se bílý může vzdát, ale po Jg7, což bylo v partii, skončí partie věčným šachem

Po Vf7 se bílý může vzdát, ale po Jg7, což bylo v partii, skončí partie věčným šachem

Na páté šachovnici ještě Jarda Olšar ani nestačil vypít své kafíčko, když mu jeho soupeř poskytl možnost chytit dámu. Taková příležitost se neodmítá a tak jsme se dostali do vedení.

 

Po Sb7 by byla partie v rovnováze, černý ale provedl výpad dámou a zahrál Df4

Po Sb7 by byla partie v rovnováze, černý ale provedl výpad dámou a zahrál Df4

Tah střelcem na c1 sice nebyl vidět už „z dálky“, ale přece jen… Když se člověk vydá na lup do cizího tábora, musí počítat s trestem.

 

...a ještě pár tahů a černá "samička" je v koncích

…a ještě pár tahů a černá „samička“ je v koncích

 

Jarda Olšar mohl v klidu dopít kávu a Patrik Milat zatím mohl přemýšlet, proč to nehrál jinak :-)

 

:-)

:-)

Jarda Sobek na třetí šachovnici přehrál Šimona Štuknera (aspoň mě to tak připadalo) a brzy si mohl připsat celý bod. Také mě se na šesté desce podařilo mou mírně provokativní hrou (dá-li se tak nazvat zdánlivě bezcílné popotahování jednou figurou :-) ) poplést mladému (Míča M.) soupeři hlavu a brzy bylo jasné, že jdeme do trháku.

Mezitím jsem se podíval na další šachovnice. Dawid Czerw stál zhruba rovně s Patrikem Štěpánem a při pohledu na jejich výrazy mi bylo jasné, že nikdo z nich nehodlá udělat chybu. Nemýlil jsem se, partie skončila remízou.

 

Hmmm...mě nedostaneš!

Hmmm…mě nedostaneš!

 

Pavel Káňa na sedmé desce vylezl ze zahájení jako vítěz. Pak však začal hrát…řekněme divně :-) Ve chvíli, kdy soupeř mohl začít sklízet plody jejich společné „práce“, ale Pavel začal kouzlit a vymýšlet „špeky“.

 

Po Ve4 to bílý mohl zabalit, černý ale skočil bílému na "špek" a zahrál Jd2

Po Ve4 to bílý mohl zabalit, černý ale skočil bílému na „špek“ a zahrál Jd2

 

Černý si bezelstně vzal Dxe5. Není třeba dodávat, co zahrál bílý...

Černý si bezelstně vzal Dxe5. Není třeba dodávat, co zahrál bílý…

 

Pavel nastražil "nenápadnou" past

Pavel nastražil „nenápadnou“ past

 

Na druhé probíhala „dívčí“ válka. Zdálo se mi, že Ania vyřešila problémy ze zahájení a stojí lépe, ale pak začala hrát „divně“, za což ji její soupeřka přirozeně krutě vytrestala. Kaňáková – Kubicka, po dlouhém boji, 1-0

 

Natálka Kaňáková mohla být spokojena, Šimon už méně...

Natálka Kaňáková mohla být spokojena, Šimon už méně…

 

Než ovšem dohrály dívky, skončila kuriózně partie Kuchař-Poloch. Petrovi se po zahájení pozice vymkla z rukou, ale dál bojoval. Bojoval i jeho soupeř a dosáhl vyhrané pozice.

 

Jen pro ilustraci a pochopení konečného výsledku partie :-)

Jen pro ilustraci a pochopení konečného výsledku partie :-)

V závěrečné pozici je vše OK a soupeři se mohli dohodnout na remíze. Ale Petr je letos „velký čaroděj“ :-)   Nevím, jakým způsobem se mu povedlo přesvědčit soupeře, že stojí na prohru (vyjádření Matěje Kuchaře: v zápalu boje zapomněl, že černý už nemůže dělat rošádu)

Petr je velký MÁG!

Petr je velký MÁG!

 

Kdyby černý mohl rošovat, pak opravdu stojí na výhru, jenže černý si v průběhu partie „zaběhal“ svým králem… :-)

Po Vxd6 sice černý neprohraje, ale také se nevysmekne.

Po Vxd6 sice černý neprohraje, ale také se nevysmekne.

 

 

SKK_BSS

 

Nakonec jsme tedy zvítězili. I když partie ne vždy dopadly podle jejich průběhu, štěstí přeje silnějšímu a řekl bych, že tentokrát stálo na správné straně :-)

Partie ze zápasu k přehrání a ke stažení ZDE.

 

Naše béčko hrálo v KS „B“ další ze „životních“ zápasů se Slovanem Havířov „B“ a dalo by se s mírnou nadsázkou říct, že béčko hraje už od loňské sezóny skoro každý zápas jako „životní“ :-) . Tentokrát mu chyběla Anna Kohut na první desce a  druhou desku (Walowy) jsme jim ukradli do áčka. Slovan měl mírnou ratingovou převahu, ale čekal se vyrovnaný zápas. Dobře (znovu) zahrál Vláďa Konečný, bohužel to však nestačilo :-(

Doufejme, že v dalších zápasech se našim podaří dokázat, že jde jen o přechodný, dvouletý výpadek formy :-)

 

 

slovan_KSB

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Jeden komentář v “Díky za pomoc”

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.