Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Září 2021
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Nejnovější komentáře

II.liga a KS“B“, šesté kolo… Pavel Káňa se mě po zápasech ptal, jestli jsem spokojený. Bodejť bych nebyl, když vyhrálo áčko i béčko!!! Jen to asi neumím dát najevo :-)

Po prosincovém posledním, tedy pátém kole, kdy jsme byli rádi, že postavíme dvě družstva (termínová kolize s ME v blicu a rapidu), jsme vykročili do Nového roku tou správnou nohou. Napsal bych pravou, ale nevím, která je správná :-)

Když nastoupí duo A+A, tj.Ania Kubicka a Ania Kohut, týmy bodují. Nejinak tomu bylo i tentokrát.

Ania Kohut ovšem musela posílit béčko, které se v agónické křeči potácelo na posledním místě tabulky a do áčka k Anii Kubické a Maciejovi Mroziakovi přiskočil hostující „český Polák“ Ernest Gibiec.

Když máte v týmu hned tři zabijáky (Poloch, Olšar, Gibiec), kteří v této sezóně ztratili každý zatím jen půl bodu, mohlo by se zdát, že o výsledku je předem rozhodnuto. Ale šachy jsou sport, liga je kolektivní soutěž a za družstvo hraje osm lidí. Navíc jsme loni dostali doma od Slovanu náklep (3-5).

Ale „esa“ nezklamala :-)

Celkem brzy po zahájení bodoval na šesté desce bílými s havířovským Rudou Kaminským Ernest Gibiec. Ve stísněné pozici nejdříve Ruda odevzdal pěšce a když přehlédl vražedné 17.Vxc6 s matem v následujícím tahu, vedli jsme jedna nula.

Gibiec-Kaminsky, 17.Vxc6

Gibiec-Kaminsky, 17.Vxc6

Ernest měl splněno a mohl si v klidu a pohodě vychutnat svého „zrzka“ v restauraci.

Splněno!

Splněno!

 

Mezitím, při letmé kontrole pozic, zjišťuji, ža Maciek na první desce stojí zhruba rovně. Ania má trošku lepší pozici s Vlastou Nedělou, Jarda Sobek postavil s Mirkem Jaworskim svoje figury dost divně, Petr Poloch má pozici, která mu MUSÍ vyhovovat, Jarda Olšar využívá chyby Aleše Kubeczky a jeho jezdci si dělají na šachovnici, co chtějí, Pavel Káňa stojí rovně s Jozefem Valenčíkem v, pro mě, zcela nezáživné pozici, a já se vydal s Péťou Beranem do šachové ZeměNezemě, kde sice platí šachová pravidla a šachové zákony, ale figury si žijí vlastním životem a nejdříve se musíte zorientovat, kde je „nebe“ a kde „země“, abyste se mohli pevně postavit :-)

Země-Nezemě

Země-Nezemě

Při další obchůzce zjišťuji, že Maciek na první desce chápe pozici lépe než „dvojitý Polák“ Kacper Polok, a tak je jen otázkou, zda Maciej najde správné řešení v pěti minutách, které mu někde kolem  17.tahu zůstávaly na hodinách. Vedle sedící dvojice Kubicka-Neděla se taky posunula dál :-) Koukám na šachovnici a zjišťuji, že Vlastík odevzdává figuru. Trocha zkoumání a je to jasné-musel, jinak by se dostal pod drtivý a rozhodující útok. Až doma po přehrání partie zjišťuji, že za všechno může jeho chybný ústup dámy.

Po 14.a5 se měl černý spokojit s pasívnější pozicí a ustoupit 14. ... Da7. Místo toho ustoupil "aktivně" na c6...

Po 14.a5 se měl černý spokojit s pasívnější pozicí a ustoupit 14. … Da7. Místo toho ustoupil „aktivně“ na c6…

Bílá napadla dámu stojící na b6 a černý s ní ustoupil na c6. Zdánlivě by bílé mohly hrozit maty, ale opak je pravdou, černý král je ohrožen a stojí to černého figuru (pokud nechce dopustit nějaké Jxh7).

 

14. ...Dc6 15.e5

14. …Dc6 15.e5

Partie se sice hrála dost dlouho, ale neměla ani třicet tahů. Černý se sice snažil znepříjemňovat bílé život, ale Ania je dost zkušená (a dobrá :-) ) na to, aby vše bez problémů vyřešila.

Mezitím ovšem vyhrál svou partii Petr Poloch, který soupeře rozmačkal. Když jsem viděl jeho sešikované pěšce na čtvrté řadě a podíval se na Petrův soustředěný výraz, neměl jsem o výsledek téhle partie obavy. Petr v takových pozicích obvykle nechybuje a rozmačká svého protivníka :-)

Mírně zasmušilý "vinař" vymačkává z havířovských hroznů poslední zbytky šťávy :-)

Mírně zasmušilý „vinař“ vymačkává z havířovských hroznů poslední zbytky šťávy :-)

Na zahájení asi nebude v dobrém vzpomínat ani Aleš Kubeczka.Už v desátém tahu nezareagoval správně. Místo 10.Db3 zahrál chybně 10.Sxb4. Vznikla malebná pozice (samozřejmě, jak pro koho :-) )

:-)

:-)

Černí jezdci se rozeskákali v bílém táboře a jen jsme čekali na to, až bude výsledek stvrzen i podpisem partiářů. Nečekali jsme dlouho :-)

Aleš si "poskakování" jezdců bude asi chvilku pamatovat :-)

Aleš si „poskakování“ jezdců bude asi chvilku pamatovat :-)

 

Časovka v mé partii s Petrem Beranem byla okořeněna dobře míněnou radou rozhodčího :-) , že musím zapisovat každý tah, což jsem samozřejmě dělal dle pravidel, ale když máte na hodinách 16 vteřin, automaticky si nejdříve na soupeřův tah blicnete a pak zapíšete jeho i svůj tah. S Jirkou Kálou, který zápas rozhodoval jsme přátelé a po zápase jsme si vše vysvětlili. Ale právě díky časovce jsem nestíhal zaregistrovat další dva výsledky. Jarda Sobek prohrál svou špatnou pozici s Mirkem Jaworským a Maciek naopak nezaváhal a dokonale využil nepřesné soupeřovy hry k získání výhody. Partie poměrně rychle skončila, když mu soupeř odevzdal figuru.

Více než rozhodčí mě rozhodil partiář :-) Nechápu magora, který tyhle partiáře vymyslel. Sloupec končí číslem 44 a nikoli 40, jak je spousta hráčů zvyklých. Když se tedy Petr Beran zamyslel a na jeho hodinách naskočilo 29minut, „upozornil“ jsem ho na překročení času :-) Pobaveně mě také upozornil, že už máme splněný limit tahů :-) Ale to už jsem měl splněno i já, protože pozice už byla vyhraná za černého :-)

40. ... Vf2

40. … Vf2

Poslední partie mezi Pavlem Káňou a Jozefem Valenčíkem pomalu spěla k závěru, který po jejím průběhu nikoho nepřekvapil. Remíza a celková spokojenost :-)

V závěru zápasu dorazila fandit i Ania Kohut, která nám oznámila, že béčko vyhrálo doma s Rychvaldem „B“ 4,5-3,5, což znamená, že se odpoutalo ode dna tabulky :-)

Ania přijela fandit, ale viděla už jen bestie křepčící na hrobu Slovanu :-)

Ania přijela fandit, ale viděla už jen bestie křepčící na hrobu Slovanu :-)

Retrospektivně se dá říct, že soupeři nám dost pomáhali. Sami si kladli hlavy na špalky, ale to už tak někdy bývá. Nakonec, my to dobře známe :-D a začínám věřit talismanu Ani Kubické :-) Příště: kdo s sebou nemá krtečka, NEHRAJE!

Poprava Slovanu

Poprava Slovanu

Partie 6.kola II.ligy „F“ k přehrání a ke stažení (pgn) zde.

 

II.LIGA

II_L

Krajská soutěž „B:

KSB

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.