Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Leden 2022
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Nejnovější komentáře

Nedávno jsem začal „ulítávat“ na královském gambitu…

Gambit vám dává kříííídla ;)

Gambit vám dává kříííídla ;)


Kde jinde si člověk může dopřát „luxus“ a prohrát partii v královském gambitu, než v blicce? Blicky a rapidy jsou dobrá věc pro odzkoušení různých „hovadin“. Jednu takovou krátkou a rychlou partii na královský gambit jsem nedávno prohrál na nedávném blicáku v Cieszynie.

Královský gambit se dá celkem dobře přijmout a stejně tak dobře odmítnout. Buď se dobře vyznáte ve změti variant nebo vše „vymyslíte“ (odhadnete) u partie. Předem upozorňuji, že je lepší se na různé varianty předem podívat, pak si můžete dovolit vyzvat i silnějšího soupeře k zajímavému souboji (s nejasným koncem :-) ).

I'm ready!!!

I’m ready!!!

 

V následující partii černý gambit odmítl a bílý nebyl ani dobře připraven, ani partii dobře neodhadl :-)

Partii bílý velmi rychle prohrál, i když už na šachovnici nebyly dámy. Kdyby ale znal teorii, věděl by, že může dosáhnout výhody. Stačilo málo-nehrát „logické“ a „automatické“ tahy. Nebo taky jinak: nehrát variantu, kterou nezná :-)

První chybu udělal bílý už v 8.tahu, když zahrál „logické“ 8.Jg6+ . Není to tah, který by prohrával partii, dokonce ho při rychlé analýze vyplivne šachový motor.

8.Jg6+

8.Jg6+

 

Když už ovšem bílý hraje logické tahy (8.Jg6+), měl zahrát logicky i v 10.tahu. Tah 10.Jxf7 je hrubá chyba.

Dokud stojí jezdec na h8, má bílý figuru navíc. Tímto tahem ji dobrovolně vrací, nedělá nic pro vývin a co je ještě horší: rozehrává soupeřovy figury. Černý král na f7 bude v naprostém bezpečí (o dost hůře by se asi „cítil“ ve vazbě na poli e8) a ještě se černému rozehraje věž a bílý bude čelit vazbám. Pozice bílého je po 10.Jxf7 Kxf7 prostě prohraná, i kdyby zahrál nejlepší 11.d4 (v partii se hrálo 11.d3) tak celkem jednoduše černý dosáhne rozhodující převahy.

Otázkou tedy je, co mohl bílý hrát místo 10.Jxf7? Vždyť tah 8.Jg6+ doporučoval i šachový motor! :-) I začátečník, který zná zásady správné hry v zahájení, by po kratším přemýšlení zahrál správné 10.Jc3, po němž v některých variantách bílý udrží výhodu, ale po správné odpovědi černého se hry vyrovnají.

Rovná hra je sice hezká věc, ale je to málo :-)

Co doporučuje teorie místo 8.Jg6+? Podle teorie dosáhne bílý výhody po 8.d4! Ve všech variantách mu zůstane materiál (nebo dá dokonce mat).

Ne, nechtěl jsem nikoho poučovat, ani jsem nechtěl „vylepšovat“ teorii královského gambitu. Chtěl jsem jen poukázat na to, že když nehrajete šachy „na jistotu“, může to být celkem dobrá zábava ;-)

Raději BEZPEČNĚ! Asi španělská :-)

Raději BEZPEČNĚ! Asi španělská :-)

 

A po dobré zábavě podle hesla: „Ať jsem bit, jen když se peru!!!“ si můžete (někdy) v klidu a s hřejivým pocitem u srdce vychutnat svůj vítězný doutník :-D

 

 

vitez

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.