Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Nejnovější komentáře

Po malé pauze, kdy jsem „vydýchával“ naší porážku v Třinci a „těsnou“ prohru našeho béčka, jsem musel ještě „rozdýchat“ prohru našeho céčka v Okresním přeboru. Moc kyslíku už mi nezbylo, takže k hodnocení zápasů se dostávám teprve teď. :-)

V zápase druhého kola II.ligy v Třinci proti nám postavili domácí rozhodně slabší sestavu, než loni. Nebo by se také dalo říct, že my jsme postavili sestavu silnější :-) Záleží na úhlu pohledu. V každém případě, ani třinečtí hráči zřejmě nebudou protestovat proti tvrzení, že favoritem byla Karviná.

A bylo to znát i na šachovnicích. Kromě jedné „pochybné“ desky, kde stál bílý o chloupek hůř (6.šachovnice), byly na stolech vesměs vyrovnané partie nebo lepší pro Karvinou.

Pak se však začaly dít věci :-)

Nejdříve na první šachovnici domácí Láďa Langner počítal lépe než náš Maciek Mroziak. Na druhé Dariusz Mikrut po oběti pěšce užuž sahal po vítězství, ale Martin Fargač se mu vykroutil a přešel (nebo spíš Dariusz) do remízové koncovky. Dawid Czerw chtěl vyhrát černými s Honzou Sikorou. Moc jsem tu partii nestudoval, ale mám dojem, že byl ke svému cíli dost blízko, jenže to nedotáhl a navíc Honza Sikora ukázal, že není žádné ořezávátko a partii vyhrál. Na čtvrté se Olina Sikorová dobře bránila Jarkovi Sobkovi. Opravdu dobře, ale v zahájení to postavila dost podivně a ve chvíli, kdy si měl Jarda připsat celý bod, neviděl takticko-strategický motiv.

Po 27.Df1 by byl zřejmě rychle konec. Místo toho se hrálo 27.Vc2, což by sice taky mělo stačit, ale  nestačilo :-(

Po 27.Df1 by byl zřejmě rychle konec. Místo toho se hrálo 27.Vc2, což by sice taky mělo stačit, ale nestačilo :-(

Jarda Olšar je v letošní sezóně „držák“. Trpělivě v rovné pozici čekal na soupeřovu chybu a když se dočkal, chytil a nepustil :-)

Pisatel těchto řádků na šesté šachovnici rozehrál zahájení příliš málo vynalézavě a rovná (spíš mírně horší) pozice mu byla málo. Romanu Pilchovi pak už vlastně stačilo jen sbírat materiál.

Na sedmé si s chutí zahrál Bohuš Walowy a Láďovi Malyrzovi nedal šanci. Už brzo po zahájení, které si Bohuš nachystal už někdy před „padesáti“ lety, jsme se o výsledek nebáli :-)

Další náhradník, Martin Sobek, postavil proti Wieslavu Maroszczykovi sicilskou dost krotce a partie skončila zřejmě zaslouženou remízou.

Zatímco v prvním kole jsme „vyhořeli“ na zadních deskách, tentokrát jsme zaznamenali nepříjemný „výpadek“ prvních čtyř šachovnic :-(   Hmmm, po dvou kolech jeden bod, to není moc dobré.

trince_skk

Partie ke stažení ze zápasu najdete zde.

Naše béčko si ve stejný den „střihlo“ zápas proti Frýdku -Místku. Nutno předeslat, že béčko oslabené o dva hráče, kteří bodovali za áčko, moc šancí nemělo. Přece jen je však výsledek dost krutý.

Zpočátku nic nenasvědčovalo debaklu :-)

Zpočátku nic nenasvědčovalo debaklu :-)

Fotografie0491

Fotografie0489

becko_FM

A béčko čeká na vítězství už od ledna :-(

Týden na to se konečně představilo v Okresním přeboru i naše céčko. V prvním kole mělo volno a teď chtěli kluci (chlapi…) proti Rychvaldu ukázat, že se poperou o postup. Kdyby nááááhodou béčko spadlo do OP :-)

Bohužel, ani céčko nezvítězilo, i když bylo posíleno o několik hráčů s ambicemi ve vyšších soutěžích. Jak ale konstatoval po zápase Bohuš Walowy, kterému na první šachovnici v OP nevyšla partie: „No jo… To je jiná LIGA!“

A má pravdu, Bohuš… Je to jiná liga :-) Vzpomínám, jak jsem před léty nastoupil v OP proti Bohumínu a někteří domácí hráči se podivovali, že si u partie nemohou psát smsky :-)

Ani teď nebyla nouze o zajímavé momenty :-) Jeden z hráčů Rychvaldu pohrozil našemu hráči matem. Ten přemýšlí, jak se co nejlépe bránit, soupeř, spokojen se svou pozicí se projde, vrátí se k partii a dělá další (!) tah. MAT! Našemu hráči chvilku trvalo, než pochopil, že to není legrace.

Není těžké dát mat 2.tahe. Stačí udělat DVA tahy po sobě :-D

Není těžké dát mat 2.tahem. Stačí udělat DVA tahy po sobě :-D

Naštěstí se vše rychle vysvětlilo, přesto se z toho šoku náš hráč už nevzpamatoval.

Aby ale nevypadali „divně“ jen naši soupeři… Jednomu našemu hráči absolutně (ale opravdu ABSOLUTNĚ) nevyšla partie. Nejdříve dal pěšce, což se dalo brát ještě jako gambit, ale hráč znervózněl a dal ještě figuru (v šestém tahu bez pěšce a figury) a to jej rozhodilo na tolik, že nebyl schopen se normálně vzdát a opustil hrací místnost. :-)

Inu, jak říká Bohuš: „Jiná LIGA!“ :-D :-D

Dost kruté!

Dost kruté!

Třetím kolem teď pokračovala II.liga a KS „B“. Naštěstí pro nás teď přijely i naše dvě „pohádkové“ krásné slečny z Polska, Ania+Ania. Píši „naštěstí“, protože když nastupují ony, alespoň neprohráváme :-)

Pan i pani KRECIK ;-)

Pan i pani KRECIK ;-)

 

"To mój znak!"

„To mój znak!“

Začněme béčkem. Téměř kompletní jelo k zápasu s dosud vedoucí Vendryní. Chyběl jen Martin Sobek, který si „písknul“ zápas áčka, ale poprvé si zahrála Anna Kohut. Poznáte ji snadno: 1/ je mnohem hezčí, než zbytek týmu 2/ na hlavě nosí jako poznávací znamení hezký drdůlek. Ania sice nevyhrála, stejně, jako v prvním kole, kdy hrála za áčko, remizovala trojím opakováním pozice, ale posunula šachovnice… A naši hráči tentokrát opravdu zabojovali.

Spolehlivě „zavěsil“ Jirka Folwarczný, na němž je znát, že se šachu věnuje. Velmi dobře zahrál také Vláďa Konečný a hvězdou zápasu bude asi Roman Mrázek :-) , který vybojoval konečné vítězství.

Béčko se tak odlepilo ode dna, ale hlavně si snad naši hráči zvedli sebevědomí.

vendryne

Áčko si brousilo zuby na nevyzpytatelný Baník Havířov. Bojovalo se až do posledních vteřin, ale žádnému týmu se nepodařilo dosáhnout kýžených tří bodů.

Z cizinců tentokrát odpočíval Maciej Mroziak a šanci dostali Darek Mikrut, Dawid Czerw a již zmiňovaná Ania Kubicka. Zápas pro nás vypadal dost nadějně. Když jsme dávali naše partie za remízy, spoléhali jsme na první desky, resp. DESKU :-) .

Jako první skončila remízou partie Pavla Káni s Pavlem Baierem. Pak celkem suverénně vyhrál Petr Poloch s Pavlem Podlesným a rázem jsme vedli. Bohužel, Dawid Czerw se tak dlouho vyhýbal potenciálním remízovým variantám, až se dostal do špatné pozice a svou partii prohrál. Ania se na třetí pokoušelo zdolat matadora Honzu Tomečka v pozici s nestejnými střelci. Sympatická snaha, ale kdyby jej znala, mohla si ušetřit námahu :-)

Na čtvrté desce stál Jarek Sobek proti Standovi Kolářovi ze zahájení dobře, pak však přehlédl (?) pěšce a až do posledních vteřin (opravdu se hrálo do spadnutí), bojoval o remízu, což se mu také nakonec podařilo.

Jarda Olšar na šesté „ošulil“ Petra Bulavu o nějakého pěšce a i když měl problém s časem, nenechal si vzít vítězství.

Na sedmé oba soupeři zprznili zahájení. Černý to nesehrál dobře, ale bílý zahrál ještě hůř. Pokud si budete přehrávat tuto partii, povšimněte si geni(t)álního převodu bílého jedzce po trase: b1-c3-d5-b4-d3-f2, kde došlo k výměně za Jg4. Ne, že by to bylo tak špatné, ale bílý si mohl „ušetřit“ několik temp a trasu zkrátit třeba na b1-c3-d5-e3 se stejným výsledkem (prostě zase jeden idiotský „plán“). Zimniok se pak v rovné pozici pokusil narušit rovnováhu obětí kvality. Narušil ji, ale byl to nakonec on, kdo bojoval o remízu. Vybojoval…

Na první se dlouho hrála téměř vyrovnaná partie, až se Dariuszovi podařilo dosáhnout vyhrané pozice. Když jsme si všichni mysleli, že to „máme v kapse“, přišla studená sprcha. I mistr tesař se někdy utne…a naleze si do matu :-( Stává se a po partii jsme viděli šťastného Pepu Michenku a na naší straně „hromádku neštěstí“. Taková prohra bolí víc, než rána židlí do hlavy.

Michenka: "Já za to nemůžu..."

Michenka: „Já za to nemůžu…“

Konečné skóre tedy 4-4. Nic moc, ale aspoň jsme neprohráli :-)

Partie ze zápasu TADY.

havirov

No co, život jde dál a musíme bojovat ;-) (…a trénovat!)

trenink

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.