Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Nejnovější komentáře

V květnu se nehraje jen Ostravský Koník, ale také tradiční Open Orlová. Letos prý možná poslední ročník… Uvidíme.

Turnaje jsme se zúčastnili i já (Zimniok L.) a Jarda Olšar.
Solidní účast, hezký hrací sál v Domě kultury (bohužel kvůli teplu se hrálo po celý týden se zataženými závěsy, což „zvýhodňovalo“ Jardu Olšara, který měl svou lampu :-) Ostatní, hlavně starší hráči, měli po partii oči jak po svařování…), dobrý pořadatelský servis, 20 šachovnic online… Prostě dobrý turnaj.

V prvním kole jsem narazil na Honzu Sudolského z VOKD Poruba. Z francouzské jsme přešli „nenápadně“ do sicilského gambitu…

Sicilský gambit

Sicilský gambit

… a soupeř jej odmítl tahem 4. … c4 , což není nejlepší reakce.

Zimniok_Sudolský, 7. ... dxc4

Zimniok_Sudolský, 7. … dxc4

Drze jsem mu sežral pěšce a partii dotáhl k vítěznému konci.

Ve druhém kole jsem hrál černými proti Tomáši Váhalovi. Partie se sice dlouho držela v rovnováze, pak však soupeř nedělal nejpřesnější tahy a nakonec si vlezl do matu.

Ve třetím kole se potkávám s klubovým kolegou Jarkem Olšarem. Bělehradský gambit, kde Jarek zkouší něco nestandardního.

Bělehradský gambit

Bělehradský gambit

Taky se vyhýbám zploštěním a neúmyslně zhoršuji svou pozici :-)

Naštěstí Jarek nevidí nejlepší tahy…nebo je možná vidí, ale špatně vyhodnocuje pozici.

Místo 13. ... Sa6! přišlo 13. ... Sb7

Místo 13. … Jc3! přišlo 13. … Sb7

Pak má Jarek ještě několikrát šanci získat výhodu.

Časová tíseň a černý místo 25. ... De6! zahrál chybně 25. ... Vxf3?

Časová tíseň a černý místo 25. … De6! zahrál chybně 25. … Vxf3?

Nevyužívá je však a tak přecházíme do vyhrané věžovky pro bílého….

32. ... Vxf2

32. … Vxf2

 

Začíná „přituhovat“ a ve čtvrtém kole dostávám GM Andreeva z Ukrajiny. Samozřejmě, chci vyhrát černými :-D Partie s oboustrannými chybami. V 31.tahu nabízím remízu, soupeř ji odmítá a hraje riskantně. Dost riskantně na můj vkus. Po časové kontrole mi nabízí remízu, kterou tentokrát (a pak ještě jednou) odmítám já :-) Oprávněně. Černý se nemá čeho bát a je to bílý, kdo musí hrát přesně, aby neprohrál. Problém je v tom, že pokud chce černý vyhrát, musí hrát taky přesně :-) Do určitého okamžiku se mi to dařilo, pak jsem však neviděl jednoduchou cestu k výhře…

(pozice z pohledu černého) Je to až směšně jednoduché! Černý na tahu zahraje Va4 a bílý nemůže vzít ph5. Pak už se pěšec rozeběhne do dámy a bílý král zůstane odřezán.

(pozice z pohledu černého) Je to až směšně jednoduché! Černý na tahu zahraje Va4 a bílý nemůže vzít ph5. Pak už se pěšec rozeběhne do dámy (h4) a bílý král zůstane odřezán.

a i když jsem pak ještě zkoušel soupeře ze znalosti věžovek (ne, nejsem blázen…On na mém místě by se zachoval zřejmě stejně :-) ), na výsledné remíze se nic nezměnilo.

 

Po čtyřech kolech 3.5 bodů nevypadá špatně, ale v pátém kole dostávám mladého polského hráče Dawida Czerwa. Nejsem z toho moc nadšený a kdosi mi před partií říká: „Obuj si velké boty a zašlápni červa!“, no… Czerw zašlápl mě :-D a použil k tomu mou „botu“, kterou jsem vyrobil už v zahájení…

Po 7.Vb1? už hraje je pozice bílého dost špatná....

Po 7.Vb1? už je pozice bílého horší….

Hned následující den dostávám dalšího „nepříjemného“ soupeře. Proti Mirkowi Jaworskému nic nemám. Naopak! Jsme už dlouho přátelé a hloupý los nás svedl proti sobě :-( Mirek hraje 1.Jf3 a u partie mám hloupé vnuknutí odpovědět 1. …g5 :-) Naštěstí odolávám a pokračuji „rozumně“ staroindickou. Stavím beton a i když v závěrečné pozici šachové motory pořád hodnotí pozici bílého jako lepší, nepodařilo se nám v rozboru najít cestu, jak nalézt do černé pozice. Nepodařilo se to ani motoru, když jsem to s ním zkusil dohrávat :-)

Konečná pozice. Jaworski-Zimniok

Konečná pozice. Jaworski-Zimniok

Poslední Mirkowa partie v turnaji. Mirek, bohužel, turnaj z rodinných důvodů nedohrál.

Před sedmým kolem mi zaplesalo srdíčko :-) Pepa Lys! Vždycky se mi nějak vysmekl, ale tentokrát ho nepustím :-D Mám bílé, vím, že hrává Caro Kann… A mám v tomto zahájení už dlouhou dobu nachystanou variantu (jednu z mnoha :-) ).  Někdo na Západě  to nazývá „Caveman Attack“ …, tedy útok pračlověka :-) A fakt že jo… Stačí připravit past na mamuta a mamut Lys padá do pasti, ze které se už nedostane a ubiju ho klackem :-)
K tomu mi někdo říkal, že jsem sehrál špatně věžovku s Andreevem, takže co…zbavím se věží hned zkraje a věžovku už nezkazím (stejně ty věže jen zbytečně stojí v rozích a nic „nedělají“ :-) )

"Mamut" na okraji jámy....

„Mamut“ na okraji jámy….

Po 8.e6 už je každá rada dobrá. Pepa možná počítal jen s 8.Jf3 a to by se v klidu vrátil samičkou zpět na b6 a trochu by trpěl s pěšcem navíc.

8.e6

8.e6

V předposledním kole hraji s Chudinovským. Stavím dobrou pozici a pak mi najednou ujede ruka :-( Opravdu ujede a kdybych měl někomu zdůvodňovat, proč jsem zahrál 22. …f5? , nebyl bych schopen to vysvětlit. Našel jsem zřejmě jeden z nejhorších tahů v pozici….

22. ...f5?? a černý se může balit....

22. …f5?? a černý se může balit….

K poslednímu kolu proti Marku Kozelskému nastupuji uvolněně :-) A když hraje francouzskou, ani nepřemýšlím a automaticky opět přecházím do sicilského gambitu. Marek hraje divné tahy (Db6, Jh6) a když si dá 14. … 0-0-0? , napadá mě, že asi spěchá domů… Tak jo, pomohu mu :-)

14. ... 0-0-0?

14. … 0-0-0?

Šest bodů, deváté místo. Mohlo to být lepší, ale také i horší :-) Jako obvykle jsem měl štěstí, ale všichni vědí, komu Štěstí přeje …

Výsledky openu: http://www.chess-results.com/tnr270478.aspx?lan=1&art=1&rd=9&turdet=YES&wi=984

Kromě hlavního turnaje se hrál také bleskový turnaj a rapid. Výsledky:
Blic (Jarda Sobek 6.místo, Jirka Folwarczný trochu níž…) http://www.chess-results.com/tnr270480.aspx?lan=1&art=1&rd=11&turdet=YES&wi=984

Rapid (Zimniok L., 3.místo) http://www.chess-results.com/tnr270479.aspx?lan=1&art=1&rd=9&turdet=YES&wi=984

 

Ve stejném termínu jako orlovský rapid se hrál i silně obsazený rapid ve Velké Polomi, kde se Jarek Sobek umístil na pátém místě ( http://www.chess-results.com/tnr283949.aspx?lan=1&art=1&wi=821 ).

A na závěr jedno šachové video z orlovského openu… (těch „sucharů“ na začátku si nevšímejte, skočte rovnou na šachy :-) )

https://polar.cz/porady/orlovsky-expres/orlovsky-expres-27-05-2017-16-34

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.