Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Nejnovější komentáře

Nic nepotěší člověka tak, jako neštěstí druhého :-) Pár ukázek šachových tragédií…

V posledním kole rapid turnaje v polském Cieszynie v roce 2015 jsem celkem bez problémů přehrál černými svého soupeře. na hodinách jsem měl cca 3 minuty a soupeř už jen pár sekund. Přesto jsem „dokázal“ dovést partii do hořkého konce :-)

 

Extra tragédem je zřejmě Honza Repák z Ostravy :-) Nedávno na svém facebookovém profilu zveřejnil (i se svým komentářem) fragment ze své partie.

Na nedávno skončeném Mistrovství ČR v Ostravě se zcela jistě přihodila celá řada přehlédnutí a jiných „nehod“. Osobně jsem viděl dvě partie ostravského Honzy Didiho a k tomu přidám dvě mé partie.

V prvním kole MČR se potkal Honza Didi s GM Pavlem Blatným. Honza nesehrál partii špatně a časem vznikla remízová dámská koncovka, kterou se Pavel Blatný pokusil vyhrát. Těžko říct, zda něco přehlédl nebo něco špatně odhadl. Honza Didi však pěšcovku zahrál bezchybně.

 

V partii ze stejného turnaje hrál bílými litovelský Vláďa Bělunek a smutným hrdinou byl tentokrát Didi. I když…jak sám Honza konstatoval, černý stál po většinu partie na prohru, takže je výsledek možná spravedlivý :-)

Pohled na oba aktéry v závěru partie stál za podívání :-) Možná i zaslechli nějakou „nápovědu“, ale možná místo PAT slyšeli oba MAT, protože zatímco Vláďa Bělunek po tahu 52.Kc3 seděl se založenýma rukama a spokojeným výrazem ve tváři, že už černý nemá žádný ROZUMNÝ šach, Honza Didi se naopak tvářil strašně nešťastně…a jen zakroutil hlavou, pokrčil rameny a vzdal se :-) Samozřejmě se v tu chvíli zmocnili partie okolostojící kibicové a protože se hrálo na šachovnici s online přenosem, je závěr partie v databázích pomotaný. Partie končí po 52.Kc3 vzdáním černého.

Závěr své partie s Martinem Sekáčem jsem tady už ukazoval. Někteří se mě však ptali, kde jsou ty maty, které jsem mohl dát (?!) :-) Takže ještě jednou i s maty…

V posledním kole Ostravského Koníka jsem se potkal s mladším bratrem našeho mladého mezinárodního mistra Nguyena. V sicilském gambitu jsem obětoval věž, kterou soupeř ochotně sežral…

Ukázal jsem soupeři, jak se mohl zachránit a  viděl jsem na soupeři, jak moc jej to vzdání mrzí.

Mimochodem, neanalyzujte partii před podepsáním partiáře :-) V tomto případě byl soupeř normální (jako většina) a čestný hráč, ale třeba před dvěma lety na rapid turnaji v Šenově hrál jeden z domácích hráčů se Zdeňkem Zimniokem, který obětoval figuru a když to vypadalo, že dá mat, soupeř zastavil hodiny, že se  vzdává… Když mu však Zdeněk ukázal, že v pozici žádný mat není, soupeři se zajiskřilo v očích a se slovy: “ Aháááá… To jsem neviděl! Tak hrajeme!“ pustil udivenému soupeři hodiny a s figurou více „slavně“ zvítězil. Smůla, možná to viděl některý ze šenovských hráčů, ale jinak asi nikdo…a rozhodčí byl daleko.

Takže…Máte-li někdy dojem, že hrajete blbě, vzpomeňte si na tyhle malé tragédie a přeneste se přes porážky ;-)

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.