Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Prosinec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Nejnovější komentáře

15.1.2017 nastupují do soutěží dvě naše družstva: áčko a béčko. Vzhledem k tomu, že jsme se na výboru rozhodli nebrat z béčka žádné hráče ze základní sestavy do áčka (béčko je na spadnutí :-( ) a v áčku chybí tři hráči základní sestavy, rozhoduji se (po dohodě s kolegy Walowým a Sobkem) pro „gambit“….

Nebudeme brát nikoho ze základní sestavy béčka, OK, takhle zní rozhodnutí výboru. Na druhé straně…situace áčka se začíná komplikovat, chybí tři hráči základní sestavy a  Pavel Káňa se „bojí“ sněhu (resp.jeho vůz), Honza Kutálek, kterého stavím, je známý „cestovatel“ : nasedne na vlak a jede…a jede…a jede (ne, není to králíček Azurit, je to „český Honza“….) a začínám mít obavy, zda nás bude vůbec původně plánovaných šest hráčů….

Z toho důvodu beru náhradníka béčka i áčka Michala Brodu (přece jen… pět je víc než čtyři :-) ) a za béčko MUSÍ nastoupit Rosťa Tyrlík, kterému to v této soutěži moc nejde (ale věřím, že až se jednou chytí, „budeme vidět“ ! ;-) )

Orlová proti nám nastupuje v plné sestavě (možná ne plné, ale prakticky v nejsilnější). Na první Alex Kislinsky, atd. ….

My hrajeme v sedmi lidech. Víc jsem jich nedal dohromady :-( Když máte hráče, kteří hostují v jiných týmech a mají problém hrát za mateřský klub, je to nepříjemné …. Připočtěte k tomu nějaké nemoci (neštovice, zlomeniny, chřipky…) a dílo je dokonáno. I tak však (jakožto věčný optimista) věřím, že můžeme uhrát s Orlovou dobrý výsledek. No…málem to vyšlo…. :-D

Na poslední desce nastupuje proti „Nemovi“ Rosťa Kuboš a protože vyhrává kontumačně, má čas sledovat a rozhodovat zápas. Prohráváme 1-0….

Po nějakých dvou hodinách hry stojím u cigára s Pavlem Baierem z Orlové, který hraje s Honzou Kutálkem. Pavel prohodí: „Nehraje to špatně. Nevím, jak na něj. Asi mu nabídnu remis. …. „. Nijak na to nereaguji, ale jdu se podívat, jak stojí Honza. Hůř. Já na Baierově místě bych to tahal…. Takže když za mnou přichází Honza, že mu soupeř nabízí remis, neváhám a říkám: „Ber!“ .

Jarda Sobek  celkem trpí v partii s Alexejem Kislinskym. Když už to vypadá, že je z nejhoršího venku, přehlíží jednoduché obraty. Krátká partie :-( Prohráváme 2,5-0.5 . Po zápase hledám „viníka“ porážky a říkám, že je to Jarkova vina. Usazuje mě, že podle původního „plánu“ jsme měli z výkopu prohrávat 2-0 a tak se to jen snažil napravit :-) Má to logiku a dávám mu za pravdu….

Brzo dává lepší pozici za remis černými i Bohuš Walowy s Pavlem Zabystrzanem. Za jiných okolností bych mu to měl asi za zlé, ale tenhle zápas je opravdu ztracený už „týden“ předem…. 3-1

Celkem mě deprimuje pozice Pavla Káni s Kájou Olšarovou…. Skotský gambit… :-( Hmmm, různé gambity hrával i Jarda Olšar (otec Káji), takže čekám, že Pavla Kája „vychytá“. Partie Olšar-Rodshtein se hraje, ale nijak se nevymyká rovnováze. Nečekám (a nečekal jsem), že by si otec a dcera(pro neznalé: Tereza Rodshtein!!!) šli zuřivě po krku….   Partie Michala Brody se mi do určitého okamžiku celkem líbí. Zahájení Michal sice „zprasil“, ale ani Martin Sieber nebyl zrovna na výši…. Teď záleží na tom, jak kdo bude hrát.

Michal chybuje (partii jsem si ještě POŘÁDNĚ nepřehrál) a prohraje (o něco později, než já). Hraji já, Michal (zatím ještě), Jarda Olšar a Pavel Káňa. Moje partie byla celkem dobrá, pokud jsem hrál jako „Zimniok“. Pak se však ve mně probudil „šachista“ a začal jsem hrát šablonovitě. Nicméně ani soupeř nehrál „fischerovské“ tahy a pořád jsme se plácali kolem nějaké rovnováhy (nepočítám-li oboustranné chyby). Bohužel, v časové tísni (? toť otázka…chybělo mi pár tahů a na hodinách jsem měl kolem dvou minut, takže času dost…) neumím přehodit výhybku a nevidím remízové pokračování. Prohrávám… 4-1.

Brzy na to prohrává i Michal Broda, 5-1 :-)

Jarda Olšar se s Terkou domlouvá na remíze. 5.5-1.5 a poslední partii hraje Pavel Káňa s Kájou Olšarovou. Kdybych měl po ruce ručník, hodím jej na šachovnici. Koncovka s několika  (dvěma?) pěšci méně, špatným krále a bez protihry, se nedá hrát. Partie po cca dalších 15-ti minutách končí (přesto: díky Pavle za bojovnost).

Prohráváme 6.5 – 1.5. Skoro „těsně“ :-) Nezbývá mi, než poděkovat těm, kteří nastoupili… Díky!!!

Partie ze zápasu zde.

Obrázky budou později .-)

 

 

SK Slavia Orlová Šachový klub Karviná
Kislinsky Alexey (Z) 2482F 1 - 0 2204F Sobek Jaroslav (Z)
Rodshtein Tereza (Z,H) 2223F ½ - ½ 2232F Olšar Jaroslav (Z)
Mrázek Lumír (Z) 2267F 1 - 0 2047F Zimniok Lubomír (Z)
Olšarová Karolína (Z) 2232F 1 - 0 2061F Káňa Pavel (Z)
Zabystrzan Pavel (Z) 2226F ½ - ½ 2055F Walowy Bohumír (Z)
Sieber Martin (Z) 2072F 1 - 0 1832F Broda Michal
Baier Pavel (Z,H) 2090F ½ - ½ 1713F Kutálek Jan
Kuboš Rostislav 2174F 1 - 0
:

 

Pro zajímavost pozice z mé partie, kdy jsem vypustil remis (ani mě to moc neštve, protože jsem to u partie opravdu neviděl). Dokážete přehodit výhybku? Schválně :-) Dejte si na hodiny 2 minuty a řešte ;-) (černý na tahu, řešení na konci článku)

Jak se černý zachrání?

Jak se černý zachrání?

A jsme u našeho béčka. To se potýká se dvěma problémy: hraje ve stejném termínu jako áčko a áčko mu ubírá hráče….a někteří hráči „trucují“ a nechtějí hrát. No co…. tak béčko možná spadne… Život jde dál. Nebudeme nikoho prosit ….

Béčko hrálo s Baníkem Havířov „C“ a hráči podali dobrý výkon. Sice nezískali vytoužené tři body, ale bojovali a vybojovali alespoň remis. Moc partií z tohoto zápasu jsem neviděl. Vlastně jen dvě: Vízner – Zimniok Z. a Funiok R. -Tyrlík. První byla hodně na ostří nože a druhá…Bílý sice získal kvalitu, ale byl to spíš „danajský“ dar…. Za zmínku stojí vítězství Jirky Folwarczného s JUDr.Karlem Gilem. Oba pány dobře znám a Karel prý byl překvapen, že Jirka s ratingem „hodně“ nízkým, hraje celkem dobře :-) Inu…u nás platí: rating je jen blbé číslo ;-)

 

Baník Havířov „C“ ŠK Karviná „B“
Podlesný Pavel (V,Z) 2099F ½ - ½ 1982F Szotek Josef (Z)
Hurta Jiří (H,Z) 1804F ½ - ½ 1947F Bělačík Jan (Z)
Podlesný Petr (Z) 1941F 0 - 1 1855F Konečný Vladimír (Z)
Holeksa Miloš (Z) 1943F ½ - ½ 1831F Lang Miloš (Z)
Vízner Jaroslav (V,Z) 1955F 1 - 0 1808F Zimniok Zdeněk (Z)
Gil Karel (Z) 1831F 0 - 1 1312N Folwarczný Jiří
Dušek Libor 1849F ½ - ½ 1639F Krajčovič Filip
Funiok Richard 1874F 1 - 0 1397F Tyrlík Rostislav
4 : 4

 

Slíbené řešení mé pozice: 1 … Kg8! Jedině tohle vede k remíze! Já zahrál 1. … Ke7, což prohrává, protože se věž nestihne dostat včas k pěšci (šach jezdcem na c6). Po 1. … Kg8 je to remis, i když bílý zahraje Jd7, aby zabránil jít věži na f6. Černý se zachrání, když sebere pg4 a bude šachovat bílého krále, který se nemůže hnout z polí f2 a g2, protože by pustil věž na a-sloupec …. Smůla (?), ale když nevidíte takové tahy (Kg8) nezasloužíte si body :-D

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.