Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
« Led    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Nejnovější komentáře

Minule jsem nastínil „problém“. Pozice, která je podle hodnocení šachového motoru „skoro“ vyhraná a kterou její zadavatel okomentoval slovy: „Černý je v zugzwangu…“

Co je „ZUGZWANG„? Podle Wikipedie: Nevýhoda tahu. Označuje pozici, při které je pro hráče nevýhodné, že musí táhnout. Ideální by pro něho bylo nedělat nic.

Podívejme se znovu na diagram:

Černý na tahu

Černý na tahu

Na tahu je černý a opravdu má problém… Po jakémkoli tahu tratí pěšce. Ale… Za pěšce může také něco „dostat“. Je to zugzwang? Možná… Ale co je v koncovkách víc? Pěšec nebo aktivní figury? Když černý sebere pěšce, rozehrají se černé figury. Nevěříte??? :-)

Zkusme si ohodnotit pozici:
Černé figury jsou hodně pasivní, černý nemá kam hrát ani střelcem, ani jezdcem. Slabiny na f6 a b7 jsou dost citelné a vypadá to, že ztratí pěšce. Figury bílého stojí aktivně. Slabinou může být pe4, kterého může černý napadat, a základna pěšcového řetězu na dám.křídle, tj.pěšec a3, resp. b4, pokud a3 postoupí. Černý musí dávat pozor na soupeřova pe4 (může být i silný) a na to, aby si nevytvořil dalšího „volňáska“ na dámském křídle… Zvláštnost pozice? Postavení králů :-) Na první pohled vypadá bílý král aktivněji, ale při pozornějším pohledu zjistíme, že to není tak docela pravda. Bílý král je mimo hru, černý je blíže svým i soupeřovým pěšcům (bude se hrát na dámském křídle!) -> černý král je lepší.

Takže? Řekl bych, že bílý stojí lépe, ale nejsem si tak jistý, jestli vyhraje. Podle mě ne. Zabrání mu v tom jeho „pseudoaktivní“ král a „slabost“ pěšců na dámském křídle.

Klidně si k analýze „přizvěte“ jakýkoli motor… :-) Taky jsem to zkoušel, ale výhru bílého jsem nenašel…

Jaké má černý možnosti, pokud chce remizovat? Dívejme se na pozici očima černého:

Pěšce nezachráním, to spočítá i podprůměrný  hráč… když už mámn ztratit pěšce, nemohu za něj něco získat? Soupeřova pěšce? Ne. Obvykle, když cokoli ztratíš, změní se nejen materiální rovnováha, ale i dynamická rovnováha. Co kdybych za ztraceného pěšce ASPOŇ rozehrál figury? Možná to nebude stačit na remízu, ale hned se nevzdám! Dál si položím otázku: které koncovky jsou remízové (z dané pozice)? Černopolný střelec bílého a pole proměny a8, když se mi to podaří, pak remis. Dvě lehké figury bílého proti jedné černého (bez pěšců)=remis a ještě další pozice . Taky mohu přijít o obě figury a soupeř nebude umět matit S+J… A možná i něco navíc…

Plán? Maximálně aktivizovat figury, především jezdce a krále, převést je na dámské křídlo. Oslabit a měnit co nejvíce pěšců. Mít na zřeteli výše jmenované koncovky, do kterých MOHU přejít.

K jednotlivým částem plánu:

-aktivizace jezdce: jedině přes pole f7, pak se uvidí, kam dál…

-aktivizace krále: dostanu jej k soupeřovým pěšcům, které budu napadat

-výměny pěšců: napadání soupeřových pěšců je donutím postupovat (oslabit) a měnit (popř.sbírat :-) )

-plánované koncovky: dle situace

Mám na výběr: odevzdám pěšce f6 nebo b7. Zahraju-li 1. … Sf8, přijde okamžitě 2.Sxf6 s napadením Jd8, který kryje pb7. Navíc…Pěšec e4 je pak volný. Nerozehraji žádnou figuru a pokud nebudu chtít ztratit piona b7, musím ještě zahrát 2. … Se7 s výměnou střelců.

Takže co? Dám pěšce b7? Podívejme se na to.

  1. Jf7
  2. Jxb7 …

Nevidím lepší tah za bílého, doporučuje jej i 99% zubařů a prakticky všechny šach.motory. Kdyby třeba 2.a4, tak po 2. … Jg5 nepokryje bílý pe4 (=)

 

  1. Jg5

Kam jinam? Po 2. … Je5 3.Sxe5 fxe5 4.Ja5 je to prohrané. Ztratím další materiál.
Po tahu 2. …Jg5 navíc plním další bod plánu-napadání pěšců a aktivizaci (převod na dámské křídlo) jezdce

 

  1. Ja5 …

Všimněme si jedné DŮLEŽITÉ věci: bílý sice sebral pb7, ale ztratil na to dvě tempa: Jxb7 a zpět Ja5, které černý využije k rozehrání svých figur. POZOR! Takhle to funguje nejen v koncovkách, ale i ve střední hře nebo různých gambitech. Teď mám na výběr: vezmu pe4 nebo se pokusím raději rozehrát Se7? Spočítám, že po 3. … Jxe4 (na chvíli srovnám materiál) 4.Jxc6 Sf8 (kam jinam?) 5.Jb8 ztratím všechny své pěšce :-( a neudržím pěšce na dám.křídle. Takže rozehraju střelce? Asi ano…

 

  1. Sd8!

Proč na d8? Napadám Ja5 a z f8 bych se asi nikam nedostal. Takhle mám šanci vyměnit jej a udělat dvojpěšce na a-sloupci (bílé pole proměny!) nebo jej rozehrát přes c7. Z toho vyplývá vynucená odpověď bílého.

 

  1. Jxc6 …

Moje odpověď je jasná. Mám napadeného střelce a plánoval jsem jej rozehrát přes c7. Z pole c7 ještě navíc kryju b8, takže mi bílý nemůže napadat pa6.

 

  1. Sc7

Kritická pozice analýzy. Dosud bylo vše téměř vynucené a logické. Teď má bílý na výběr: 5. Sxf6 (A), 5. e5 (B), 5.a4 (C) . Máme tady strom propočtu a nebudeme se držet (a balancovat na ní) jen jedné větve, jako to dělají někteří povrchní hráči…

 

A/ 5.Sxf6 nám dává solidní šance na remízu po: 5. … Jxe4 6.Jd4+ Kd5 (aktivizace krále a jeho přiblížení k pěšcům). 7.Jc2 a5! (napadáme soupeřovy pěšce, chceme potrhat řetěz a vytvořit slabiny) 8.Je3+ Kc6 9.Sd4 axb4 10.axb4 Sg3 11.Jc2 Jf2! Bílý má o dva pěšce více, ale jeho král je od nich hodně daleko, zatímco černé figury jsou dostatečně aktivní, aby mohly napadat bílé pěšce. Pokud se bílému nepodaří (a nenašel jsem cestu) dostat svého krále k pěšcům, dosáhl černý cíle.

 

B/ 5.e5 asi nejsilnější a nejnadějnější pokračování za bílého. 5. … fxe5 6.Sxe5 (6.Kxg5? exd4 7.Jxd4+ Kd5 přibližuje černého k cíli. Nevidím způsob, jak bílý zabrání černému králi v průchodu po bílých polích) 8.Jxe5 (8.Kxg5? Sb2 9.a4 Sc3 =) 8. … Je4 9.Jc6 Kd5 10.Jb8 a5! A znovu nevidím způsob, jak pokrýt všechny bílé pěšce.

 

C/ 5.a4 Jxe4 6.Sg1 Jeden z možných tahů střelcem. Ostatní tahy (pěšci, jezdcem) jen pomáhají černému. 6. … Jc3 7.a5 Kd5 Aktivizace krále! 8.Je7+ Kc4 9.Kxf6 Ja2 10.Jc6 Kb5 11. Ja7+ Kxb4 12.Ke6 Kxa5 Prohraju to? To snad NE! :-)

 

Takže pokud se vám chtělo trochu si „zatrénovat“ a prošli jste, co jsem napsal, určitě jste si vytvořili vlastní názor.  Uvítám (a zveřejním), pokud někdo nalezne v mých myšlenkových pochodech (dá-li se vůbec mluvit o „myšlenkách“) chyby.

Pokud máte připomínky (nápady, varianty…atp.), pište na admin@sachykarvina.cz ;)

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.