Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Listopad 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější komentáře

V neděli 8.11.2015 se odehrálo další dějství soutěže KS „B“… Pro Karvinou mělo toto kolo tragickou „příchuť“ … :-(

Dovolím si „předstihnout“ Romana Mrázka, který obvykle o KS referuje. Tentokrát mi na můj dotaz, zda něco napíše odpověděl: Možná…Až to rozdýchám…

ŠK Karviná „B“ přivítal na své domácí půdě tým z Vendryně. „Nováček“ soutěže … Nováček, který však nepatří k „favoritům“ sestupu. Nebyl jsem osobně na zápase, takže pokud se někde mé „vyprávění“ bude lišit od skutečnosti (vycházím z dostupných informací jednotlivých hráčů), budu rád, budu-li na to upozorněn.

Ratingově přibližně vyrovnaný zápas… Jeho zvláštnost? „Po zvonění“ nastupuje jeden karvinský hráč… Časový handicap mu však vůbec nevadí a dosahuje lepší (vyhrané?) pozice. Pak se však v jistém okamžiku ozývá zvonění (JEHO) mobilního telefonu.

Komu zvoní hrana??? :)

Ano, náš hráč, který se „opozdil“ na zahájení zápasu, nemá vypnutý mobil a někdo jej prozvonil… Rozhodčí, hráč domácího týmu Martin Sobek, postupuje v souladu s pravidly a ukončuje partii v neprospěch našeho hráče. Na tom by nebylo nic divného, ani špatného. Každý může zapomenout vypnout mobil…

Zarážející je reakce některých našich hráčů… Jsou naštvaní na Martina, jako rozhodčího, a také na soupeře, který reklamoval výhru po zazvonění mobilu ve špatné pozici a že prý to není sportovní :) .

Můžete si říct: idioti (!), každý přece zná pravidlo o mobilech!

Ano, možná ho zná každý, ale ne každý už  toto pravidlo chápe. Pamatuji zápas z OP Karviná, kdy jsem hrál za naše céčko a domácí hráči z Bohumína si vesele fotili prostřednictvím mobilních telefonů účastníky zápasu. samozřejmě v jeho průběhu. Na mou poznámku směrem k domácímu rozhodčímu, že by ti hráči aspoň s těmi mobily nemuseli takto otevřeně provokovat, se mi dostalo odpovědi: To je okresní přebor, tady se to tak nebere … :-D Budiž… Podotknu, že pravidla šachu platí i v OP (okresním přeboru). Vedoucí této soutěže (byl účasten tomuto utkání jako hráč)se mě z legrace přišel zeptat, zda má svého soupeře nechat prohrát, protože ten má nejen zapnutý mobil, ale ještě s ním provokativně fotí a píše SMS :) Nenechal jej prohrát „na mobil“ , vyhrál na šachovnici … Škoda, já bych to udělal :)

No a v našem nedělním zápase také zvonil mobil, jak už bylo řečeno…. A soupeř reklamoval výhru.

Je to nesportovní? NE!!! Nechci tady hanět naše hráče, ani jim nějak (naopak) nadržovat. V hledání příčin rozhořčení našich hráčů a naší porážky jsem dospěl k jednoznačnému závěru: to, že naši hráči nedokázali pochopit tuhle prohru, není jejich „vina“.

Je zvláštní, že kdejaký imigrant (neberte to, prosím, hanlivě) má a umí využívat vlastní mobil. Naši hráči se rozčilovali, že chování soupeře bylo nesportovní…že v prohrané pozici požadoval uznání výhry kvůli takové „pitomosti“, jako je zvonění mobilu… Vždyť to není nejvyšší soutěž!!! Nikoho to neruší!

Je smutné, že naši hráči „ignorují“ moderní „vymoženosti“ :-( Snažme se je pochopit: možná to bude znít divně, ale oni si snad opravdu myslí, že jedno zazvonění telefonu by nemělo být příčinou prohry. Oni totiž asi ani nevědí, že dnešní mobilní telefon nemusí sloužit jen k volání, ale že je možné do něj nainstalovat třeba šachový program s nejvýkonnějším motorem…

Kdyby tohle byť jen tušili, asi by mi dali za pravdu, že není nesportovní reklamovat výhru po zazvonění telefonu, ale že je HRUBĚ nesportovní nastupovat k parti se zapnutým mobilem. Ne kvůli zvonění nebo rušení hráčů, ale kvůli možnosti využívání šachových programů…

Kdo mi zaručí, že soupeř „jen“ telefonuje? Kdo mi zaručí, že se soupeř u cigaretky nebo třeba na WC nepodívá, co mu doporučuje program? Mám s ním chodit jako jeho stín?  Ne, platí pravidlo, že by hráč u sebe VŮBEC neměl mít žádnou elektroniku. Nikoli kvůli rušení, ale kvůli možnosti „nápovědy“.

Je hloupé, že naši hráči o této možnosti nevědí… :-( Ukažte jim, prosím, někdo, co všechno dokáží dnešní mobily! Zahrejte si s nimi třeba rapid o korunku a použijte proti nim váš mobil…Možná pak pochopí, co je a co není NESPORTOVNÍ.

V každém případě…Prohráli jsme kvůli blbosti (dá-li se to tak nazvat) našeho hráče. Zaslouženě…. Mobil a PC k šachovým zápasům nepatří. Snad to jednou dojde i našim „ukřivděným“ … :)

ŠK Karviná „B“ TJ Vendryně
Olšar Jaroslav (V,Z) 2212F ½ - ½ 2185F Sikora-Lerch Jan (Z)
Bělačík Jan (Z) 1972F ½ - ½ 2023F Kraus František (Z)
Szotek Josef (Z) 1987F ½ - ½ 1953F Heczko Rostislav (Z)
Sobek Martin (Z) 1906F 0 - 1 1955F Kukuczka Milan (Z)
Mrázek Roman (Z) 1886F ½ - ½ 1897F Kotas Jan (H,Z)
Lang Miloš (Z) 1866F 1 - 0 1865F Čubok Zdeněk (H,Z)
Broda Michal 1790F 0 - 1 1891F Kwasek Andrzej (Z)
Canibal Jaromír 1803F ½ - ½ 1746N Hudziec Bronislav
:

 

 

Be Sociable, Share!

Jeden komentář v “KS „B“ – fraška s herci z minulého století”

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.