Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Květen 2020
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější komentáře

Na poslední trojkolo thtExtraligy jsme zajížděli, stejně jako ostatní družstva, do Turnova. Poměrně dobrá pozice v tabulce (z pohledu „záchranářských“ prací) nám dávala naději, že bychom se mohli udržet. Mohli, ale neudrželi…

Pojďte se s námi podívat, jak vše probíhalo…

Zmatky, jako vždy

Hráči jsou domluveni, noclehy zajištěny, odjezdy aut domluveny. Ve středu se ozývá Vladimir Sergeev, že „asi budet lepšje, když pojede s nami prjamo na zapas“ a že přespí v Českém Těšíně. Dobře, měníme itinerář a Jarda Sobek mě (jako obvykle) „drbe“, že jsem ještě o této změně neinformoval řidiče druhého auta a vedoucího družstva dr.Canibala. Právem, ale já vím své a čekám, co se ještě změní :-) (má obvyklá výmluva, když na něco-někoho zapomenu). Je čtvrtek, 26.3.2015 17:45, a z Košic volá Vladimir Sergeev, že v Těšíně nesehnal ubytování a že by přespal v Karviné . Dr.Canibal promptně zajišťuje ubytování a informuje nás (mě a Jardu Sobka), že Pepa Lys, který měl čekat ve své rodné střediskové obci Fryčovice, přistoupí v Ostravě. V tom případě je zbytečné zajíždět do Těšína a kluci mohou dojet vlakem až do Karviné.  Znovu měníme plány a já mám za úkol informovat o změně hráče, kteří měli čekat v Těšíně, tedy Mariána Jurčíka a Kubu Szotkowského. Obvykle bývají k vidění online na Facebooku, tentokrát však „jak na sviňu“ ani jeden z nich. Zanechávám jim aspoň zprávu a posílám mail a doufám, že si to stihnou v pátek ráno přečíst. Nestihli.

Posílám SMS Kubovi a s hrůzou zjišťuji, že nemám číslo na Mariána. Nemá je ani dr.Canibal. Naštěstí je má Jarda Sobek, ale zřejmě není nikdo z nás dostatečně gramotný, protože se Mariánovi nedokážeme dovolat. Píši Kubovi SMS, aby Mariána našel ve vlaku a dokoupili lístky do Karviné. Kuba mi vzápětí volá zpět, že je ve škole v Českém Těšíně a že tak asi žádný vlak neprojde. Řešení? Najít Mariána na perónu a „nacpat“ jej zpět do vlaku.

Ale to už se blíží čas našeho odjezdu (9:30) a tak já a Jarda Sobek přibíráme Macieje Mroziaka a jedeme do Orlové pro Jardu Olšara. Kolem desáté hodiny už svištíme z Bohumína po dálnici přes Ostravu směr Turnov a volá mi Jarek Canibal: na karvinském nádraží čekají s Vladimirem na Mariána a Kubu a nikdo tam není.Volám obratem Kubovi a dozvídám se, že už vjíždějí do Bohumína :-) S hrůzou zjišťuji, že jsem Kubovi podal až příliš mnoho informací a ten mou SMS (a následný hovor), že si má koupit lístky do Karviné a že dr.Canibal pak pojede přes Ostravu, kde vyzvedne Pepu Lyse, vyhodnotil „trochu“ jinak a koupil lístky až do Ostravy. Bleskově se v autě dohadujeme, jak to uděláme. OK, Marián a Kuba vystoupí v Bohumíně, kde počkají na auto Jarka Canibala, my vyzvedneme v Ostravě Pepu Lyse. Jarda Olšar, sedící vzadu, nemá moc velkou radost z jízdy v pěti lidech :) Pepu jsme ani nemuseli hledat. Zrovna se chystal přejít křižovatku před naším autem, takže stačilo jej rychle „vtáhnout“ dovnitř. Když se konečně ozývá i Jarek z druhého auta, že nastoupili Kuba s Mariánem, vypadá to, že teď už bude všechno v pohodě. Cesta proběhla celkem v klidu a pouze jednou jsme sjeli z cesty (odbočka na Trutnov místo Turnova :-) ), což nás nemohlo rozhodit.

Dorazili jsme…a jde se na to!

strelnice

KS Střelnice

Dorazili jsme k hrací místnosti a já s potěšením sleduji „cvrkot“ v třineckém táboře. Zařazením Macieje do sestavy jsme asi soupeřům přidělali před utkáním pár vrásek. Bohužel, jen dočasně. Byl to právě Maciej, který ve svém prvním extraligovém zápase zaplatil „nováčkovskou daň“ a v připravené variantě přehodil tahy, čímž se dostal do otřesné pozice. Jeho soupeř, Richard Biolek ml., nezaváhal a krutě jej potrestal. Naštěstí pro nás si přinejmenším lehkovážně počínal i třinecký Vojta Plát. Už ve čtvrtém tahu hraje „koninu“ a Kuba, který se na konci sezóny rozehrál k výborným výkonům, je neomylný exekutor. 1-1

 

turnov

Dorazili jsme do cíle…

Na chodbě debatuji s kapitánem Třince, Honzou Sikorou, kterému se vůbec nelíbí zadní šachovnice. Po pravdě, zadní šachovnice se nijak nelišily od ostatních, jen ty pozice, které na nich soupeři vytvořili, vyloudily spokojený škleb na mé tváři :-) Postupem času se však škleb mění ze spokojeného na „mírně“ nespokojený. To když vidím, jak lakotně se Pepa Lys dívá na soupeřovy věže a jak Jarda Olšar, unavený po dlouhé cestě, postupně vypouští výhodu, kterou mu na začátku partie velkoryse nabídl Láďa Langner. V časové tísni pak na pomoc Jardovi přichází jeden z rozhodčích, což Jardu rozčiluje, že prý asistenta nepotřebuje. Bohužel, potřebuje :-( . Jinak se mu může stát to, co v posledním kole, ale o tom dále.
Šklebím se víc a víc, protože ostatní partie končí smírně. Nakonec třinečtí Milan Walek a Láďa Langner dotáhli své partie do vítězného konce a my v klíčovém zápase prohráváme 3-5. Třinečtí se radují, nám pomalu zvoní umíráček, ale naděje umírá poslední: co když porazíme v sobotu Pardubice nebo Třinec prohraje s Polabinami? Ještě to nevzdáme…

ŠK Karviná TŽ Třinec
Jurčík Marián (C) 2466F ½ - ½ 2564F Danin Alexandr Sergeevič (C)
Sergeev Vladimir (C) 2437F ½ - ½ 2571F Michalík Peter (C)
Roško Luboš 2358F ½ - ½ 2498F Petrík Tomáš (C)
Mroziak Maciej (C) 2319F 0 - 1 2446F Biolek Richard
Szotkowski Jakub 2240F 1 - 0 2432F Plát Vojtěch
Sobek Jaroslav 2329F ½ - ½ 2396F Pisk Petr
Lys Josef 2204F 0 - 1 2329F Walek Milan
Olšar Jaroslav 2221F 0 - 1 2370F Langner Ladislav
3 : 5

Sobota-konec nadějí

Původně jsem našim hráčům sliboval, že pokud někdo prohraje, „nemilosrdně“ postavím sám sebe :-) Nakonec jsem však nechal původní sestavu. Těžko říct, zda to bylo dobře či špatně. Zápas vypadal celkem nadějně, zvlášť poté, co se Maciej Mroziak rozhodl, že všem ukáže, že šachy opravdu umí. V hezké partii poráží moderátora pořadu V šachu GM Martina Petra a my se ujímáme vedení. Ale jen na chvilku… Jarda Sobek i Kuba Szotkowski nemají svůj den a jejich prohry nám berou vítr z plachet. Jiskřičku naděje ještě vykřesal Jarda Olšar, když porazil Lukáše Černouška a srovnal na 2-2. Jenže to bylo z naší strany vše. Soupeři nás na ostatních šachovnicích přehráli a zaslouženě zvítězili 6-2.  Stejným poměrem „vypráskal“ Třinec Polabiny a nám bylo jasné, že v neděli už o nic nejde. Skončíme na předposledním místě tak jako tak a sestupujeme…
Už v pátek po porážce s Třincem přišel Pepa Lys se zajímavým „masochistickým“ návrhem: když prohrajeme s Pardubicemi a Třinec vyhraje s Polabinami a bude vše jasné, pojede „pomoci“ Sokolu Dobrá, který je ve II.lize na posledním místě tabulky a ještě má teoretické naděje na záchranu. No nevím, Pepa to určitě myslel dobře a chtěl posunout šachovnice, ale přece jen: jen masochista si nechá třikrát za víkend napráskat a je schopen dívat se, jak jako hrušky padají týmy, za něž hraje :-) (Sokol Dobrá své utkání na Slovanu Havířov jen zremizoval a sestupuje…) . Pepovi, jehož loni někteří označovali za „zachránce Karviné“ sezóna vůbec nevyšla a zlé jazyky tvrdí, že je štěstí, že nevyužil možnosti hostování v dalším družstvu.

Lys

Masochista???

Rapid Pardubice ŠK Karviná
Movsesian Sergei (C) 2659F 1 - 0 2466F Jurčík Marián (C)
Bernášek Jan 2533F 1 - 0 2437F Sergeev Vladimir (C)
Kempinski Robert (C) 2623F 1 - 0 2358F Roško Luboš
Petr Martin 2531F 0 - 1 2319F Mroziak Maciej (C)
Votava Jan 2526F 1 - 0 2240F Szotkowski Jakub
Jirovský Miloš 2455F 1 - 0 2329F Sobek Jaroslav
Neuman Petr 2459F 1 - 0 2204F Lys Josef
Černoušek Lukáš 2453F 0 - 1 2221F Olšar Jaroslav
6 : 2

Neděle-GAME OVER

analyza

Před posledním kolem ve společenské místnosti

K nedělnímu zápasu nastupujeme bez Lyse a Jarda Olšar se posouvá na sedmou šachovnici. Před zahájením se na mě Jarda obrací, že má u sebe mobil a „mluvící“ hodinky a nemůže najít dr.Canibala. Ten se totiž vracel do penziónu, v němž jsme byli ubytováni, pro zapomenutý občanský průkaz Mariána. Beru tedy hodinky a mobil a odnáším je ke stolku rozhodčích. Vypadá to, že nám nic kromě vedoucího družstva a jedné občanky nechybí a že jsme tedy připraveni k poslednímu kolu.

Zápas, v němž jde už jen o čest obou družstev, pro nás nezačal dobře. Jarda Sobek už byl zřejmě myšlenkami někde na cestě a partii nesehrál dobře. Podobně jsem dopadl i já, když jsem se nedokázal „ukáznit“ a zkazil jsem celkem dobrou pozici. Naštěstí Maciej zahrál velmi dobře a snížil, když porazil Hrabušu. Ostatní partie postupně končily remízou, až zůstala jen partie Vladimira Sergeeva s Martinem Červeným. V zajímavé koncovce dokázal Vladimir uplatnit převahu kvality a srovnal konečné skóre na 4-4.
Pravda, mohli jsme ten zápas i prohrát. Jarda Olšar, který „nepotřebuje“ asistenta totiž v časové tísni špatně zmáčkl hodiny a čas mu vesele ubíhal, než jej na to upozornil Jarda Sobek, který si za to oprávněně vysloužil pokárání rozhodčích. Naštěstí to bylo v době, kdy byl Jarda v hrací místnosti již jen jako divák, protože jinak by zřejmě mohla mít tato příhoda jiné následky.

ŠK Karviná 2222 ŠK Polabiny
Jurčík Marián (C) 2466F ½ - ½ 2395F Bureš Jaroslav (H)
Sergeev Vladimir (C) 2437F 1 - 0 2400F Červený Martin
Roško Luboš 2358F ½ - ½ 2328F Novotný Michal
Mroziak Maciej (C) 2319F 1 - 0 2295F Hrabuša Matěj (C)
Szotkowski Jakub 2240F ½ - ½ 2300F Půlpán Jakub
Sobek Jaroslav 2329F 0 - 1 2287F Jedlička Aleš
Olšar Jaroslav 2221F ½ - ½ 2282F Bujnoch Radek (H)
Zimniok Lubomír 2128F 0 - 1 2150F Mojžíš Jaroslav
4 : 4

Celkem zaslouženě jsme vypadli z Extraligy. Tragédie? Nikoli. Takový je život a objektivně řečeno: jen optimista mohl čekat, že se nám podaří totéž, co loni (ale optimistů bylo dost a předpoklady byly lepší než v loňském roce). Hráči zodpovědně přistupovali k zápasům, některým se dařilo, některým naopak ne. Na hodnocení výkonu jednotlivých hráčů je ještě brzy, ale určitě se k jednotlivcům ještě vyjádřím.

spol

Společenská místnost :) Automaty na kávu…a pivo

Co nás čeká v následující sezóně zatím ještě nevíme, ale udělejme vše pro to, abychom byli připraveni obstát v jakékoli soutěži.

 

Konečná tabulka thtExtraligy:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. 1. ŠK Novoborský 10 1 0 31 63.0 44
2. Rapid Pardubice 9 0 2 27 53.5 34
3. Výstaviště Lysá nad Labem 7 1 3 22 50.5 23
4. Labortech Ostrava 6 3 2 21 50.0 26
5. BŠŠ Frýdek-Místek 6 1 4 19 46.0 20
6. AD Mahrla Praha 5 1 5 16 44.5 19
7. Zikuda Turnov 4 3 4 15 43.0 16
8. Slavoj Ostrava – Poruba 3 4 4 13 44.5 20
9. Ancora Tatran Litovel 4 1 6 13 41.5 18
10. TŽ Třinec 2 1 8 7 37.0 13
11. ŠK Karviná 1 1 9 4 31.0 11
12. 2222 ŠK Polabiny 0 1 10 1 23.5 9

 

 

Turnov

Turnovské náměstí

 

 

Be Sociable, Share!

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.