Rubriky
Přihlásit se
Kalendář
Květen 2020
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější komentáře

O uplynulém víkendu začala šachová THT Extraliga, kde máme své zastoupení. Naši v sestavě: IM Jurčík Marián. IM Kolosowski Mateusz, FM Jurčík Martin, FM Roško Luboš, Szotkowski Jakub, FM, Sobek Jaroslav, FM Lys Josef a Zimniok Luboš, zajížděli ke dvěma zápasům. V sobotu 1.11.2014 hráli s týmem Výstaviště Lysá nad Labem, v neděli s Mahrlou Praha, kde byli naši uvedeni jako domácí tým.
Jedna perlička :-) Zatímco loni (přesněji v minulé sezóně) jsem byl při výjezdu do Lysé a do Prahy třetím nejmladším hráčem týmu, letos jsem byl třetím nejstarším hráčem :-D

Bohužel, naši hráči evidentně (ne všichni) neměli svůj den (spíše své dny…). Na Halloween si vykoledovali 2x pěkný výprask v poměru 6.5-1.5 a to aniž by soupeře jakkoli vystrašili.

V zápase s Lysou nebylo sporu o tom, kdo je favoritem (o tom nebude sporu ani v jiných zápasech :-D ), ale přesto… Výsledek je sice děsivý, ale ještě děsivější byla hra většiny našich hráčů.

Na první šachovnici v partii Najer-Jurčík Marián hra od samého začátku nijak nevybočovala z rovnováhy a Marián připsal pro náš tým hezký půlbod. Na druhé šachovnici již bylo o něco veseleji. Mateusz Kolosowski zahrál ve 22.tahu (viz diagram po 21.tahu černého) místo správného 22.Sf3 nepřesné 22.Dc1?! a brzy začal mít problémy s c-pěšcem.

Po 21. ... c4

Po 21. … c4

Naštěstí se v dalším průběhu Mateusz dobře bránil a s pomocí svého soupeře pak dotáhl partii k remíze v 82.tahu.

Na třetí šachovnici postupně přehrál Yemelin Martina Jurčíka, který se nakonec už v prohrané  pozici dopustil ještě hrubé chyby a odevzdal soupeři materiál. Na šachovnici čtvrté se Luboši Roškovi nepodařilo získat nějakou výraznější převahu s Oralem a partie skončila zaslouženou remízou.

Na páté šachovnici nevyšlo zahájení Kubovi Szotkowskému a celkem brzy připomínala jeho pozice ementál. Samá díra. Partie netrvala dlouho a Mirumian připsal další celý bod ve prospěch Lysé.

Na šesté šachovnici byl Jarda Sobek po sérii nepřesností přehrán GM Jansou a nakonec, podobně jako Martin Jurčík, ve špatné pozici nastavil celou figuru.

Pepa Lys si zřejmě chtěl prožít svůj „halloween“ na sedmé šachovnici a po špatně rozehraném zahájení jej Petenyi doslova rozebral.

Za osmou šachovnici jsem se posadil já (Zimniok L.) a úpřímně řečeno, nevedl jsem si o nic lépe než mí kolegové. Už jen za volbu varianty zahájení (sicilský gambit) bych zasloužil pár facek a za to, jak jsem ji rozehrál bych se poslal do vyhnanství někam na Sibiř :-) . Klidně jsem se mohl vzdát už někdy kolem 10.tahu, ale ještě jsem zkoušel alespoň něco z pozice vykřesat. Jenže…kde nic není, ani smrt nebere…

Výstaviště Lysá nad Labem ŠK Karviná
Najer Evgeniy (C) 2634F ½ - ½ 2466F Jurčík Marián (C)
Štoček Jiří 2554F ½ - ½ 2474F Kolosowski Mateusz (C)
Yemelin Vasily Vladimirov (C) 2574F 1 - 0 2369F Jurčík Martin (C)
Oral Tomáš 2489F ½ - ½ 2358F Roško Luboš
Mirumian Vigen 2502F 1 - 0 2240F Szotkowski Jakub
Jansa Vlastimil 2440F 1 - 0 2329F Sobek Jaroslav
Petényi Tamás (C) 2442F 1 - 0 2204F Lys Josef
Hausner Ivan 2335F 1 - 0 2128F Zimniok Lubomír
:

Ani v neděli se nám nevedlo o nic lépe. I když…tento zápas měl trochu jiný průběh…

Dobrou partii se špatným koncem sehrál Marián se Swierczem. Ze zahájení stál opticky možná o něco lépe, pak se však dopustil několika nepřesností a přešel do dámské koncovky s pěšcem méně. Tahle koncovka by snad měla být remis (pěšci na jednom křídle), ale není nijak jednoduché ji udržet. Jeho soupeř postupně vylepšoval postavení svého krále…a zhoršoval postavení bílého krále. V těžké pozici nakonec Marián chyboval a partii prohrál.

Mateusz Kolosowski hrál na druhé černým s Tazbirem, kterého dobře známe z našeho mezinárodního turnaje. Partie nijak výrazně nevybočila z rovnováhy a soupeři se  dohodli na remíze.

Na třetí šachovnici dostal dobrou pozici Martin Jurčík s dalším naším polským známým Krzysztofem Bulskim. Také zde se „urodila“ remíza, ale osobně bych bral spíše Martinovu pozici.

Na čtvrté Luboš Roško černými proti Spirinovi postupně vyrovnával hru, až se dopracoval k naprosté rovině a k remíze.

Na páté šachovnici nastoupil Kuba Szotkowski proti Vološinovi. Ze zahájení dostal celkem pevnou pozici, pak však zvolil pasivní plán a soupeř byl na koni. Ani on se však nevyvaroval nepřesností a partii rozhodla až Kubova hrubá chyba, kdy dopustil „výměnu“ své dámy za dvě věže. Bohužel, při této transakci přišel taky o dva pěšce a navíc jeho figury neměly žádnou souhru. Vološin zkušeně proměnil…

Šestá šachovnice a partie Vlasák-Sobek… Jarda Sobek rozehrál černými skandinávskou a po zahájení stál…jako černý ve skandinávské :-) Pak se mu povedlo umístit jezdce na kraj šachovnice tak nešťastně, že za jeho rozehrání dal raději kvalitu. Naštěstí pro něj udělal dost chyb i jeho soupeř a když „prošel“ bez povšimnutí kolem jednoduchého vyhrávajícího úderu (viz diagram, Sxc6!!),

35.c5? (35.Sxc6!)

35.c5? (35.Sxc6!)

přešla partie do koncovky, kde se Jarda mohl dopracovat k remíze šachováním krále. Jardovi se při tomto šachování povedl „husarský kousek“ a našel asi jediný šach, po němž se dostal do těžkých problémů a partii prohrál.

Na sedmé Pepa Lys rozehrál vlažně zahájení a Kraus celkem bez problémů vyrovnal. A nejenže vyrovnal…Pepa hrál hodně nepřesně a záhy se černý dopracoval k hmatatelné výhodě, kterou po hrubé chybě Lyse (opět ztráta materiálu) snadno uplatnil.

Na osmé opět má maličkost černými proti Svobodovi. Ze zahájení jsem téměř vyrovnal hru (téměř?). Pak jsem však zvolil špatný plán a soupeř mohl získat výhodu. Své šance nevyužil a partie dospěla do kritické pozice na diagramu.

po 27. ... Vd3

po 27. … Vd3

Bílý má malou výhodu, ale není nijak jednoduché ji s ohledem na nestejné střelce a oslabené postavení krále uplatnit. V partii bílý zvolil 28.Sb4 s nepřehlédnutelnou hrozbou matu na f8. Černý musí dámou na osmou řadu. Nejlepší ústup je zřejmě na b8, kterým černý nepřímo kryje pc6. Dobré bylo i 28. … Dc8 s hrozbou oběti na g4 a hratelný byl i tah z partie: 28. … Dd8.  Bílý tedy po tazích 27. … Vd3 28.Sb4 Dd8 bezelstně zkonzumoval pc6 29.Dxc6 (lepší bylo tahem 29.Sa5 nedovolit černému zahrát tah a5).

29.Dxc6

29.Dxc6

I když jsem měl na hodinách „jen“ necelé čtyři minuty, přece jen bych měl vidět správný plán…(a neviděl jsem jej ani v analýzách po partii). Chystal jsem se zahrát 29. … Vd1 s tím, že aktivní dáma a oslabený bílý král vyváží nějaké pěšce na dámském křídle. Správná myšlenka, špatné provedení :-) V této pozici vedlo k rovné hře (remíze) jednoduché 29. … Sd7 a bílý si buď může nechat rozbít pěšce na dámském křídle nebo se černý opravdu dostane do těsné blízkosti bílého krále. Já však zahrál ještě horší tah, než původně plánované 29. … Vd1. Tah 29. … Dd4+ (tak se hrálo) je totiž „o ničem“. Dáma se stejně bude muset vrátit, aby pokryla mat na f8, jinak přijde černý o „hromadu“ pěšců, a bílý si jen vylepšil postavení krále (což se o černém králi říct nedá). Černý se klidně může vzdát, ale z „povinnosti“ jsem odtahal alespoň časovku …

ŠK Karviná AD Mahrla Praha
Jurčík Marián (C) 2466F 0 - 1 2616F Swiercz Dariusz (C)
Kolosowski Mateusz (C) 2474F ½ - ½ 2519F Tazbir Marcin (C)
Jurčík Martin (C) 2369F ½ - ½ 2517F Bulski Krzysztof (C)
Roško Luboš 2358F ½ - ½ 2475F Spirin Oleg
Szotkowski Jakub 2240F 0 - 1 2387F Voloshin Leonid
Sobek Jaroslav 2329F 0 - 1 2353F Vlasák Lukáš
Lys Josef 2204F 0 - 1 2394F Kraus Tomáš
Zimniok Lubomír 2128F 0 - 1 2303F Svoboda Svatopluk
:

Po prvním dvoukole nám zaslouženě patří poslední příčka. Hodně nepříjemné nejsou ani tak utrpěné porážky, ale spíše styl, jakým jsme prohráli. Hráli jsme…no prostě jako „nazdárci“ … :-( A raději ani nezmiňovat, že se nikomu nepodařilo svou partii vyhrát… Pozitivní na celé věci je to, že hůř už snad hrát nemůžeme a že si hráči vybrali „své dny“ najednou ;-)

A přidávám pár „fotodokumentů“ ;-)

 

stadión v Houštce (ubytování)

stadión v Houšťce (ubytování)

Pepovi Lysovi by měly OKD platit za reklamu :-)

Pepovi Lysovi by měly OKD platit za reklamu :-)

Když je Jarda "rudý" a rozcuchaný, něco se děje...

Když je Jarda „rudý“ a rozcuchaný, něco se děje…

Luboš Roško jako jeden z mála bodoval v obou utkáních

Luboš Roško jako jeden z mála bodoval v obou utkáních

Někomu pomůže vzít rozum do hrsti (Jansa vpravo), někomu ne :-) (Szotkowski vlevo vzadu)

Někomu pomůže vzít rozum do hrsti (Jansa vpravo), někomu ne :-) (Szotkowski vlevo vzadu)

GM Štoček zahnaný do kouta?

GM Štoček zahnaný do kouta?

Náměstí v Lysé nad Labem

Náměstí v Lysé nad Labem

parte

Na „dušičky“ malé zamyšlení: nejmladšímu zesnulému je na této tabuli 72 let, nejstarší zesnulé 101. U nás tohle neuvidíte :-) (u nás tak mezi 45-70…)

Mateusz

Mateusz Kolosowski směřuje k remíze…

 

odjezd

Raději rychle pryč… (ten vpravo v červené bundě není „náš“ :-) )

 

jurcik_martin

Martin Jurčík kontroluje situaci při zápase s Mahrlou Praha

 

jrcik_marian

I když se Marián Jurčík snažil, nestačilo to

szotkowski

Tady už Kuba Szotkowski věděl, že je zle (partii s Vološinem přihlíží Paulovič)

Konecny

Vláďa Konečný se jako řidič osvědčil

tma

„Halloweenské“ okolí ubytovny :-) neboli TMA :-D

Be Sociable, Share!

Jeden komentář v “Halloween v THT Extralize”

Okomentujte

Musíte být přihlášen pro vkládání komentáře.